0
0

چگونه با ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی به موفقیت برسیم؟

7 بازدید

ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی به چه صورت است؟

رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش دارد. بسیاری از افراد برای رسیدن به هدف خود، در پی استفاده‌ا از ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی هستند. بدین جهت نیز می‌توانند برای برنامه‌ریزی‌های خود از موارد مختلفی مانند پلنر، بولت ژورنال، کاغذ، تقویم‌های دیجیتال، پلنرهای دیجیتال و… استفاده کنند. به هرحال موضوع مهم این است که، برنامه‌ریزی ساده نیز باید کاملا حرفه‌ای انجام شود تا بتواند ما را به موفقیت برساند. در این مطلب قصد داریم راه و روش‌ یک برنامه‌ریزی ساده را شرح دهیم، پس از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم جهت تنظیم یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای و بی نقص، به مطلب روش برنامه‌ریزی نیز سری بزنید.

 

ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی- علی ریحانی

اصول تنظیم ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی

برای تنظیم یک برنامه‌ریزی صحیح و ساده، لازم است اصول برنامه‌ریزی را نیز به کار بگیرید تا بتوانید مطابق یک برنامه ساده اما حرفه‌ای به هدفتان برسید. این اصول عبارتند از:

1- مشخص کنید به چه دلایلی می خواهید از برنامه‌ریزی استفاده کنید:

در اولین قدم برای رسیدن به ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی ساده، لازم است که بدانید به چه دلایلی می‌خواهید از آن استفاده کنید و انگیزه‌تان چیست؟ دلایل زیادی می‌توانند وجود داشته باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به رهایی از اضطراب و نگرانی، رسیدن به هدف، رفع تکلیف و… اشاره کرد. به‌ هر حال در ابتدا باید بدانید که با چه هدفی از برنامه‌ریزی استفاده می‌کنید تا بتوانید آن را به بهترین شکل ممکن سازمان دهید.

2- مشخص کردن ابزار برنامه‌ریزی:

ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی نیز نیاز به یک ابزار برای پیاده‌ سازی شدن دارد. شما می‌توانید بدین جهت از یک دفتر ساده، دفتر برنامه‌ریزی (پلنر)، بولت ژورنال، پلنرهای دیجیتال و… استفاده کنید. همچنین می‌تواند برنامه‌ریزی خود را به یک شخص ماهر و با تجربه بسپارید، اما باید دقت کنید که او حتما یک برنامه‌ریزی اصولی و شخصی سازی شده برای شما تنظیم کند.

3- برای برنامه‌ریزی اصولی، به اهداف روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه خود توجه کنید:

برای این که یک برنامه‌ریزی صحیح داشته باشید، لازم است مشخص کنید که می‌خواهید با استفاده از آن برنامه‌ریزی، به چه اهدافی دستیابید. به همین جهت نیز باید اهداف خود را به صورت بلند مدت (سالانه و ماهانه) و کوتاه مدت (هفتگی و روزانه) مشخص نمایید. معمولا هدف سالانه شما، همان هدف اصلی‌تان است. مطابق با هدف اصلی نیز، باید اهداف کوچک‌تری به صورت ماهانه مشخص کنید و در برنامه‌ریزی‌های هفتگی و روزانه برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید.

برنامه‌ریزی صحیح- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

4- در زمان مناسب برنامه‌ریزی کنید:

برای داشتن یک برنامه‌ریزی ساده و حرفه‌ای، لازم است در زمانی که فراغت ذهنی دارید و به تمامی اهداف خود واقف هستید، برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی روزانه معمولا در شب قبل و یا در صبح همان روز انجام می‌شود که هر یک فواید خود را دارند. برنامه‌ریزی کردن در صبح، موجب می‌شود آگاهی بهتری داشته باشید و به خوبی بتوانید زمانتان را مدیریت کنید. در شب نیز می‌توانید با آرامش کامل و فرصت بیشتر برای تامل، برنامه‌ریزی نمایید.

5- هر آن چه در ذهن دارید را یادداشت کنید:

زمانی می‌توانید یک برنامه‌ریزی اصولی و کامل داشته باشید که تمامی آن چه را که می‌خواهید در آن جای دهید. بنابراین برای تنظیم ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی، هر آن چه در ذهن دارید، اعم از اهداف، راه حل‌ها، روش‌های مطالعه و… را یادداشت کنید و پس از بررسی و اطمینان، آن‌ها را در برنامه‌ریزی خود جای دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

برنامه‌ریزی اصولی- علی ریحانی

6- اولویت بندی کنید:

بدون اولویت بندی نمی‌توانید انتظار یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی را داشته باشید. در واقع، اولویت بندی یکی از اصول ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی است. بدین جهت لازم است مطابق با یادداشت‌هایتان، اهداف و فعالیت‌هایتان را اولویت بندی کنید و مطابق لیست اولویت بندی پیش بروید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

7- وضعیت فعلی و شرایط خود را نیز در نظر بگیرید:

برای هر نوع برنامه‌ریزی، از جمله ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی، لازم است که به وصعیت کنونی و شرایط و ظرفیت کلی خود توجه کنید. این که برنامه‌ای تهیه کنید که وظیفه‌ای بیش از ظرفیت و توانایی‌تان، به شما محول می‌کند، یک اشتباه بزرگ است و نتیجه‌ای جز ناامیدی و خستگی نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که به مطابق با شرایط و توانایی‌هایتان، به صورت تدریجی، وضعیت کنونی خود را ارتقاء دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: اصول دهگانه ویژه برنامه‌ریزی کنکور

 

8- برنامه‌تان را به نحوی انعطاف پذیر تنظیم کنید:

برنامه خشک و بدون انعطاف، مخصوص ربات‌ها است، بنابراین لازم است برای داشتن یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، اصل انعطاف پذیری را نیز در آن رعایت کنید. ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که کم و کاستی‌ها را نیز پوشش دهد و فرصتی برای جبران آن‌ها باقی بگذارد. بنابراین لازم است تعدادی تایم خالی تحت عنوان تایم جبرانی در برنامه‌ریزی خود جای دهید تا بتوانید برنامه خود را به صورت تمام و کمال اجرا کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: قبولی برای رشته دبیری عربی چه رتبه‌ای نیاز دارد؟

 

9- استراحت و تفریح را از قلم نیندازید:

هر برنامه‌ریزی، از جمله ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی، باز هم به تنظیم زمان‌هایی برای استراحت و تفریح نیاز دارد. در واقع استراحت و تفریح، بر خلاف تصور عموم، وقت تلف کردن نیست و نوعی بازیابی و دورخیز به شمار می‌رود. شما باید به اندازه کافی استراحت و تفریح داشته باشید تا بتوانید تجدید قوا کنید و پر انرژی، ادامه‌ی برنامه‌ریزی خود را اجرا کنید.

10- خودتان را جریمه کنید:

یکی از اصول قدیمی و اما کاربردی ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی، جریمه کردن است. بدین صورت که خود را موظف می‌کنید در صورت کم کاری و اهمال، به تلاش خود افزوده و یا از استراحت و تفریحتان بکاهید. برای مثال می‌توانید معین کنید که در صورت اهمال کاری، 20 تست بیشتر بزنید و یا خود را از دیدن فیلم مورد علاقه‌تان محروم کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: نحوه درس خواندن برای کنکور تجربی

 

11- ارزیابی برنامه‌ریزی:

در پایان هر دوره از برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی و ماهانه، لازم است که برنامه‌ریزی خود را ارزیابی کنید. درواقع ارزیابی، یکی از مراحل جدا نشدنی ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی است. در این مرحله باید بررسی کنید که اجرای این برنامه، تا چه حد شما را به هدفتان نزدیک کرده، چه کم و کاستی‌ها و چه نقاط ضعفی داشته است؟ بدین ترتیب می‌توانید در برنامه‌ریزی بعدیتان، کم و کاستی‌های را اصلاح کرده و نقاط ضعف برنامه‌تان را ارتقاء دهید. در واقع در این مرحله از تجربه خود، که یک استاد بزرگ است، استفاده می‌کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=758
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه با ساده‌ترین روش برنامه‌ریزی به موفقیت برسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.