مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی - علی ریحانی

چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

دندانپزشکی چند ترم است؟ رشته دندانپزشکی همواره از طرفداران و علاقه مندان فراوانی برخوردار است. کسانی که علاقه بسیاری به این رشته دارند با شرکت در کنکور تجربی و قبولی در آن می توانند برای تحصیل وارد دانشگاه شوند. اگر شما هم دوست دارید این رشته را در دانشگاه بخوانید خوب است ابتدا اطلاعاتتان را درباره آن افزایش دهید. بی شک داشتن اطلاعات کافی در مورد رشته ای که قرار است در دانشگاه بخوانید موجب می شود قبل از ورود به دانشگاه به شکل آگاهانه تری انتخاب رشته انجام دهید.

مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی - علی ریحانی

در این مجال می کوشیم تا اطلاعات مفیدی را راجع به مواردی نظیر معرفی رشته دندانپزشکی، مدت زمان مورد نیاز برای فارغ التحصیلی در آن و این مساله که دندانپزشکی چند ترم است در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. پس چنانچه می خواهید این رشته محبوب را بیشتر شناخته و از مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی مطلع شوید با ادامه این مقاله همراه علی ریحانی باشید.

درباره رشته دندانپزشکی چه می دانید؟

رشته دندانپزشکی مورد علاقه بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی است. اما شاید بسیاری از داوطلبان از جمله شما اطلاعات چندانی درباره این رشته نداشته باشند. به طور حتم اگر شما شناخت کافی نسبت به رشته دندانپزشکی داشته باشید قادر خواهید بود برای انتخاب این رشته و تحصیل در آن به نحو مطلوب تری تصمیم‌ گیری کنید.

درباره رشته دندانپزشکی باید بدانید دانشجویان این رشته روش های ساخت دندان مصنوعی را در طول دوره تحصیل در دانشگاه یاد می‌ گیرند. این افراد می ‌توانند در مطب‌ های دندانپزشکی به عنوان دستیار دندانپزشک فعالیت کنند. فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی باید از مهارت بالا و تکنیک های مورد نیاز جهت درمان انواع بیماری های مربوط به دهان و دندان برخوردار بوده و دانش لازم به این منظور را هم داشته باشند.

با آن که رشته دندانپزشکی به بروز بیماری ‌های مختلف در دهان و دندان مربوط می ‌شود اما این رشته را می ‌توان با سایر بیماری هایی که در بدن انسان به وجود می آید هم مرتبط دانست. دلیل این امر آن است که بعضی از امراض دارای یکسری علامت ‌های اولیه ای هستند که می توان آنها را در دهان فرد بیمار مشاهده کرد. در واقع یک دندانپزشک علاوه بر این که بیماری های مربوط به دهان و دندان را تشخیص می ‌دهد قادر است به امراض دیگری که علائمی از آنها در دهان و دندان بیماران دیده می ‌شود هم پی ببرد.

شما به عنوان یک دندانپزشک باید بتوانید خدمات مورد نیاز جهت پیشگیری از بروز انواع بیماری های دهان و دندان را به افراد ارائه دهید. همچنین می بایست قادر به تشخیص و درمان این بیماری ها باشید تا مشکلاتی را که بیماران دچارشان هستند به خوبی برطرف کنید.

حال که قدری با رشته دندانپزشکی آشنا شدید نوبت به آن می ‌رسد که مطالبی را راجع به مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی نیز بدانید. در بخش بعد می توانید اطلاعاتی را در رابطه با این موضوع که برای دندانپزشکی چند سال باید درس خواند به دست آورید.

نکاتی چند در مورد مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی

یکی از پرسش ‌هایی که در ذهن داوطلبان کنکور تجربی و علاقه مندان به رشته دندانپزشکی شکل می ‌گیرد در رابطه با مدت زمانی است که باید جهت تحصیل در این رشته صرف کرد.

خوشبختانه شما برای پذیرفته شدن در رشته دندانپزشکی کار آسان تری در مقایسه با قبولی در رشته های پزشکی در پیش دارید. زمانی که به عنوان دانشجوی این رشته وارد دانشگاه می شوید بعد از تحصیل به مدت ۶ سال تبدیل به یک دندانپزشک عمومی خواهید شد. این در حالیست که تحصیل در رشته پزشکی و تبدیل شدن به یک پزشک عمومی نیاز به ۸ سال تحصیل در دانشگاه دارد. در ضمن با توجه به مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی باید ۲۱۷ واحد را در دانشگاه‌ سپری کنید.

هنگامی که شما در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل می شوید باید ۲ دوره مجزا را پشت سر بگذارید. یکی از این دوره‌ ها که به مدت دو سال طول می ‌کشد برای آموزش علوم پایه در نظر گرفته شده است. دوره دیگر که مدت زمان آن چهار سال است جهت تدریس دروس تخصصی به دانشجویان رشته دندانپزشکی ارائه می ‌شود.

اگر علاقه وافری به تحصیل در رشته دندانپزشکی داشته باشید طبیعی است که بخواهید اطلاعات دقیق تری را راجع به مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی به دست آورید. در این صورت خوب است توضیحات بیشتری را در رابطه با این دو دوره خدمت شما ارائه دهیم.

همان طور که گفتیم شما برای تحصیل در دکترای عمومی دندانپزشکی باید به مدت ۶ سال در دانشگاه درس بخوانید. این مدت برابر با ۱۲ ترم تحصیل در دانشگاه است که ۵۶ عنوان درسی را در بر دارد. دروسی که دانشجویان رشته دندانپزشکی باید پشت سر بگذارند عبارتند از:

• دروس عمومی
• دروس پایه
• دروس اختصاصی

دروس مورد نیاز برای فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی در ۲ مرحله به دانشجویان ارائه می ‌شود:

مرحله ۱ ( مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی )

در این مرحله مدت زمان تحصیل در دندانپزشکی ۲ سال خواهد بود. دانشجویان رشته دندانپزشکی در این دوره می بایست دروس عمومی، دروس پایه و یکسری از درس های اختصاصی را بگذرانند. گذراندن این دروس در کلاس و آزمایشگاه به ۳ شکل صورت می گیرد:

• تئوری
• عملی
• تئوری عملی

مرحله ۲ ( دندانپزشکی چند ترم است؟ )

مرحله دوم تحصیل در رشته دندانپزشکی به ۴ سال زمان نیاز دارد. دانشجویان باید در این دوره از تحصیل دروس اختصاصی رشته خود را در محیط های مختلف از جمله کلاس، کلینیک دندانپزشکی، آزمایشگاه، مرکز بهداشتی درمانی و… بگذرانند. این دوره هم مانند دروس مرحله اول به ۳ شکل یعنی تئوری، عملی و تئوری عملی پشت سر گذاشته می شود.

چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟ - علی ریحانی

شما به عنوان دانشجوی دندانپزشکی برای آن که از مرحله اول تحصیل به مرحله دوم آن انتقال پیدا کنید باید از شرایط لازم برخوردار باشید. به این منظور لازم است در امتحان جامع علوم پایه دندانپزشکی پذیرفته شوید. برای فارغ التحصیل شدن در رشته دندانپزشکی هم نیاز به پشت سر گذراندن تمامی واحدهای درسی و همچنین دفاع از پایان نامه تان در مرحله دوم تحصیل خواهید داشت.

لازم به ذکر است بعد از آن که دوره ۶ ساله تحصیل در دانشگاه را به آخر رساندید می ‌بایست یک طرح دولتی را که مدت زمان آن ۱۸ ماه است سپری کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.