0
0

مهارت تندخوانی برای درس خواندن

2 بازدید

مهارت تندخوانی برای درس خواندن

مهارت تندخوانی یکی از روش‌های مطالعه است که موجب می‌شود بتوانید در مدت زمان محدودی، حجم زیادی از مطلب را بخوانید. در واقع این روش مطالعه، مدتی است که مورد توجه بسیاری قرار گرفته و علت آن نیز فواید و مزایای متعدد آن است. از مهارت تندخوانی می‌توانید برای درس خواندن و همچنین مطالعه آزاد استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که تندخوانی نیز اصول خاص خود را دارد و استفاده از این روش بدون رعایت اصول و تکنیک‌های آن، نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه مضر هم خواهد بود. اگر شما هم می‌خواهید از مهارت تندخوانی برای درس خواندن استفاده کنید، تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین می‌توانید با مطالعه مطلب آموزش تندخوانی، اطلاعات مفید بیشتری در این باره کسب کنید.

مهارت تندحوانی- علی ریحانی

چگونه از مهارت تندخوانی در درس خواندن استفاده کنیم؟

هر چه به سمت پایه‌های تحصیلی بالاتر بروید، حجم مطالب درسی و همچنین اهمیت آن‌ها بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی، استفاده از روش تندخوانی برای سرعت بخشیدن به فرایند مطالعه بسیار مفید و کمک کننده خواهد بود. نکته قابل توجه این است که نمی‌توانید از مهارت تندخوانی به عنوان روش مطالعه اصلی استفاده کنید، بلکه استفاده از این روش، در مرحله پیش خوانی و مرور و بازیابی مطالب مفید خواهد بود. تندخوانی مطالب در مرحله پیش خوانی موجب می‌شود که شما در مدت زمان بسیار کوتاه، پیش زمینه خوبی از مطلب داشته و در هنگام مطالعه اصلی یا آموزش، تمرکز و یادگیری بیشتری داشته باشید. همچنین استفاده از این مهارت برای مرور کردن مطالب، موجب می‌شود بتوانید در مدت زمان کمتری مطالبی را که از قبل خوانده‌اید مرور و در ذهن خود تثبیت کنید. بدین ترتیب خواهید توانست باقی زمان خود را به مطالعه سایر دروس و مباحث اختصاص دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

استفاده از تندخوانی برای مطالعه چه فوایدی دارد؟

همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، مهارت تندخوانی فواید و مزایای متعددی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به 3 مورد ویژه زیر اشاره کرد:

1- تقویت مغز:

هر چه بیشتر از توانایی‌های مغز استفاده کنیم و آن را به چالش بکشیم، بیشتر آن را تقویت کرده‌ایم. با تقویت مغز، هم در زمینه‌های تحصیلی و علمی پیشرفت خواهیم داشت و هم در سنین بالا، از بیماری‌های زوال عقل مانند آلزایمر در امان خواهیم ماند. درواقع با استفاده از روش تندخوانی، مغز خود را مجبور می‌کنیم در مدت زمان محدودی، حجم زیادی از مطالب را پردازش کند و این نوعی کار کشیدن از مغز و به چالش کشیدن آن است. بنابراین می‌توان گفت تندخوانی روشی است که به شدت موجب تقویت توانایی‌های مغز خواهد شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش مطالعه دنیا کدام است؟

 

2- افزایش اعتماد به نفس:

با استفاده از مهارت تندخوانی در درس خواندن، می‌توانید مطالب بیشتری را مطالعه کرده و دچار کمبود وقت نشوید؛ حتی با این روش می‌توانید یک مبحث را چندین بار مطالعه کنید. به همین دلیل، از تلاش و تسلط خود بر روی مباحث اطمینان خواهید داشت که همین موضوع زمینه افزایش اعتماد به نفس شما را فراهم می‌سازد.

 

این مطلب را هم بخوانید: پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

 

3- افزایش تمرکز و قدرت کنترل ذهن:

با استفاده از روش تندخوانی، شما ناخودآگاه سعی می‌کنید تمام تمرکز و توجه خود را به مطلب پیش رو جلب کنید و بدین صورت ذهن خود را کنترل می‌کنید. در ابتدا شاید این کار برایتان سخت باشد اما با تمرین و پیش‌روی مطابق با اصول، به زودی می‌توانید ذهن خود را کنترل کرده و تمرکزتان را در حین تندخوانی افزایش دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

تندخوانی در درس خواندن- علی ریحانی

چگونه با استفاده از روش مطالعه تندخوانی درس بخوانیم؟

پیش‌تر نیز گفته‌ایم که به کار گرفتن مهارت تندخوانی تنها در صورتی مفید خواهد بود که مطابق با اصول آن باشد. برای این که تندخوانی را به صورت اصولی یاد بگیرید و از فواید آن بهرمند شوید، پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌های آموزش تندخوانی معتبر و حرفه‌ای استفاده کنید. به هر حال برای این که از روش تندخوانی برای درس خواندن استفاده کنید، لازم است نکات زیر را به کار بگیرید:

1- به صورت چشمی مطالعه کنید:

مطالعه با صدای بلند و تکان دادن لب‌ها موجب کاهش تمرکز، حواس پرتی و همچنین کاهش انرژی شما خواهد شد. بدین ترتیب، انرژی‌تان برای ادامه مطالعه کافی نخواهد بود و به زودی خسته می‌شوید، علاوه بر آن، کاهش تمرکز و حواس پرتی، موجب افت بازده شما نیز خواهد شد. بنابراین سعی کنید مطالب را چشمی بخوانید و برای دنبال کردن نوشته‌ها تنها از چشم و بینایی خود استفاده کنید. بدین ترتیب، تمرکز بیشتری داشته، انرژیتان نیز با سرعت کمتری کاسته می‌شود و همچنین روند مطالعه شما با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

 

این مطلب را هم بخوانید: درس خواندن برای امتحانات دانشگاه چه روش‌هایی دارد؟

روش تندخوانی- علی ریحانی

2- تمام عوامل حواس پرتی را از خودتان دور کنید:

برای استفاده از مهارت تندخوانی، در ابتدا لازم است هر عاملی که موجب حواس پرتی‌تان می‌شود را از خود دور کنید. بدین جهت از خانواده خود بخواهید در طول زمان مطالعه کسی مزاحمتان نشود، تلفن همراه خود را خاموش کنید، اطرافتان را مرتب کنید و افکار مزاحم را از خود دور کنید. اگر حواشی ذهنیتان زیاد و سمج هستند، می‌توانید آن‌ها را یادداشت کرده و به خود بگویید به زودی در یک زمان مناسب به آن‌ها فکر خواهم کرد.

2- به مطالب قبل، بازنگردید:

هدف اصلی از مهارت تندخوانی برای درس خواندن، افزایش سرعت مطالعه است؛ بنابراین برگشت به مطالب قبل و وسواس به خرج دادن، شما را از این هدف دور خواهد کرد. در واقع برخی دانش آموزان و دانشجویان، از ترس این که مبادا مطلب خوانده شده را به خوبی یاد نگرفته باشند، در حین مطالعه کردن، چندین بار مطلب قبلی را مطالعه می‌کنند که این روش کاملا غلط است. در چنین مواقعی باید سعی کنید بر خودتان مسلط باشید و به خود بگویید که بعداً چندین بار دیگر نیز قرار است این مطلب را بخوانم.

 

این مطلب را هم بخوانید: افزایش تمرکز هنگام مطالعه

 

3- از عدم یادگیری نترسید:

استفاده از مهارت تندخوانی، در مراحل پیش خوانی و مرور انجام خواهد شد؛ بنابراین نمی‌توان از این روش مطالعه با هدف یادگیری استفاده کرد، بلکه این روش با دو هدف ایجاد پیش زمینه و تثبیت مطالب به کار گرفته می‌شود. در واقع مرحله مطالعه اصلی که با دقت زیاد انجام می‌شود، به یادگیری اختصاص دارد. به همین دلیل اگر در حین تندخوانی مطالب، احساس کردید مطلبی را متوجه نشدید یا آن را خوب به ذهن نسپردید نگران نشوید، چرا که استفاده از این مهارت موجب می‌شود وقت کافی برای مطالعه چندین باره مطالب و یادگیری و تثبیت را داشته باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1022
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد مهارت تندخوانی برای درس خواندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.