چرا باید درس بخوانیم - علی ریحانی

چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

چگونه انگیزه ی درس خواندن داشته باشیم؟

یکی از معضلاتی که ممکن است همه ما هنگام انجام دادن کارهایمان با آنها مواجه شویم نداشتن انگیزه است. مطمئنا شما هم بعضی اوقات مثلا هنگام درس خواندن دچار این حالت شده اید. در این صورت به احتمال زیاد از خودتان پرسیده اید اصلا چرا باید درس بخوانیم یا شاید با خود گفته باشید چگونه می توان برای درس خواندن انگیزه پیدا کرد؟ در این فرصت می توانید با روش ‌هایی که انگیزه درس خواندن را در شما بالا می برند آشنا شده و پاسخ درستی برای این پرسش که چرا باید درس بخوانیم پیدا کنید. برای آموزش مطالعه صحیح و حرفه ای با علی ریحانی همراه باشید.

برای درس خواندن با برنامه پیش بروید.

بهتر است هر کاری می خواهید انجام دهید برای خودتان برنامه ‌ای داشته باشید. درس خواندن هم یکی از کارهای مهمی است که باید برای رسیدن به اهدافتان روی آنها تمرکز کنید. باید سعی کنید برای درس خواندن برنامه بریزید و مطالعه دروستان را طبق برنامه انجام دهید.

چرا باید درس بخوانیم - علی ریحانی

بی برنامه بودن باعث می‌شود در زندگی احساس سردرگمی ‌کنید و لذتی را که باید از زندگیتان نبرید. اگر همه کارهایی که باید انجام دهید مانند مطالعه درس با برنامه ریزی جلو برود علاقه شما برای درس خواندن هم افزایش پیدا می ‌کند. زمانی که علاقه شما به درس خواندن زیاد می شود خواهید دید که انگیزه هم در شما به صورت خودکار به وجود می آید. بی شک در چنین حالتی این سوال را که چرا باید درس بخوانیم مطرح نمی کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

هنگام مطالعه دروس به تمرکز نیاز دارید.

حتما موافقید که نمی ‌توان در یک مکان شلوغ و پرسر و صدا به نحو مناسبی درس خواند. برای آن که بتوانید مطالب را به خوبی یاد بگیرید نیازمند آن هستید که تمرکز کافی داشته باشید. پس لازم است مکان مناسبی مانند یک اتاق خلوت و ساکت را برای درس خواندن پیدا کنید.

افکار مزاحم هم قادرند تمرکزتان را برای خواندن درس از بین ببرند. برای داشتن تمرکز باید سعی کنید این افکار را از خودتان دور کنید. وقتی به حد کافی تمرکز پیدا کردید می توانید شروع به درس خواندن کنید. مراقب باشید در حال درس خواندن حواستان به چیزی پرت نشود. نباید بین درس به موضوعات متفرقه فکر کنید.

زمانی که تمرکزتان را جمع می کنید مطالب ذکرشده در کتاب را به خوبی یاد می گیرید. به یاد داشته باشید که باید ابتدا مطالبی را که در حال خواندنشان هستید به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید شروع به مطالعه مطالب جدیدی از کتابتان کنید. در صورتی که مطالب قبلی را به خوبی یاد نگرفته باشید ذهنتان موقع خواندن مطالب جدید به آنها مشغول خواهد شد. اگر هنگام مطالعه تمرکز کنید دیگر جزو کسانی که می پرسند چرا باید درس بخوانیم نخواهید بود و انگیزه بالایی برای مطالعه خواهید داشت.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

از خودتان تشکر کنید.

درس خواندن با علاقه باعث می شود انگیزه شما برای مطالعه افزایش پیدا کند. به همین دلیل باید کاری کنید که نسبت به دروستان علاقه مند شوید. درس هایی که شما می خوانید تاثیر زیادی در موفقیتتان دارند و اگر بتوانید انگیزه تان را برای خواندن و یادگیری آنها بالا ببرید نتایج خوبی را شاهد خواهید بود.

می توانید شروع به درس خواندن کنید و زمانی که دیدید عملکرد قابل قبولی در مطالعه دروس داشته اید وقت آن است که یک پاداش خوب به خودتان بدهید. پاداشی که برای خودتان در نظر می ‌گیرید ممکن است خوردن یک خوراکی خوشمزه باشد. شاید هم بخواهید با تماشای یک فیلم هیجان انگیز بابت خوب درس خواندن از خودتان تشکر کنید. انجام چنین کارهایی به شما کمک می ‌کند علاقه مندی بیشتری نسبت به تحصیل پیدا کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

 

خواب به موقع و کافی را جدی بگیرید.

دانش ‌آموزانی که خواب و استراحت شبانه کافی ندارند با کمبود خواب مواجه می ‌شوند و انگیزه شان را برای درس خواندن از دست می دهند. شما نمی‌ توانید در حالی که شب قبل به حد کافی نخوابیده اید و مدام احساس خستگی می ‌کنید به خوبی روی درس تمرکز کنید. به همین خاطر تعجبی ندارد که انگیزه تان برای خواندن درس ضعیف شود و تمایلی به یادگیری مطالب کتاب نداشته باشید.

چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟ - علی ریحانی

متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌ کنند اگر تمام شب را برای مطالعه درس بیدار بمانند و بعدا ساعاتی از روز را در خواب باشند کمبود خوابشان جبران خواهد شد. باید بدانید این تصور اشتباه است و نمی ‌توان کمبود خواب شبانه را با خوابیدن در روز جبران کرد. شما زمانی می توانید در طول روز هوشیار و سرحال باشید که خواب شبانه کافی داشته باشید. ۶ تا ۸ ساعت خوابیدن در شب به شما کمک می ‌کند به نحوی مطلوب تجدید قوا کرده و برای فعالیت های روز بعد آماده شوید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

سعی کنید از برنامه‌ هایتان جلو بزنید.

در بخش های قبل گفتیم که باید برای درس خواندن برنامه ریزی درستی داشته باشید. داشتن برنامه برای مطالعه کتاب ‌های درسی از جمله روش ‌هایی است که با استفاده از آنها می توانید انگیزه درس خواندن را در خودتان تقویت کنید. اما یکی دیگر از کارهایی که باعث می شود انگیزه شما برای مطالعه بیشتر شود پیشی گرفتن از برنامه‌ هایی است که برای خودتان ریخته اید. به طور مثال خوب است سعی کنید روزانه در حد نیم ساعت به مطالعه درس اضافه کنید. انجام دادن این کار حس خوب و خوشایندی را نسبت به مطالعه درس ها در شما به وجود می آورد و کمکتان می کند تا به تدریج انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

اهدافتان را به یاد داشته باشید.

پرسیدن این سوال که چرا باید درس بخوانیم ممکن است نشان دهنده آن باشد که از اهدافتان دور شده اید. بنابراین شما نیاز دارید که هر چند وقت یکبار اهدافتان را به خود یادآوری کنید. پس شروع به فکر کنید و سعی کنید اهدافتان را جلوی چشمانتان بیاورید.

درباره این موضوع فکر کنید که اگر بتوانید درس هایتان را به خوبی بخوانید نتیجه موفقیت آمیزی در کنکور به دست خواهید آورد. بعد از فارغ التحصیل شدن در دانشگاه هم شغل مناسبی پیدا می کنید و می توانید درآمد خوبی داشته باشید. داشتن چنین طرز فکری انگیزه شما را برای خواندن درس ها افزایش می ‌دهد. به این ترتیب بدون آن که دچار خستگی و کسالت شوید و احساس بی هدفی بکنید می ‌توانید برنامه هایتان را تا زمان رسیدن به مهم ترین اهدافتان پیش ببرید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.