0
0

8 راه مطالعه بدون فراموشی

7 بازدید

روش صحیح مطالعه بدون فراموشی

مطالعه بدون فراموشی و به روش اصولی، موضوعی است که بسیاری از داوطبان در پی آن هستند. همه ما درس خواندن و به خاطر نیاوردن مطالب را در جلسه امتحان تجربه کرده‌ایم. اما مشکل در چیست؟ در حقیقت علت این مشکل را می‌توان به مواردی مانند استرس، مطالعه غیر اصولی، اهمیت ندادن به تثبیت و مرور مطالب و… نسبت داد. برای رفع این مشکل لازم است شگردهای مطالعه بدون فراموش کردن مطالب را یاد بگیرید. بنابراین اگر شما نیز با مشکل فراموش کردن مطالب مواجه هستید و به یادگیری این شگردها تمایل دارید، تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید.

همچنین اگر می‌خواهید به صورت اصولی و حرفه‌ای‌تر مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از مطلب روش صحیح و حرفه‌ای مطالعه بازدید کنید.

مطالعه بدون فراموشی- علی ریحانی

چگونه یک مطالعه بدون فراموشی داشته باشیم؟

اگر داوطلب کنکور هستید، حتما باید از اهمیت تثبیت مطالب در کنکور اطلاع داشته باشید. همان طور که می‌دانید، سوالات کنکور برگرفته از چندین کتاب درسی حجیم است؛ بنابراین حجم مطالبی که باید مطالعه کنید بسیار زیاد است. بدیهی است که برای موفقیت، لازم است از یک روش صحیح مطالعه برای کنکور استفاده کنید تا بتوانید این حجم از مطالب را به خوبی به‌خاطر بسپارید. برای داشتن یک روش مطالعه بدون فراموشی، لازم است به خوبی مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید. تثبیت مطالب نیز در گرو ترفندهای و راه‌های کاربردی است که در ادامه برای شما عزیزان شرح می‌دهیم.

 

1- درس را به خوبی مطالعه کنید:

برای این که یک مطالعه بدون فراموشی داشته باشید، در ابتدا لازم است درس را به خوبی آموخته و نکات اصلی آن را فهمیده باشید. به همین جهت، لازم است به خوبی بر روی مطالب درس متمرکز شوید و سعی کنید تمامی جمله‌ها را درک کنید و آن‌ها را به هم ربط دهید. زیر هر جمله‌ای که حس کردید نکته مهمی دارد، خط بکشید. همچنین تصویر سازی نیز بسیار موثر خواهد بود، بنابراین هر مطلبی را که می‌خوانید، در ذهن خود تصور کنید و حتما به تصاویر و نمودارهای کتاب نیز توجه کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش درس خواندن برای امتحان باید چگونه باشد؟

 

2- مطالعه بدون فراموشی با مرتب کردن موقعیت

لازمه‌ی یک روش مطالعه صحیح، تمرکز است، منظم بودن تمامی اجزای موقعیت نیز موضوعی است که بر تمرکز موثر است. به همین جهت، لازم است تمامی اجزای اطرافتان را مرتب و منظم نگه دارید. شلخته بودن اتاقی که در آن درس می‌خوانید، موجب بر هم زدن تمرکز شما خواهد شد. بنابراین سعی کنید اتاق و میز مطالعه خود را همیشه مرتب کنید. در ضمن، یادداشت‌ها، مطالب مطالعه و… را نیز سازماندهی شده و مرتب بنویسید تا در حین مطالعه، تمامی حواستان بر مطلب متمرکز باشد.

 

این مطلب را هم مطالعه کنید: چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

 

3- با حال خوب مطالعه کنید:

یکی از مواردی که بر به خاطر سپردن مطالب تاثیر زیادی دارد، حال روحی فرد در هنگام مطالعه است. وقتی حال روحی و مود خوبی ندارید، تمرکز نداشته و در نتیجه یک مطالعه بدون فراموشی نیز نخواهید داشت. در کل بازده مطالعه در مواقعی که حال خوبی نداریم، بسیار پایین است. بنابراین سعی کنید قبل‌از شروع مطالعه، تمامی افکار منفی و ناراحتی‌های خود را دور بریزید و با رقص، ورزش، موزیک و هر چیز دیگری حال خود را خوب کنید. می‌توانید هرچیزی که در ذهنتان است را یادداشت کنید و فکر کردن به آن‌ها را به آخر شب بسپارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

4- روش صحیح مطالعه با دوری از عوامل حواس پرتی:

تمرکز لازمه‌ی مطالعه بدون فراموشی بوده و دوری از عوامل حواس پرتی نیز لازمه‌ی تمرکز بالا است. بنابراین سعی کنید از هر چیزی که موجب کاهش تمرکز شما در هنگام مطالعه می‌شود دوری کنید. از جمله این عوامل می‌توان به اتاق نامرتب، محل‌های شلوغ و پر سروصدا، تلفن همراه، رایانه و… اشاره کرد.

روش صحیح مطالعه برای کنکور- علی ریحانی

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

 

5- مطالعه بدون فراموشی، به شرط مرور:

اگر با صحیح‌ترین روش مطالعه دنیا هم مطلبی را بخوانید، اما هرگز آن را مرور نکنید، به هیچ‌وجه نمی‌توانید انتظار داشته باشید آن مطلب را فراموش نکنید. مرور یکی از اصول اساسی روش صحیح مطالعه برای کنکور و هر مطالعه دیگری است. در واقع بسیاری از افراد، با یک بار مطالعه، مطلب را یاد می‌گیرند، اما به دلیل مرور نکردن آن، مطلب را به کل فراموش می‌کنند. مرور مطالعه چند مرحله دارد که اولین مرحله آن، فردای روز مطالعه است. پس از آن، به ترتیب 7 روز بعد، 21 روز بعد و 40 روز بعد، مراحل بعدی مرور و تثبیت خواهند بود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چطور با بهترین روش مطالعه آزاد، کتاب بخوانیم؟

 

6- استراحت در تایم‌های مطالعه:

استراحت کردن کوتاه مدت در میان تایم‌های مطالعه، یکی از اصول روش صحیح مطالعه برای کنکور است. در واقع این استراحت‌های کوتاه‌مدت، یک بازیابی و دورخیز محسوب می‌شوند. مدت زمانی که در استراحت بین مطالعه به سر می‌برید، مغز شما فرصت می‌کند مطالب خوانده شده را سازمان‌دهی کرده و آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارد. بنابراین استرحت در تایم‌های مطالعه، یکی از اصول روش مطالعه بدون فراموشی است.

 

این مطلب را هم بخوانید: نحوه درس خواندن برای کنکور

 

7- به الگوی خواب خود اهمیت دهید:

کم کردن خواب، یک اشتباه بزرگ است که بسیاری از داوطلبان مرتکب آن می‌شوند. سعی کنید حتما بین 6 تا 8 ساعت در روز بخوابید و ساعت خوابتان را نیز منظم نگه دارید. الگوی خواب صحیح و منظم، موجب شاداب شدن ذهن شما و تقویت آن برای مطالعه مطالب جدید می‌شود. علاوه بر آن، مطالبی که قبلا خوانده‌اید، در هنگام خواب، سازماندهی شده و احتمال فراموشی آن‌ها کمتر خواهد شد. داشتن خواب خوب، لازمه مطالعه بدون فراموشی است که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند.

روش صحیح مطالعه- علی ریحانی

8- مطالعه بدون فراموشی با بازگو کردن مطالب آموخته شده:

بازگو کردن مطالبی که آموخته‌اید موجب می‌شود ذهن شما مطالب را به خوبی تثبیت کند. در واقع، در هنگام بازگو کردن، شما سعی می‌کنید تمامی آن چه که خوانده‌اید را به خاطر بیاورید. بنابراین مطالب در ذهن شما به صورت مرتب در کنار هم چیده می‌شوند و بیان کردن آن‌ها نیز به تثبیت کردن هرچه بهتر آن‌ها کمک می‌کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=542
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 8 راه مطالعه بدون فراموشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.