0
0

3 تکنیک مدیریت زمان

2 بازدید

تکنیک‌های مدیریت زمان

یکی از موضوعاتی که هر فردی در طول زندگی خود از آن آگاه می‌شود، ارزشمند بودن زمان است. در واقع زمانی که در اختیار ما قرار دارد نامحدود نیست و لحظه به لحظه در حال کاسته شدن است. یکی از عوامل بسیار مهمی که در موفقیت ما تاثیر گذار است، زمان و مدیریت آن خواهد بود. در واقع هر چه بتوانید بهتر زمان خود را مدیریت کنید و از آن به بهترین شکل استفاده کنید، موفق‌تر خواهید بود. به همین منظور لازم است تکنیک‌های مدیریت زمان را به کار بگیرید تا از تلاش و وقتتان بیشترین بازده را داشته باشید. در این مطلب، علی ریحانی با ارائه 3 مورد از بهترین تکنیک‌های مدیریت زمان همراه شما خواهد بود. همچنین اگر می‌خواهید به جهت دستیابی به موفقیت‌های تحصیلی از این تکنیک‌ها استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به مطلب آموزش تندخوانی نیز سری بزنید.

مدیریت زمان- علی ریحانی

مدیریت زمان چه مزایایی دارد؟

همان طور که گفته شد، یکی از ابزارهای رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای، مدیریت زمان و استفاده بهینه از وقت خواهد بود؛ علت آن نیز فواید متعدد آن است. این فواید و مزایا مختصراً عبارتند از:

1- کنترل استرس:

یکی از فواید متعددی که مدیریت زمان در مسیر موفقیت دارد، کاهش استرس است. در واقع تنظیم کارها و مدیریت کردن زمان، به شما این اطمینان را می‌دهد که به همه کارهایتان خواهید رسید، بنابراین تا حد زیادی از میزان استرستان کاسته می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

2- در اخیتار داشتن فرصت بیشتر:

همان طور که مرتب کردن یک کمد، فضای بیشتری در اخیتار شما قرار می‌دهد، مدیریت زمان نیز موجب می‌شود فرصت بیشتری برای انجام سایر کارهایتان داشته باشید.

3- نزدیک‌تر شدن به هدف:

کنترل زمان و مدیریت کردن آن، موجب می‌شود به تمامی فعالیت‌هایتان در جهت رسیدن به موفقیت رسیدگی کنید. بنابراین هیچ فعالیتی جا نمی‌ماند، به همین دلیل، به هدفتان نزدیک‌تر خواهید شد و احتمال موفقیتتان بیشتر است.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

4- افزایش اعتماد به نفس:

مدیریت کردن زمان، موجب می‌شود فرصت کافی برای رسیدگی به همه کارهایتان داشته باشید. به همین دلیل آسوده خاطر خواهید بود و به دلیل این که همه کارهایتان را پیش خواهید برد، اعتماد به نفستان نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

5- خودداری از کم کاری:

یکی دیگر از مزایای مدیریت کردن زمان، خودداری فرد از اهمال و کم کاری است. در واقع با مدیریت زمان، فرد خود را موظف می‌داند مطابق برنامه پیش رفته و از زمان خود به خوبی استفاده کنید که بعداً مجبور به اختصاص زمان خود به تایم‌های جبرانی نشود. به همین دلیل فرد نسبت به انجام کارهای خود و اجرای برنامه ریزی‌اش متعهد بوده و از اهمال کاری خودداری خواهد کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: درس خواندن از نظر قرآن چه اهمیتی دارد؟

تکنیک مدیریت زمان- علی ریحانی

3 تکنیک مدیریت زمان

مدیریت کردن زمان، تکنیک‌های متعدد و مختلفی دارد که هر یک به اندازه خود موثر خواهند بود، اما در این میان، 3 مورد از تکنیک‌ها، ویژه‌تر و نتیجه‌بخش‌تر هستند. این 3 تکنیک عبارتند از:

1- تکنیک ماتریکس آیزنهاور:

اولین مورد از 3 تکنیک مدیریت زمان، تکنیک ماتریکس آیزنهاور است که در واقع به روش ویژه‌ای، کارها و فعالیت‌های شما را اولویت بندی می‌کند. ماتریکس آیزنهاور، بیان کننده این است که یک راه اصلی برای مدیریت زمان، اولویت بندی کارها بر اساس ضرورت آن‌ها است. مطابق این تکنیک، فعالیت‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول: فعالیت‌هایی که شما تمایلی به انجامش ندارید اما انجام آن‌ها ضروری است.

دسته دوم: فعالیت‌هایی که هم ضروری هستند و هم شما مایل به انجام آن‌ها هستید.

دسته سوم: کارهایی که مایل به انجام آن‌ها هستید اما انجام آن‌ها ضرورت چندانی ندارد.

دسته چهارم: کارهایی که ضرورت چندانی ندارند و شما نیز مایل به انجام آن‌ها نیستید.

شما باید کارهای خود را مطابق لیستتان، در این 4 دسته تقسیم بندی کنید و بر اساس آن مشخص کنید که انجام کدام کارها ضروری است و کدام کارها را می‌توان دیرتر انجام داد یا اصلا انجام نداد. در واقع استفاده از تکنیک ماتریکس آیزنهاور، به کارها و فعالیت‌های شما جهت می‌دهد و شما را بر اساس ضروریات مسیر، به سمت هدف می‌راند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در عرض یک سال تندخوان شویم؟

 

2- تکنیک مسدود کردن زمان:

مسدود کردن زمان یکی دیگر از تکنیک‌های مدیریت زمان است که بسیار نتیجه بخش و قدرتمند نیز هست. در واقع در این تکنیک، برای هر کدام از کارهای خود، مدت زمان خاصی را مشخص می‌کنید و پس از اتمام زمان، کارتان را نیز متوقف کرده و به سراغ فعالیت‌های بعدی می‌روید. این تکنیک مدیریت زمان، موجب می‌شود خود را موظف کنید در زمان مشخص شده، کار خود را به بهترین نحو به پایان برسانید، بنابراین تمام توان و تمرکز خود را به کار خواهید گرفت. همچنین استفاده از این تکنیک موجب می‌شود به صورت متعادل و بر اساس اولویت بندی، به همه کارهای خود رسیدگی کنید و کاری را از قلم نیندازید.

به عنوان یک مثال برای تکنیک مسدود کردن زمان، می‌توان به مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات کنکور اشاره کرد. در واقع در کنکور، شما موظفید در مدت زمانی 4 ساعته به تعداد مشخص شده‌ای سوال پاسخ دهید. همان طور که می‌دانید، یکی از راه‌های موفقیت در کنکور، رعایت تعادل در پاسخ گویی به سوالات دروس مختلف است. بنابراین لازم است مدت زمان 4 ساعته خود را با توجه به اهمیت هر درس و تعداد سوالات آن، تقسیم کرده تا بتوانید به صورت متعادل به سوالات هر درس پاسخ دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

تکنیک‌های مدیریت زمان- علی ریحانی

3- تکنیک آن قورباغه را بخور:

قورباغه در واقع در این عبارت، استعاره از سخت‌ترین و چالش برانگیزترین کار شما است. در واقع بر اساس این تکنیک مدیریت زمان، شما باید بر اساس اولویت بندی و همچنین میزان دشواری، چالش برانگیزترین فعالیت خود را انتخاب کرده و قبل از هر کاری، در ابتدای روز، انجام آن کار را به پایان برسانید. بدین ترتیب، ذهنتان از سخت‌ترین کاری که در پیش داشتید آزاد شده و با آسودگی خیال می‌توانید به سایر کارهایتان بپردازید. شاید این روش برای شما آشنا باشد، چرا که اغلب دانش‌آموزان و دانشجویان سعی می‌کنند در فصل امتحانات، از خواندن سخت‌ترین مبحث شروع کرده و بعد سایر مطالب را مطالعه کنند.

به عنوان مثال، اگر شما کنکور در پیش دارید، سعی کنید مطابق برنامه ریزیتان، سخت‌ترین درس اختصاصی روز را انتخاب کرده و قبل از سایر درس‌ها، مطالعه آن را به پایان برسانید. بدین ترتیب، ذهن آرامتری برای مطالعه سایر درس‌ها خواهید داشت.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1027
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 3 تکنیک مدیریت زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.