0
0

آموزش زبان عربی

چرا و چگونه آموزش زبان عربی را شروع کنید؟

زمانی‌که صحبت از آموزش زبان عربی می‌شود، بسیاری از افراد تنها آن را محدود به دوران مدرسه یا دانشگاه می‌دانند و با تعجب خواهند پرسید که «چرا باید زبان عربی را یاد بگیریم؟».

اگرچه وقتی صحبت از مطالعه و آموزش درباره‌ی یک زبان می‌شود، بسیاری از افراد انتخاب‌شان زبان عربی نیست، با این‌حال در حال حاضر عربی یک زبان عالی برای یادگیری است.

چرا و چگونه آموزش زبان عربی را شروع کنید؟ - علی ریحانی

واقعیت این است که در حال حاضر زبان عربی پنجمین زبان مادری رایج در جهان است. امروزه در بیش از 20 کشور جهان با این زبان رسمی صحبت می‌شود و بیش از 375 میلیون گویش بومی در سراسر خاورمیانه میانه و سایر نقاط جهان دارد. همچنین زبان رسمی سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه آفریقا بر پایه زبان عربی است.

چرا باید آموزش زبان عربی را انتخاب کنیم؟

بارزترین دلیل برای یادگیری زبان عربی زبان قرآن است. قرآن به زبان عربی نازل شده است. بنابراین با یادگیری این زبان، درک بهتری از قرآن، ظرایف و معنای آن خواهید داشت.

وقتی انسان کلمات را می‌فهمد، ارتباط عمیق‌تری با آن برقرار می‌کند و زمانی‌که کلمات را درک می‌کنید، پیاده‌سازی آن در زندگی روزمره آسان‌تر می‌شود. با این‌حال به دلیل گسترده‌تر شدن روابط دنیای عرب با دیگر کشورها دلایل دیگری نیز وجود دارد که آموزش زبان عربی و یادگیری آن را تبدیل به یک زبان مهم می‌سازد و عبارتند از:

1. عربی تقاضای زیادی دارد.

سازمان‌های دولتی ایالات متحده اکنون بیش از هر زمان دیگری به دنبال عربی زبانان ماهر هستند. دانستن زبان عربی نه تنها باعث جذب و استخدام افراد در مشاغل دولتی می‌شود، بلکه در هر صنعتی از تجارت گرفته تا مهندسی، پزشکی و حتی روابط بین‌الملل در جهان نیز طرفدار دارد. علاوه بر این دانستن زبان عربی می‌تواند در ایجاد روابط تجاری با تاجرهای کشورهای دیگر مانند قطر و امارات متحده عربی نیز تأثیرگذار باشد.

2. کسب تجربه‌ی بین‌المللی در سفر به کشورهای مهم

سفر و تحصیل در خارج از کشور گزینه‌ای است که برای دانشجویان زبان همیشه جذاب است. در حالی که بسیاری از افرادی که در حال آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند به اروپا یا آمریکا مهاجرت می‌کنند، افرادی که حال یادگیری زبان عربی هستند می‌توانند به کشورهای خاورمیانه مانند مصر، مراکش، اردن و… سفر کنند.

این کشورها در میان سایر کشورهای خاورمیانه از اهمیت و علاقه زیادی برای تجارت و ارتباط با دیگر افراد برخوردار هستند. با این‌حال سفر به این کشورها باعث می‌شود که در کنار تقویت زبان عربی با بافت محلی، فرهنگ، شیوه‌های تجاری، روابط کلیدی و… نیز آشنا شوید.

مهم نیست که از طریق دانشگاه و تحصیلی به کشورهای خاورمیانه سفر کرده‌اید یا صرفاً یک سفر تجاری است، آموزش زبان عربی باعث می‌شود تا افق تازه‌ای به خاورمیانه و حتی کشورهای آفریقایی داشته باشید. در خاورمیانه، چیزی به نام روز خسته‌کننده وجود ندارد. اعراب بسیار مهمان‌نواز و مشتاق دوست هستند.

غوطه‌ور شدن در فرهنگ و سنت‌های یک کشور عربی به شما تصویر بزرگ‌تری از مشاهده جهان، دیگران و خودتان می‌دهد.

3. زبان عربی می‌تواند به کسب درآمد کمک کند

به همان نسبت که اقتصاد خاورمیانه در حال رشد است، فرصت‌های شغلی زیادی نیز برای کاریابی وجود دارد. دانستن زبان عربی علاوه بر این‌که باعث می‌شود با فرهنگ تجارت خاورمیانه آشنا شوید می‌توانید تجارت شخصی خود را نیز راه‌اندازی کنید.

آیا آموزش زبان عربی سخت است؟

آموزش زبان عربی با علی ریحانی

عمدتاً افرادی که قصد شروع آموزش زبان عربی را دارند، یکی از اولین سوالاتی که از مدرسین خود می‌پرسند این است که «یادگیری زبان عربی سخت است؟»

واقعیت این است که پاسخ به این سوال بسیار بستگی به زبان مادری‌تان دارد.

به‌عنوان مثال اگر زبان مادری‌تان انگلیسی است خب واقعاً سخت است اما اگر از نظر گویش و آوا به این زبان نزدیک هستید مانند فارسی، آن‌قدرها هم که مردم فکر می‌کنند یادگیری زبان عربی دشوار نیست.

عربی استاندارد یا زبان اصلی عربی قدیمی‌ترین نوع زبان عربی است که حضرت محمد(ص) با آن صحبت می‌کرد. این نوع عربی بسیار رسمی‌تر از زبان عربی مصری است البته عربی مصری بیشتر یک گویش است و همان‌طور که می‌دانید امروزه بیش از 30 گویش عربی در جهان وجود دارد.

برای این‌که بتوانید در یادگیری زبان عربی موفق عمل کنید، باید چند نکته را حتماً مدنظر قرار دهید:

  • دهان شما باید به ایجاد صداهایی که قبلاً هرگز در زبان مادری‌تان وجود نداشته است، عادت کند.
  • اگر واقعاً می‌خواهید مردم در کشورهای عربی حرف شما را بفهمند، یادگیری تلفظ بسیار ضروری است. در واقع بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه حروف عربی را بیان کنید.
  • بیشتر حروف عربی با توجه به جایی که در کلمه قرار می‌گیرند، تغییر معنی می‌دهند. با این‌حال در یک زمان کم مانند یک هفته می‌توانید بر این تغییرات مسلط شوید.
  • اگر می‌خواهید بر عربی مسلط شوید، باید منابع مطالعاتی پیدا کنید. همان‌طور که برای آموزش زبان‌های دیگر مانند انگلیسی، اسپانیایی و… مدرسین طیف گسترده‌ای از فیلم، کتاب، پادکست و… را برای تقویت زبان توصیه می‌کنند. برای زبان عربی نیز شما باید منابع مختلف را پیدا و مطالعه کنید.

با این‌حال تنها چیزی که کمی آموزش زبان عربی را چالش‌برانگیز می‌سازد، دستور زبان یا گرامر آن است. در واقع یادگیری دستور زبان عربی کمی مشکل‌تر از تلفط و الفبا آن خواهد بود. همچنین ممکن است یادگیری نحوه صرف فعل در عربی و سپس اضافه کردن یک مفعول، نیز کمی طول بکشد. با این‌حال اگر به‌خوبی دستور زبان عربی را یاد بگیرید، بسیار به سرعت بر آن مسلط خواهید شد.

یادگیری و آموزش زبان عربی چقدر طول می کشد؟

هیچ عدد جهانی برای مدت زمان یادگیری یک زبان وجود ندارد. با این‌حال یک مدرس می‌تواند با توجه به انگیزه، اشتیاق، زمان تمرین و نوع روش آموزش زبان عربی (همه‌ی این‌ها روی مدت زمان یادگیری زبان عربی تأثیر می‌گذارد) به‌طور حدودی مدت زمان یادگیری افراد را تخمین بزند.

هر چقدر نوع آموزش، اشتیاق و تمرین فرد بیشتر باشد زمان کمتری برای تسلط بر زبان عربی نیاز خواهد بود.

نحوه‌ی یادگیری و آموزش زبان عربی

نحوه‌ی یادگیری و آموزش زبان عربی با علی ریحانی

برای یادگیری و آموزش زبان هرکسی روش و شیوه خود را دارد. با این‌حال استفاده از نکات زیر باعث می‌شود که بتوانید بهتر بر زبان عربی مسلط شوید:

  • هدف و انگیزه خود از یادگیری زبان عربی مشخص کنید. با این روش خواهید فهمید که می‌خواهید تا چه سطحی از زبان عربی پیشرفت کنید.
  • یک برنامه‌‌ریزی منظم داشته باشید. اگر قرار است روزی فقط 20 دقیقه تمرین کنید آن را به‌طور منظم و هر روز انجام دهید.
  • یادگیری را با دسته‌بندی و قدم به قدم جلو رفتن آسان‌تر سازید.
  • خود را با زبان عربی احاطه کنید. هر چه بیشتر زبان عربی را بشنوید و تمرین کنید، سریع‌تر بر آن تسلط خواهید یافت.
  • با یک دوست، همکار یا همکلاسی شروع به مکالمه به زبان عربی کنید.

هیچ محصولی یافت نشد.