نحوه مطالعه برای کنکور - علی ریحانی

نحوه ی درس خواندن برای کنکور

نحوه ی درس خواندن برای کنکور

اگر اولین باری است که می خواهید در آزمون کنکور شرکت کنید مطمئنا سوالات زیادی درباره این آزمون و نحوه درس خواندن برای آن دارید. شاید هم جزو داوطلبانی باشید که به هر دلیل نتوانسته اند در آزمون های گذشته به موفقیت دست پیدا کنند و به دنبال راه حل مناسبی برای قبولی در کنکور می گردند. در صورتی که نحوه مطالعه برای کنکور را یاد بگیرید می توانید تمامی دروس را به نحوی مطلوب خوانده و آمادگی خوبی جهت شرکت در این آزمون بزرگ به دست آورید. من یعنی علی ریحانی در این فرصت راجع به نحوه مطالعه برای کنکور صحبت خواهم کرد.

اگر میخوای در سریع ترین زمان ممکن راه درست درس خواندن رو یاد بگیری تا بتونی در سریع ترین زمان ممکن مطالب رو توی ذهنت بسپاری، بهت توصیه میکنم مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای رو بخونی.

نحوه مطالعه برای کنکور - علی ریحانی

برای موفقیت در کنکور چگونه باید درس خواند؟

دانش آموزانی که دوست دارند بهترین نتایج را در کنکور کسب کنند باید اقداماتی را جهت مطالعه درست درس ها و آماده شدن برای کنکور انجام دهند. اقداماتی که لازم است داوطلبان برای موفقیت در کنکور به آنها توجه کافی داشته باشند شامل موارد زیر می شود:

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

1. برنامه دقیقی داشته باشید.

شما هنگام درس خواندن برای کنکور باید برنامه دقیقی را استفاده کنید. به کمک این برنامه می توانید کلیه اهدافتان را به صورت روزانه معلوم کنید. توجه داشته باشید که باید زمان های مشخصی را به خواندن دروس عمومی و تخصصی خود اختصاص داده و هر دوی آنها را به خوبی بخوانید.

اگر از خود می پرسید چطور برای کنکور درس بخوانیم باید بدانید که در هر روز بایستی هم دروس عمومی و هم دروس تخصصی برای کنکور مطالعه شوند. در ضمن دقت داشته باشید که برنامه ‌ریزی شما باید استراحت را هم شامل شود. استراحت کافی به حفظ سلامتی شما کمک می کند.

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

2. مطالب را پیش خوانی کنید.

پیش خوانی کردن به این مفهوم است که برای مطالعه دروس ابتدا مطالبی که در کتاب بیان شده را به صورت گذرا بخوانید. انجام این کار باعث می ‌شود آشنایی اولیه ای با مطالبی که در کتاب وجود دارد پیدا کنید تا بعدا بتوانید آنها را به صورت عمیق و با دقت بالاتری مطالعه کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

3. دروس را به صورت دقیق و عمیق بخوانید.

بعد از آن که دروس را پیش خوانی کردید وقت آن است که آنها را به صورت عمیق و با دقت بیشتر بخوانید. هنگامی که در این مرحله از نحوه مطالعه برای کنکور قرار دارید مراقب باشید درس خواندن شما تبدیل به حفظ کردن مطالب داخل کتاب نشود. برای آن که مفاهیم مطرح شده در کتاب را بهتر درک کنید می توانید سوالاتی از خود پرسیده و به آنها جواب دهید. با انجام این کار تسلط شما بر مفاهیم موجود در کتاب های درسی تا حد بسیار زیادی بالا می رود.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

 

4. مطالب را خلاصه نویسی کنید.

خلاصه نویسی درس اهمیت بسیار زیادی دارد. با خلاصه نویسی درس می توانید آنها را بعد از خواندن به بهترین شکل مرور کنید. برای آن که خلاصه نویسی انجام دهید ابتدا باید مطالب درسی را به صورت دقیق مطالعه کرده باشید و سپس مهم ترین بخش های درس را خلاصه ‌نویسی کنید. به یاد داشته باشید که هر روز پیش از آن که مباحث تازه ای را آغاز کنید خلاصه نویسی هایی را که قبلا انجام داده اید بخوانید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

5. از منابع مناسب کمک بگیرید.

شما با خواندن کتاب های درسی می توانید خود را برای قبول شدن در کنکور آماده کنید. با این حال به کمک یکسری منابع خوب و مناسب قادر خواهید بود احتمال موفقیتتان را در کنکور افزایش دهید. در واقع خواندن کتاب های درسی مهم ترین مفاهیم را به شما یاد می دهد و استفاده از منابع مناسب هم باعث می ‌شود بتوانید مسیر درست را پیدا کنید. با استفاده از منابع کنکور می توانید به سوالات تکمیلی و انواع مختلفی از تست ها دسترسی داشته و به مفاهیم و مباحث مسلط تر شوید.

6. بخش های مهم را مرور کنید.

یکی دیگر از کارهایی که هنگام درس خواندن برای کنکور باید انجام دهید مرور بخش ‌ها و مباحث مهم است. خلاصه نویسی کردن و مرور بخش ‌های مهم باعث می ‌شود مطالب درسی در ذهنتان به صورت طولانی مدت ماندگار شوند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس خواندن را جذاب کنیم؟

 

7. از تست های آزمون های گذشته استفاده کنید.

بهترین نحوه مطالعه برای کنکور از شما می‌ خواهد که تست های مربوط به آزمون های برگزارشده در سال ‌های اخیر را مورد استفاده قرار دهید. به این منظور باید بعد از آن که هر مبحث را به خوبی مطالعه کردید تست های کنکور مربوط به آن را استفاده کنید. استفاده از تست های کنکور شما را با سوالات و تست های مباحث مختلف به خوبی آشنا می ‌کند. توصیه می شود تست ها را به دقت مطالعه کنید و جواب های آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

8. سرعت تست زدن خود را بالا ببرید.

نحوه ی درس خواندن برای کنکور - علی ریحانی

اگر مهارت تست زنی خودتان را به نحوی ارتقا دهید که با هیچ کمبود وقتی در آزمون رو به رو نشوید می‌ توانید آزمون کنکور را با موفقیت پشت سر بگذرانید. روش های مختلفی وجود دارد که با بهره ‌گیری از آنها می توان سرعت تست زنی را بالا برد. زمانی که سرعت تست زنی شما زیاد می شود توانایی پاسخ دادن به سوالات در مدت زمان کوتاه را به دست می آورید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

9. با بودجه بندی دروس آشنا شوید.

در صورتی که قصد شرکت در کنکور را دارید باید با بودجه بندی دروس مختلف آشنایی کافی داشته باشید. مطالعه بودجه بندی شما را با مهم ترین سوالات دروس آشنا می کند. هنگامی که بودجه بندی ها را مطالعه می کنید بسیار راحت برای آزمون آماده شده و عملکرد خوبی از خود نشان خواهید داد.

10. به استراحتتان اهمیت دهید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

از جمله موضوعات مهمی که در رابطه با نحوه مطالعه برای کنکور مطرح می ‌شود داشتن استراحت کافی است. به طور حتم کسب موفقیت و قبول شدن در کنکور برای شما بسیار مهم است و می خواهید نتیجه رضایت بخشی را از شرکت در این آزمون سرنوشت ساز به دست آورید. با این وجود به یاد داشته باشید که آماده شدن برای کنکور نباید به سلامتی شما لطمه ای بزند.

چنانچه برنامه ‌ریزی درستی انجام دهید می توانید در دوران آماده شدن برای کنکور استراحت کافی هم داشته باشید. برنامه‌ ریزی مناسب موقعیت مطلوبی را برایتان فراهم می کند تا هم بتوانید تمامی مطالب مورد نیاز را به خوبی خوانده و یاد بگیرید و هم سلامتی خود را به نحوی مناسب حفظ کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.