0
0

پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

6 بازدید

پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی لیسانس (برخی رشته ها)، فوق لیسانس و دکتری پس از پایان دوره تحصیل، ملزم به انجام یک کار پژوهشی به صورت کاملا علمی و تخصصی می باشند. به این پروژه تحقیقاتی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پایان نامه گفته می شود و در مقطع دکتری به آن رساله می گوید. لطفا تا آخر این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین اگر میخواهید نحوه ی صحیح مطالعه را یاد بگیرید توصیه میکنم حتما مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای را بخوانید.

پایان نامه - علی ریحانی

پایان نامه چیست؟

پایان نامه یک پروژه تحقیقاتی است که به عنوان بخش پایان تحصیلات در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود. به طور معمول، انجام پایان نامه به دانشجویان این امکان را می دهد که آموخته های خود را در مدت زمان تحصیل به منصه ظهور بگذارند و با یافته های خود در پایان نامه، به سؤالات یا پیشنهادهایی که به صورت مفروضات بیان شده است، پاسخ های مناسب و علمی ارائه دهند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟

 

هدف این پروژه علمی و تحقیقاتی، سنجش و آزمایش مهارت‌های پژوهشی مستقلی است که دانشجویان در طول دوران تحصیل خود، در دانشگاه به دست آورده‌اند. ارزیابی پایان نامه بر اساس شاخص های علمی و پژوهشی انجام می شود که برای کمک به تعیین نمره نهایی دانشجویان استفاده می‌شود.

برای انجام یک کار تحقیقاتی، دانشجو از استاد راهنما و استاد مشاور استفاده می کند. که معمولاً راهنمایی هایی از سوی این اساتید راهنما و مشاور برای انجام بهتر کار ارائه می شود. برای اکثر دانشجویان، این دوره یعنی دوره انجام پایان نامه، طولانی‌ترین، سخت‌ترین و مهم‌ترین دوره در دانشگاه محسوب می شود؛ زیرا نیازمند ماه‌ها آمادگی و کار سخت است. در این مسیر گاهی کتابخانه ممکن است به خانه دوم دانشجو تبدیل شود.

پایان نامه یک کار پژوهشی است که دانشجویان پیرامون مسائل و موضوعات خاصی که مربوط به رشته‎ی‎ تحصیلی آنان می شود، برای اخذ دانشنامه و مدرک فارغ التحصیلی به نگارش در می آورند. دانشجویان برای انجام کار تحقیقاتی خود موضوع یا سوالی را بر اساس تخصص و رشته تحصیلی بررسی کرده و از راه جمع آوری داده ها و اطلاعات، تجزیه و تحلیل آنها یا مطالعه تجارب عملی یا آزمایشی دیگر پژوهشگران به آن پاسخ می‌دهند.

برای انجام یک کار پژوهشی علمی و مناسب باید دانشجو با راهنمایی و مساعدت اساتید راهنما و مشاور سعی کند موضوعی را انتخاب کند که جدید و نو باشد و از انجام موضوعات تکراری پرهیز نماید. با توجه به اینکه آمار پایان نامه ها و رساله های دانش آموختگان بسیار زیاد می باشد و داننشجو برای جلوگیری از تکراری بودن موضوع تحقیق، نیازمند بررسی تمامی عناوین پایان نامه می باشد، در حال حاضر سایت هایی وجود دارد که تحت نظارت وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت و درمان بوده و تمامی عناوین در این سایتها موجود است. هر دانشجو با جستجوی عنوان پایان نامه خود در این سایت ها می تواند از تکراری بودن آن آگاه شود.

پایان نامه تجربی و غیرتجربی

نوع پایان نامه دانشجویان بسته به دوره تحصیلی آنها متفاوت است. یکی از تفاوت های اصلی پایان نامه ها، تجربی و غیرتجربی بودن آنها است. که برای درک بهتر این موضوع ابتدا هر کدام از این نوع پروژه های تحقیقاتی به تفکیک شرح داده خواهد شد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

 

پایان‌نامه‌های تجربی، پایان‌نامه‌هایی هستند که شامل جمع‌آوری داده‌ها، می شوند و وقتی در علوم رفتاری و علوم پزشکی به کار می روند باید مسائل اخلاقی مدنظر پژوهشگر قرار داشته باشد. چون در این رشته ها، داده ها از انسان ها و مسائل شخصی افراد جمع آوری می شود، در این مسیر باید اجرای دستورالعمل های حرفه ای و اخلاقی برای جمع آوری داده ها از افراد جامعه در دستور کار قرار گیرد. پایان نامه های تجربی در موضوعات علوم طبیعی و زیستی بر روی کارهای آزمایشگاهی انجام می شود.

چگونه یک پایان نامه بنویسیم؟ - علی ریحانی

پایان نامه های غیرتجربی بر اساس داده ها و استدلال های موجود در کار دیگران و بررسی و تحلیل نتایج پژوهش های گذشته یا حال است. در این نوع پایان نامه دانشجو باید زمان زیادی را صرف مطالعه و بررسی یک یا چند کتاب و مقاله کند. در این نوع پایان نامه، دانشجو با همراهی و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور باید مطمئن شود که فقط آنچه را که دیگران گفته اند توصیف نمی کند، بلکه به طور انتقادی کار را تحلیل کرده و کاربردهای عملی آن را بررسی می کند و در پایان تفسیرها و نتایج خود ر ارائه می کند.

مراحل انجام پایان نامه

یک دانشجو برای انجام یک پروژه تحقیقاتی صحیح، نیازمند آموزش کافی در این حوزه می باشد. به همین دلیل در زمان تحصیل دروسی در این زمینه توسط اساتید متخصص ارائه می شود که به دانشجو مفاهیم و راهکارهای مورد نیاز برای انجام پایان نامه را آموزش می دهد. دانشجویان با فرا گرفتن این دانش ها و آگاهی ها می توانند برای انجام کار تحقیقاتی خود اقدام نمایند. برای موفقیت بیشتر در این مسیر لازم است دانشجویان از اساتید خبره برای راهنمایی و مشاوره استفاده کنند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

موضوع پایان نامه

یک پایان نامه و طرح تحقیقاتی به وسیله عنوان آن شناخته می شود پس اولین گام برای شروع، انتخاب عنوان پایان نامه می باشد. عنوان طرح پژوهشی باید بتواند به سوالاتی که در ذهن محقق و استاد است، پاسخ بدهد. پس اولین قدم این است که یک سوال پرسیده شود، مثلاً، دوست دارید درباره موضوع خود چه چیزی بدانید یا در مورد یک موضع و مسئله چه تصمیمی بگیرید؟ پاسخ به این سوالات می تواند موضوع یا عنوان پایان نامه باشد.

از جمله ویژگی هایی که یک عنوان خوب باید داشته باشد جذابیت و مخاطب پسند بودن آن است. اگر عنوان یک پایان نامه جالب و توصیفی باشد، شانس بیشتری برای جذب مخاطب و خواننده دارد. اگر در عنوان فقط موضوع و روش تحقیق بیان شود می تواند از جذابیت آن بکاهد. بهتر است در کنار موضوع و روش تحقیق اطلاعات جزئی در مورد محتوای پژوهش ارائه شود. در این مسیر دانشجو می تواند با بهره گیری از تجربیات اساتید راهنما و مشاور با ترکیب محتوای تحقیق، روش مطالعه و سوالات پژوهش یک عنوان مناسب تهیه کند.

علاوه بر آنکه یک عنوان توصیفی خوب، می تواند جذابیت داشته باشد؛ یک عنوان قوی برای پایان نامه نشان دهنده محتوای خوب در کار تحقیقاتی است. با یک عنوان قوی محقق می تواند به خواننده القا کند که یک پژوهش خوب و قابل قبول را برای مطالعه انتخاب کرده است.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

از آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که یک عنوان خوب باید برای خواننده جالب بوده و حاوی کلمات کلیدی مهمی باشد. همچنین باید بتواند محتوای کار و روش مطالعه پژوهشگر را نیز منعکس کند.

انتخاب منابع اطلاعاتی

دانشجو پس از انتخاب عنوان پایان نامه، قدم به مرحله دوم انجام کار که مرحله انتخاب منابع پژوهش است، می گذارد. در این مرحله دانشجو باید از تمام تحقیقاتی که مرتبط با موضوع پژوهش او می باشد آگاه شود و اطلاعات نسبتا کاملی را بدست آورد.

نحوه ی نوشتن پایان نامه - علی ریحانی

نوع منابع اطلاعاتی مورد استفاده در کار تحقیقاتی، به موضوع تحقیق و الزامات پروژه تحقیقاتی بستگی دارد. برای تعیین انواع منابع اطلاعاتی مفید برای تحقیق،

باید دانشجو بداند که کدام منابع به سوالات تحقیق، به راحتی و با سرعت پاسخ می دهند و باید بداند که کدام منابع اطلاعات موثق ارائه خواهند کرد؟ آیا پژوهش نیاز به اطلاعات فعلی دارد یا تاریخی؟ آیا به منابع اولیه نیاز دارد یا ثانویه؟ آیا نیازمند به منابع توصیفی است یا تحلیلی؟

باید همیشه در تحقیقات از منابع متنوعی استفاده شود؛ تا بهترین، کامل ترین و جدیدترین اطلاعات دست آورده شده و محقق بتواند اطلاعات را در منابع مختلف اعتبارسنجی کند. ارزیابی منابع اطلاعاتی برای فرآیند تحقیقات دانشگاهی بسیار مهم است و باید اطمینان حاصل شود که اطلاعات دقیق ارائه می شود.

جمع آوری داده و تجزیه و تحلیل آن

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

 

با بررسی و مطالعه منابع اطلاعاتی و بدست آوردن پیشینه کار، باید وارد مرحله روش تحقیق یا جمع آوری داده های تحقیق و تجزیه و تحلیل شد. ابزارهای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها به عنوان مجموعه ای از نمودارها و نقشه ها تعریف می شوند که برای جمع آوری، تفسیر و ارائه داده ها برای طیف وسیعی از کاربردها و صنایع طراحی شده اند. برنامه‌ها و روش‌های مختلفی، برای استفاده در هر گرایش و علمی ارائه شده است.

برای جمع آوری یا تجزیه و تحلیل داده ها از ابزارهای گوناگونی، استفاده می شود یکی از این ابزارها نمودار جعبه است، که ابزاری برای نمایش و تجزیه و تحلیل مجموعه های متعددی از داده های متغیرها در یک نمودار می باشد.

از دیگر ابزارها برای تجزیه و تحلیل داده، می توان به برگه چک اشاره نمود. برگه چک یک ابزار عمومی است که می تواند برای اهداف مختلف تطبیق داده شود، برگه چک یک فرم ساختار یافته و آماده برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها است.

چگونه یک رساله بنویسیم؟ - علی ریحانی

نمودار کنترل از دیگر ابزارهای تجزیه و تحلیل است. این ابزار، نموداری است که برای بررسی چگونگی تغییر یک فرآیند، در طول زمان استفاده می شود.

یکی از معروف ترین ابزار تحلیل داده ها هیستوگرام است. هیستوگرام متداول ترین نمودار مورد استفاده برای نشان دادن توزیع فرکانس است. نمودار پراکندگی نیز به عنوانی ابزاری در این حوزه، نموداری است که جفت داده های عددی، یک متغیر در هر محور را برای جستجوی یک رابطه ترسیم می کند.

نتیجه گیری، مرحله نهایی پایان نامه

نتیجه گیری آخرین بخش پایان نامه است که هدف اصلی آن، این است که پاسخ سوال اصلی تحقیق را به وضوح بیان کند. در بخش نتیجه گیری که اصولا فصل آخر پایان نامه است، تحقیق جمع بندی می شود و توصیه هایی به دیگر محققان برای کار آینده در مورد موضوع ارائه می گردد.

در بخش نتیجه گیری محقق نشان می دهد که چه دانش جدیدی ارائه کرده است. هدف این است که خواننده را با درک روشنی از کشف یا استدلال اصلی که تحقیق پیش برده است، مواجه کند. به همین دلیل نتیجه گیری باید مختصر و جذاب باشد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

در بخش نتیجه گیری خواننده یک برداشت نهایی از کار تحقیقاتی خواهد داشت. فصل نتیجه گیری باید کوتاه و کلی باشد. به جای بحث در مورد نتایج خاص و تفسیر دقیق داده ها، در بخش نتیجه گیری اظهارات گسترده ای را بیان می شود که مهمترین بینش های تحقیق را خلاصه می کند. باید محقق توجه داشته باشد که در نتیجه گیری نباید داده ها، تفسیرها یا استدلال های جدیدی را ارائه کند.

توضیحات بخش نتیجه گیری در پایان نامه های مختلف با یکدیگر متفاوت است. یک تحقیق تجربی اغلب نتیجه‌گیری کوتاهی دارد که در آن یافته‌ها و توصیه‌های اصلی به اختصار بیان می شود، در حالی که یک پایان‌نامه علوم انسانی ممکن است به فضای بیشتری برای نتیجه‌گیری نیاز داشته باشد. زیرا اصولا در این نوع پایان نامه ها، محقق در قسمت نتیجه گیری، همه فصول را در یک بحث کلی به هم پیوند می دهد.

نحوه ی نوشتن رساله با علی ریحانی

صداقت و تعهد داشتن

پایان نامه یک کار تحقیقاتی کاملا علمی است که توسط دانشجو با کمک اساتید راهنما و مشاور، با تلاش و کوشش بسیار زیاد انجام می شود و اصولا مقالاتی از آن استخراج می شود که این مقالات نیز منتصب به دانشجو و اساتید وی می باشد.

صداقت و تعهد داشتن از جمله مهم ترین شاخص های یک محقق برای نگارش پایان نامه است. هر گونه سرقت علمی یا گونه های مختلف تقلب در عرصه علمی و دانشگاهی، می تواند یکپارچگی علمی را به خطر اندازد. کپی برداری از آثار محققان دیگر بدون ذکر منبع ممکن است به عدم داشتن صداقت تلقی شود، که این خود سرقت علمی محسوب می شود.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

دانشجویان نه تنها در انجام پایان نامه که در تمام مدت زمان تحصیل خود ملزم به رعایت آیین نامه رفتار تحصیلی دانشجویان بوده و باید از هر گونه اعمالی که سوء رفتار علمی تلقی می شوند، جدا خودداری نماید.

سرقت علمی در تمام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سرتاسر جهان به عنوان عدم صداقت دانشگاهی یا نقض تمامیت علمی شناخته می شود. در تمام دستورالعمل ها، بخشنامه و آیین نامه های علمی دانشجویان و اساتید از این کار منع شده اند.

همه اعضای جامعه دانشگاهی در تمام جهان موظف به حفاظت و حفظ فضای آکادمیک، صداقت و اخلاق هستند؛ به ویژه در انجام کارهای پژوهشی. این امر باید از سوی دانشجو و استاد به صورت بسیار مهم و ویژه در نظر گرفته شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=290
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
علی ریحانی
تو میخوای به موفقیت برسی، منم میخوام تو به موفقیت برسی! پس بیا با هم این مسیرو طی کنیم! ( علی ریحانی - مدیر سایت )
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.