0
0

روش مطالعه برای کنکور زبان

1 بازدید

نحوه مطالعه برای کنکور زبان

کنکور زبان، آزمونی است که در گروه زبان، پیش از ورود به دانشگاه از داوطلبان گرفته می‌شود. برای موفقیت در کنکور زبان نیز مانند موفقیت در کنکور سایر رشته‌ها، لازم است از روش‌های مطالعه و برنامه ریزی اصولی استفاده کنید. نکته قابل توجه در کنکور رشته زبان این است که در این آزمون، برخلاف سایر رشته‌ها، سوالات زبان، هم در قسمت سوالات عمومی و هم در قسمت سوالات اختصاصی قرار خواهد داشت. بنابراین لازم است روی این درس تمرکز بالا و ویژه‌ای داشته باشید. در این مقاله آموزشی، علی ریحانی با ارائه مطالب مفیدی در رابطه با نحوه مطالعه برای کنکور زبان همراه شما است. همچنین می‌توانید جهت گسترش اطلاعات خود در رابطه با مطالعه صحیح، مقاله آموزش مطالعه را نیز مطالعه نمایید.

مطالعه برای کنکور زبان- علی ریحانی

نحوه صحیح مطالعه برای کنکور زبان به چه صورت است؟

همان طور که گفته شد، برجسته‌ترین درس در این کنکور، درس زبان انگلیسی است، البته این بدان معنا نیست که سایر دروس اهمیتی ندارند و نیاز به وقت و انرژی زیادی ندارند، بلکه لازم است هر درس را بسته به ضریب و اهمیتش مطالعه نمایید. جهت مطالعه برای کنکور زبان و همچنین برنامه ریزی به نحو صحیح، می‌تونید به نکات و اصول بیان شده در ادامه مطلب توجه کنید:

1- مطالعه صحیح لغات زبان انگلیسی:

وقتی صحبت از کنکور زبان می‌شود، اولین چیزی که اغلب ما به خاطر می‌آوریم، حفظ کردن لغات انبوده انگلیسی است. مطالعه کنکور زبان به نحو صحیح و اثر بخش، مستلزم این است که شما دایره لغات خود را بسیار گسترده و قوی کنید. در واقع زمانی می‌توانید در پاسخگویی به سوالات مختلف زبان موفق شوید که دایره لغات گسترده‌ای داشته باشید، چرا که بخش عمده زبان، ترجمه کردن صحیح آن است.

برای این که لغات زبان انگلیسی را حفظ کنید، لازم است برای آن وقت و انرژی کافی بگذارید، سعی کنید از زمان‌های مرده نیز برای این کار استفاده کنید. در کل از هر فرصتی که به دست می‌آید برای حفظ کردن لغات استفاده کنید. همچنین سعی کنید لغات را به روش رمز گذاری به خاطر بسپارید تا بهتر در ذهنتان ماندگار شود. علاوه بر این، مرور کردن لغات خوانده شده، برای تثبیت آن‌ها در ذهن اهمیت بسیار زیادی دارد.

برنامه ریزی برای کنکور زبان- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

 

2- توجه به گرامر برای موفقیت در کنکور رشته زبان:

درست است که سوالات گرامر در کنکور، تعداد کمتری نسبت به سوالات ترجمه و درک مطلب دارند، اما به هر حال حائز اهمیت بوده و می‌توانند درصد زبان و همچنین رتبه شما را تا حد زیادی جا به جا کند. به همین دلیل  جهت مطالعه برای زبان کنکور، لازم است برای یادگیری گرامر و قواعد زبان انگلیسی نیز وقت و انرژی بگذارید و تمام تمرکزتان را به حفظ لغت و ترجمه معطوف نکنید. برای این که گرامر و قواعد زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید در درجه اول به یک منبع خوب نیاز دارید که با کمی تحقیق می‌توانید آن را پیدا کنید. بعد از آن تنها چیزی که می‌تواند شما را به تسلط برساند، تست زدن و تمرین کردن است. در واقع با حل کردن تست‌های زیاد و متعدد، نوع سوالات گرامر و نکات آن‌ها برای شما آشکار می‌شود و علاوه بر تثبیت نکات گرامری، بر حل کردن سوالات نیز مسلط خواهید شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش برنامه ریزی برای وکالت

 

3- برای درک مطلب و کلوز تست وقت بیشتری بگذارید:

همان طور که می‌دانید کلوز تست و درک مطلب، قسمت‌هایی از زبان هستند که اغلب داوطلبان از آن‌ها فراری‌‌اند. با این وجود باید بگوییم که اگر می‌خواهید در مطالعه برای کنکور زبان به نحو احسن عمل کنید و به موفقیت برسید، لازم است که ترس خود را کنار بگذارید و با این دو قسمت از زبان نیز ارتباط بگیرید. در واقع باید بگوییم که بر خلاف تصور بسیاری از داوطلبان، حل کردن سوالات این قسمت چندان دشوار نیست و فقط به کمی دقت، تمرکز و سرعت عمل نیاز دارد. برای این که حل کردن سوالات درک مطلب و کلوز تست برایتان راحت باشد و بر آن مسلط شوید، توصیه می‌کنیم هر شب، یک شب درمیان و یا دو شب در میان، یک درک مطلب و یک کلوز تست حل کنید تا به مرور زمان به تسلط برسید.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

4- به دروس عمومی نیز توجه کنید:

برنامه ریزی برای کنکور زبان به صورت اصولی، حتما باید به دروس عمومی نیز توجه داشته باشد. در واقع باید بگوییم که رعایت اصل تعادل در کنکور تمامی رشته‌ها از جمله رشته زبان، شاه کلید موفقیت است. متاسفانه عده‌ای از داوطلبان در کنکور زبان، تمام تمرکز خود را روی درس زبان گذاشته و از سایر دروس غافل می‌شوند، در نهایت، هر چند که درصد خوبی از درس زبان کسب می‌کنند اما رتبه رضایت بخشی به دست نخواهند آورد. به همین دلیل سعی کنید روزانه یک یا دو درس عمومی را در برنامه خود جای دهید و آن‌ها را به روش صحیح، همراه با مرور و تست زنی مطالعه کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش‌های تندخوانی دروس حفظی

5- زیاد تست بزنید:

مطالعه برای کنکور زبان، زمانی به نتیجه می‌رسد و ثمر بخش خواهد بود که بتوانید به خوبی به سوالات پاسخ داده و از دانش خود استفاده کنید. متاسفانه باید بگوییم که در درس زبان، تنها مطالعه لغات و گرامر، شما را به موفقیت نخواهد رساند، بلکه این دو در کنار تمرین و تست زدن نتیجه بخش خواهند بود. به همین دلیل لازم است در کنار مطالعه برای کنکور زبان، تست زنی را نیز در برنامه خود بگنجانید و به آن توجه ویژه داشته باشید. تست زنی به شما کمک می‌کند با تیپ‌های مخلتف سوالات آشنا شوید، در پاسخ به سوالات سرعت بیشتری داشته باشید، درک مطلب را سریع‌تر مطالعه کرده و حرفه‌ای‌تر به سولات آن پاسخ دهید و … .

کنکور رشته زبان- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: 6 راز مهم برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن

 

6- مدیریت زمان را تمرین کنید:

مطالعه برای کنکور زبان، بخش مهمی از مسیر رسیدن به موفقیت است، اما باید بدانید که تلاش شما در مطالعه زمانی به نتیجه می‌رسد که بتوانید به خوبی و با مدیریت زمان، به سوالات پاسخ دهید. به همین دلیل لازم است سعی کنید قسمتی از برنامه ریزی خود را به پاسخ دادن به تست‌های زمان‌دار و تمرین مدیریت زمان، اختصاص دهید. از آن جایی که برای پاسخ گویی به سوالات زبان نیاز به ترجمه خواهید داشت، احتمالا وقت بیشتری لازم داشته باشید. تمرین مدیریت زمان به شما کمک می‌کند به خوبی زمان خود را کنترل کنید و به تمامی دروس به صورت متعادل پاسخ دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان عربی در ایران چه اهمیتی دارد؟

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=966
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش مطالعه برای کنکور زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.