0
0

هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید

5 بازدید

هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید

آزمون سنجش انواع مختلفی دارد که یک نوع آن سنجش و ارزیابی از طریق سوالات چند گزینه ای است. در آزمون سوالات چند گزینه ای یک سوال پرسیده می شود و چند گزینه انتخاب به آزمون شونده داده می شود. در صورتی که آزمون شونده با روش تست زنی آشنا باشد درصد موفقیت بیشتری خواهد داشت. اگر می خواهید هر آنچه در مورد تست زنی میخواهید را بدانید تا آخر این مطلب همراه علی ریحانی باشید. قبل از تست زنی باید این را در نظر داشته باشید که روش مطالعه صحیح و حرفه ای نیز مهم است و باید به آن توجه داشته باشید.

آزمون چند گزینه ای و روش تست زنی

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

آزمون تستی یکی از رایج ترین آزمون های عینی است که در آن، آزمون شونده از میان گزینه هایی که به عنوان پاسخ مطرح شده است یکی را به عنوان پاسخ صحیح انتخاب می کند. یکی از مسائلی که طراحان سوال برای آزمون های چند گزینه ای به آن توجه کرده و همیشه مد نظر دارند، این است که در میان گزینه هایی که برای پاسخ انتخاب می کنند یک گزینه گمراه کننده وجود داشته باشد. گزینه گمراه کننده اصولا یکی از ویِژگی های اصلی سوالات چند گزینه ای است که منجر به دشواری این نوع آزمون شده است. به همین دلیل کسب یکی از مهارت های لازم آگاهی از روش تست زنی و شناخت گزینه گمراه کننده است.

هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید - علی ریحانی

آزمون های تستی یه دلیل اینکه به راحتی قابل تصحیح هستند بیش از دیگر آزمون ها مورد استفاده قرار می گیرند. آزمون شوندگان نیز به دلیل عینی بودن آزمون و در اختیار داشتن پاسخ سوالات تمایل بیشتری به آزمون های تستی داشته و این نوع آزمون را ترجیح می دهند. البته باید توجه داشت که طرح پاسخ برای سوالات چند گزینه ای به دلیل گزینه انحرافی، نیاز به تجربه و تخصص فراوان دارد و طراحی اینگونه سوالات کمی سخت و دشوار است.

از دیگر ویژگی های آزمون های چند گزینه ای، مدت زمان محدود آن و گاهی اختصاص نمره منفی به سوالات است. برخی از آزمون های تستی نمره منفی دارد. آگاهی آزمون شونده از نمره منفی در آزمون می تواند تاثیر بسیار زیادی در پاسخگویی داشته باشد، اگر آزمون شونده بداند که پاسخ اشتباه، امتیازات مثبت را کاسته و باعث کم شدن رتبه می شود، در انتخاب پاسخ صحیح دقت بیشتری خواهد داشت. در حالی که اگر آزمون شونده بداند آزمون از نمره منفی برخوردار نیست، در پاسخگویی به سوالات مشکوک با آرامش بیشتری اقدام می کند. زیرا اشتباه در پاسخگویی کاهش رتبه و امتیاز را به همراه ندارد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: نحوه ی درس خواندن برای کنکور

 

لزوم مهارت روش تست زنی برای کسب نتایج بهتر

برای دستیابی به اهداف متعالی و انجام صحیح و شایسته برنامه ها و فعالیت های مختلف، لازم است مهارت های ویژه ای در زمینه مورد نظر کسب شود. برای کسب مهارت باید آموزش های مناسب فرا گرفته شود. روش تست زنی از جمله مهارت هایی است که برای موفقیت در آزمون های چند گزینه ایی لازم و ضروری می باشد.

روش تست زنی به عنوان مهارتی تخصصی به آزمون شونده توانایی انتخاب پاسخ صحیح را در مدت زمان مناسب می دهد. در نتیجه سطح موفقیت آزمون شونده در امتحانات بالا رفته و درصد کسب نتایج مثبت افزایش می یابد. مهارت شناسایی گزینه های گمراه کننده، مدیریت زمان و کاهش اضطراب و استرس از الزامات موفقیت در آزمون های تستی بوده که این مهارت ها با آموزش های مطلوب و مناسب میسر می شود.

مدیریت زمان و موفقیت در تست زنی - علی ریحانی

در حال حاضر یکی از مهمترین آزمون های چند گزینه ای که می تواند نقش مهمی برای آینده‎ی کاری و اجتماعی افراد داشته باشد، کنکور است. به همین دلیل کسب مهارت های لازم برای تست زنی موفق یکی ملزومات غیرقابل انکار، برای داوطلبان کنکور می باشد.

با توجه به اینکه کنکور یک آزمون چند گزینه ای با زمان محدود و همراه با نمره منفی است، داوطلبان برای کسب رتبه مناسب و پذیرش در رشته مورد نظر نیازمند آن هستند که، درصد خطا و اشتباهات خود را، با انتخاب پاسخ درست پایین آوردند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

مدیریت زمان و موفقیت در تست زنی

برای مدیریت هوشمندانه زمان در آزمون چند گزینه ای با وقت محدود همراه است، داوطلب باید سعی کند پاسخگویی سوالات را پشت سر هم انجام دهد. آزمون شونده در پاسخگویی پشت سر هم فقط باید به سوالاتی پاسخ دهد که از صحیح بودن آن اطمینان کامل دارد. در این فرایند داوطلب باید سوالاتی را که پاسخ آن را نمی داند یا از صحت جواب اطمینان ندارد، کنار گذاشته و به ادامه آزمون بپردازد. شایسته است سوالاتی که پاسخ داده نشده در فرایند امتحان علامت گذاری گردد. تا در زمان باقیمانده نسبت به پاسخگویی آنها اقدام لازم انجام شود.

نوع علامت گذاری سوالاتی که در جریان آزمون، پاسخ داده نشده اند؛ یک روش تست زنی است که می تواند به آزمون شونده برای موفقیت بیشتر کمک کند. مثلا اگر داوطلب سوالاتی که به پاسخ آنها مشکوک است را با علامت دایره علامت گذاری کند و سوالاتی را که از پاسخ آنها آگاه نیست و جواب صحیح را نمی داند با علامت منفی یا ضربدر علامت گذاری نماید؛ در هنگام پاسخگویی مجدد در زمان اضافه می تواند ابتدا به سوالات مشکوک جواب دهد. بدین ترتیب وقت اضافی برای سوالاتی که نمی تواند جواب بدهد، صرف نکرده و در زمان مناسب موفقیت بیشتری را کسب می کند.

از دیگر راهکارهای مدیریت زمان در آزمون های چند گزینه ایی، این است که داوطلب سعی کند قبل از آزمون اصلی، در آزمون های شبیه سازی شده شرکت نماید. با تکرار آزمون های شبیه سازی شده آزمون شونده می آموزد که برای پاسخگویی به یک سوال نباید زمان زیادی را صرف کند و یکی از مهارتهای تست زنی داوطلب افزایش می یابد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

چگونه در تست زنی موفق باشیم

برای کسب موفقیت در هر نوع آزمون بالا بردن سطح دانش و اطلاعات بسیار مهم و ضروری است. یک آزمون شونده قبل از حضور در جلسه آزمون، باید با انجام مطالعات مناسب و دقیق، آگاهی خود را پیرامون امتحان افزایش دهد تا بدین وسیله بتواند در گام های بعد موفق عمل نماید.

چگونه در تست زدن موفق باشیم - علی ریحانی

در زمان آماده شدن برای آزمون، شناخت کلمات کلیدی در مباحث مختلف آزمون مهم است. زیرا داوطلب با درک کامل از کلمات کلیدی، بهتر می تواند گزینه گمراه کننده را از گزینه صحیح تشخیص دهد، در نتیجه سریعتر و راحت تر جواب درست را انتخاب می کند. کلمه کلیدی به آزمون شونده نشان می دهد که بر روی چه مبحثی باید تمرکز کند و سوال از او چه می خواهد.

برای استفاده از روش تست زنی بهتر و موفق تر شایسته است، بیشترین زمان مطالعه به مباحث سنگین اختصاص داده شود تا با درک صحیح و کامل تری همراه باشد.

در جریان آزمون باید سوالات با دقت مطالعه شود و همچنین باید در این مطالعه سوال تجزیه و تحلیل گردد. وقتی که آزمون شونده سوال را دقیق متوجه شده باشد می تواند پاسخ صحیح را از درون سوال استخراج نماید. در تحلیل سوال باید مفاهیم تجزیه شده و روابط بین بخش ها بررسی شود. پس از تحلیل و درک صحیح سوال به راحتی می توان با مقایسه‎ی گزینه های پاسخ، گزینه درست را انتخاب کرد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: نحوه ی درس خواندن برای کنکور تجربی

 

از زمان اضافی برای مرور آزمون باید استفاده شود. در مرور پایان آزمون باید بیشتر توجه آزمون شونده به سمت سوالات مشکوک معطوف گردد تا از انتخاب پاسخ صحیح مطمئن شود. اگر اشتباهی در سوالات مشکوک وجود داشته باشد، به احتمال زیاد، بعد از اینکه کل سوالات پاسخ داده شد، آزمون شونده سریعتر و آسان تر متوجه اشتباه خود می شود. یک اشتباه تاکتیکی که در میان آزمون شوندگان بسیار رایج است، دوباره خواندن سوالات و پاسخ آنها بلافاصله پس از انتخاب جواب است. به دلیل اینکه ذهن، بلافاصله پس از انتخاب پاسخ سوال، هنوز ایده‎ی تازه ای ندارد، مرور بلافاصله سوال نمی تواند امکان ارزشیابی درست را مسیر سازد.
اگر در سوال آزمون از داوطلب خواسته شود که بعد از خواندن قسمت های مطرح شده به سوالات مربوط به آن پاسخ دهد. در این حالت بهتر است ابتدا سوالات خوانده شود. زیرا با این روش آزمون شونده متوجه می شود که باید به چه نکاتی در متن بیشتر دقت داشته باشد و سریعتر می تواند عمل نماید.

آماده سازی قبل از آزمون

بیشترین موفقیت در آزمون نه در زمان آزمون که در زمان آماده سازی بدست می آید. اگر آزمون شونده، مطالب را به خوبی فرا گرفته و درک کامل و صحیحی از مباحث داشته باشد. می تواند به خوبی ارتباط بین گزینه ها و کلمات کلیدی را درک نموده و گزینه های گمراه کننده شناسایی کند. اگر آماده سازی به خوبی انجام شده باشد، داوطلب در زمان استفاده از روش تست زنی از سرعت بیشتری بهره خواهد برد.

در آزمون های چند گزینه ای اصولا از داوطلب خواسته می شود که بهترین گزینه را به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کند. به همین دلیل پاسخگویی به سوالات تستی گاهی سخت تر از آزمون ها دیگر می باشد. در برخی از آزمون های چند گزینه ای، ممکن است نشانه هایی در سوالات دیگر وجود داشته باشد که بتواند به آزمون شونده در مورد سوالاتی که به پاسخ آنها مطمئن نیست، کمک کند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

یک روش تست زنی در آزمون های چند گزینه ای، این است که باید داوطلب سعی کند کمتر پاسخ انتخاب شده رو تغییر دهد. زیرا اولین حدس در مورد پاسخ، معمولا درست است مگر اینکه داوطلب مطمئن باشد که پاسخ اشتباه است. هر گاه از اشتباه اطمینان کامل وجود داشت باید نسبت به تغییر گزینه اقدام شود.

رابطه تست زنی و اضطراب

اغلب آزمون های چند گزینه ای، دروازه ورود به دنیای جدید برای آزمون شونده هستند. داوطلبان از طریق کسب نتیجه مثبت در این آزمون می توانند خود را مطرح و آینده را مشخص نمایند. به دلیل اینکه این نوع آزمون برای افراد مهم تلقی می شود و می تواند تاثیر چشمگیری در زندگی داشته باشد، سبب ایجاد اضطراب و استرس می شود.

یکی از اقدامات مهمی که باید آزمون شونده، برای موفقیت در استفاده از روش تست زنی انجام دهد، اقدام برای کاهش استرس و اضطراب است. افزایش استرس و اضطراب همیشه با نتایج منفی همراه بوده است. برای کسب موفقیت و نتایج مثبت، باید از مسیرهای مناسب جهت کاهش اضطراب اقدام کرد.

برای کاهش استرس ابتدا باید، دلایل به وجود آمدن آن را شناسایی کرد و پس از شناسایی علل اضطراب و استرس، با حذف آن ها اقدام به کاهش استرس کرد. گاهی آزمون شونده به دلیل اینکه احساس می کند آمادگی لازم را برای آزمون ندارد دچار اضطراب می شود و این تفکر، اجازه تست زنی دقیق را از او سلب کرده و مانع موفقیت می شود.

مهمترین راهکارها در  تست زنی - علی ریحانی

از دیگر دلایلی که باعث ایجاد استرس در آزمون شوندگان می شود، قدرت رقابت می باشد. آزمون شونده به دلیل اینکه توانایی خود را در رقابت کافی نمی داند، دچار اضطراب و استرس می شود و این استرس اصولا در جلسه امتحان باعث اختلال در تمرکز، ارزشیابی سوالات و پاسخ ها و افت انرژی می شود. به همین دلیل امکان پاسخگویی مثبت از آزمون شونده گرفته می شود. یکی از راهکارهایی که می تواند به آزمون شونده برای کاهش این اضطراب کمک کند. آشنایی با روش تست زنی صحیح همراه با آموزش های لازم در این زمینه است. آزمون شونده با داشتن مجموعه ای از مهارت ها و تکنیک ها در خصوص آزمون تستی می تواند با آرامش در آزمون شرکت نماید و نتایج مورد قبولی را کسب کند.

مهمترین راهکارها در روش تست زنی

یکی از مهمترین اقدامات برای اینکه روش تست زنی، در آزمون با موفقیت همراه باشد، برنامه ریزی، آماده سازی و تمرین است. با انجام این امور آزمون شونده می تواند نقاط قوت خود در مباحث را تعالی ببخشد و همچنین با شناسایی نقاط ضعف خود، اقدام به بهبود آن نماید.

وقتی آزمون شونده با نقاط ضعف خود آشنا شود و بداند که دلیل عدم پاسخگویی مناسب به سوالات چه بوده است می تواند برای مرتفع نمودن این مشکل اقدام اساسی انجام داده و علت عدم موفقیت را برطرف نماید. به عنوان مثال اگر دلیل عدم موفقیت سطحی خواندن یا تمرین نکردن باشد، می تواند با مطالعه دقیق و انجام تمرین های درست و دقیق این مشکل را مرتفع کرده و در مسیر موفقیت گام بردارد.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: نحوه ی درس خواندن برای کنکور

 

برای تمرین و سنجش بهتر، باید داوطلب از آزمون های شبیه سازی شده، مستمر به دو صورت آموزشی و سنجشی استفاده کند. هر یک از این دو نوع آزمون، مزایای ویژه ای برای آماده سازی و بالا بردن مهارت های لازم دارند. به عنوان مثال، یکی از مزایای آزمون تستی آموزشی، برای بالا بردن مهارت روش تست زنی و یاد گرفتن نکات درسی است. در آزمون تستی سنجشی که اصولا با فاصله زمانی بیشتری بعد از زمان تدریس انجام می شود، زمان آزمون تحت کنترل بوده و توانایی آزمون شونده در مدیریت زمان افزایش می یابد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=304
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
علی ریحانی
تو میخوای به موفقیت برسی، منم میخوام تو به موفقیت برسی! پس بیا با هم این مسیرو طی کنیم! ( علی ریحانی - مدیر سایت )
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.