مبارزه با تنبلی در درس خواندن - علی ریحانی

چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

تنبلی در درس خواندن مساله ای است که امکان دارد برای هر دانش آموزی از جمله شما اتفاق بیفتد. شما هم به دلایل مختلف ممکن است برخی اوقات دچار حس بی حوصلگی و تنبلی شوید. در چنین شرایطی با آن که خودتان بهتر از هر کسی می ‌دانید تنبلی کردن به ضررتان تمام خواهد شد اما برایتان بسیار سخت است که دست از تنبلی بردارید. چنانچه تا پایان این مطلب همراه علی ریحانی باشید اطلاعات مفیدی را در مورد روش ‌های مبارزه با تنبلی در درس خواندن به دست می ‌آورید.

اگر میخواهید نحوه ی مطالعه کردن صحیح را یاد بگیرید، من علی ریحانی به شما توصیه میکنم مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای را بخوانید.

۱۰ روش برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟

 

اگر تنبلی در مطالعه دروس در زمان ‌های مختلفی به سراغتان می ‌آید خوشبختانه باید بدانید روش ‌هایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید تنبلی را از خودتان دور کنید. این روش ها پاسخ خوب و مناسبی را برای این پرسش که چگونه در درس خواندن تنبل نباشیم در اختیارتان قرار می دهند. روش های مبارزه با تنبلی در مطالعه درس عبارتند از:

مبارزه با تنبلی در درس خواندن - علی ریحانی

1. درباره نتیجه کارها و تصمیماتتان فکر کنید.

فرقی نمی ‌کند که شما درس هایتان را به خوبی بخوانید یا در مطالعه آنها تنبلی به خرج دهید. در هر صورت حتما یک زمان با نتیجه اعمالی که انجام داده اید مواجه خواهید شد. فکر کردن به نتیجه کارهایی که می کنید یکی از روش ‌های مبارزه با تنبلی در درس خواندن محسوب می ‌شود.

به این فکر کنید که درس خواندن می تواند چه اتفاقات مثبتی را در زندگیتان رقم بزند. از طرف دیگر باید به این موضوع فکر کنید که اگر در خواندن درس تنبلی کنید در آینده چه وضعیتی خواهید داشت؟ فکر کردن به هر دوی اینها باعث می شود انگیزه درس خواندن در شما تقویت شده و تشویق شوید که دست از تنبلی بردارید.

2. در درس خواندن منضبط باشید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

 

سعی کنید برنامه هایی را که برای درس خواندن ریخته اید عملی کنید. اگر بعضی چیزها مانند موبایل، دوستان و… مانع از آن می ‌شود که زمان مطالعه دروس را زیاد کنید ضروری است آنها را از خودتان دور نگه دارید. شما می توانید مدت زمان مطالعه کتاب ها را کم کم افزایش دهید و دروس مختلف را طبق برنامه‌ ریزی هایی که کرده اید بخوانید.

3. برای درس خواندن در خود انگیزه ایجاد کنید.

وقتی شما انگیزه زیادی برای انجام دادن یک کار داشته باشید می توانید با یک اراده قوی آن را انجام دهید. طبیعتا درس خواندن هم نیاز به داشتن انگیزه دارد و شما برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن لازم است از انگیزه کافی برخوردار باشید. با استفاده از راهکارهای ایجاد انگیزه برای مطالعه دروس می توانید از پس تنبلی ها و بی حوصلگی ها برآمده و اهدافی را که در سر دارید به واقعیت تبدیل کنید.

4. در ابتدای کار به خودتان سخت نگیرید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس خواندن را جذاب کنیم؟

 

اگر حجم دروسی که باید بخوانید زیاد باشد ممکن است تنبلی به سراغتان بیاید. در این جور مواقع بسیاری از افراد حال و حوصله درس خواندن ندارند و می خواهند از زیر بار مطالعه کتاب هایشان فرار کنند. در چنین حالتی برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن می توانید ابتدا موضوعاتی را که مورد علاقه تان هستند بخوانید. بعد از آن که احساس کردید علاقه مندی بیشتری برای درس خواندن در وجودتان ایجاد شده است می توانید شروع به خواندن درس های دیگر هم بکنید.

5. از افراد تنبل و ناامید فاصله بگیرید.

این که با چه نوع اشخاصی در ارتباط باشید در کیفیت زندگی شما بسیار تاثیرگذار است. برای آن که بتوانید در درس خواندن موفق شوید بهتر است با کسانی در ارتباط باشید که نسبت به درس خواندن دغدغه مند و باانگیزه هستند. ارتباط با این نوع آدم ‌ها انگیزه شما را برای درس خواندن زیاد می کند و از تنبلی و ناامیدی دور می شوید. به این ترتیب می توانید راحت تر و با اراده ای قوی تر برای درس خواندن سعی و تلاش کنید و نتایج بهتری به دست آورید.

6. هدفتان را دست یافتنی ببینید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

 

یکی از اشتباهاتی که ممکن است هر یک از ما مرتکب شویم بیش از اندازه بزرگ و دشوار دیدن اهداف است. اگر می خواهید در مطالعه درس هایتان به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید نباید هدفتان را آنقدر بزرگ بدانید که دست نیافتنی و غیرممکن به نظرتان برسد. طبیعی است در صورتی که چنین اتفاقی برای شما بیفتد تمایلی نخواهید داشت به سمت هدف حرکت کرده و برای دستیابی به آن اقدامی انجام دهید.

7. قدم به قدم حرکت کنید.

امکان دارد تنبلی در مطالعه درس بر شما غلبه پیدا کرده باشد. در این صورت نمی ‌توانید توقع معجزه از خودتان داشته باشید و یکدفعه تبدیل به یک دانش آموز زرنگ و پرتلاش شوید. یکی از راهکارهای مبارزه با تنبلی در درس خواندن آن است که به خودتان فرصت بدهید و قدم به قدم حرکت کنید.

8. روی یک موضوع تمرکز کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

شاید بعضی وقت ها شرایطی پیش بیاید که ناچار شوید چند درس را در یک زمان مطالعه کنید. در این صورت درست نیست همه کتاب ‌های درسیتان را در کنار هم بخوانید. برای آن که بتوانید همه درس ها را بخوانید کافیست هر دفعه روی یک موضوع متمرکز شوید.

چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟ - علی ریحانی

شما می توانید برای خواندن هر یک از کتاب های درسی چند ساعت اختصاص دهید. به این ترتیب زمانی که خواندن یک کتاب را تمام می کنید نوبت خواندن کتاب بعدی می‌ شود. با در پیش گرفتن این رویه قدم به قدم حرکت می‌ کنید و می ‌توانید همه درس ها را به تدریج خوانده و خود را به خوبی آماده کنید.

9. انتظارات درستی از خودتان داشته باشید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

اگر خیلی کمال گرا باشید و انتظارات نا به ‌جایی از خودتان داشته باشید سرخورده خواهید شد. برای این که دچار چنین اشتباهی نشوید باید نگاه شما نسبت به توانایی ‌هایی که دارید معقول و منطقی باشد. با چنین نگاه درستی می توانید هدفتان را مشخص کرده و برای رسیدن به آن سعی و تلاش کنید.

10. با پاداش دادن از خودتان قدردانی کنید.

پاداش دادن و قدردانی کردن از خود یکی دیگر از روش های مبارزه با تنبلی در درس خواندن است. هر کار مثبتی که شما برای موفقیت در مطالعه دروس انجام می ‌دهید ارزشمند به حساب می ‌آید و نباید آن را بی ارزش و ناچیز بدانید. برای برداشتن گام های مثبت به خودتان پاداش بدهید و از این طریق روحیه تان را تقویت کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.