زمان شروع درس خواندن برای کنکور - علی ریحانی

از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

یکی از موضوعاتی که داوطلبان کنکور درباره آن سوالات زیادی می پرسند زمان شروع درس خواندن برای کنکور است. به احتمال زیاد شما هم از خود می پرسید از کی شروع به خواندن کنکور کنیم تا در آزمون قبول شویم؟ برای آن که پاسخی درست و به جا برای این سوال پیدا کنید لازم است به یکسری موارد مهم توجه داشته باشید. در ادامه مطلب می توانید اطلاعات مفیدی را راجع به زمان مناسب درس خواندن برای کنکور به دست آورید.

 

(آموزش مطالعه صحیح و حرفه ای با علی ریحانی، با دوره های موجود در سایت برای هدف هات هوشمندانه گام بردار!)

 

برای مشخص کردن زمان درس خواندن به این نکات دقت کنید

برای آن که بتوانید زمان مناسبی را به مطالعه دروس کنکور اختصاص دهید ابتدا باید شناخت کافی از خودتان داشته باشید. به این فکر کنید که دقیقا چه چیزی می‌ خواهید، چگونه قرار است به آن دسترسی پیدا کنید و توانایی های شما در چه حد است؟ در حقیقت قبل از مشخص کردن زمان شروع درس خواندن برای کنکور باید درباره شرایط و توانایی ‌های خود به خوبی فکر کنید.

زمان شروع درس خواندن برای کنکور - علی ریحانی

موضوع دیگری که لازم است به آن توجه داشته باشید استعدادهایتان است. بدون شناسایی استعدادها نمی ‌توانید زمان درستی را برای مطالعه درس ها در نظر بگیرید. پس می بایست استعدادهای خود را شناسایی کنید. ضمنا خوب است شناخت درستی از علایقی که دارید نیز به دست آورید.

سطح تحصیلی هم از جمله مواردی است که برای مشخص شدن زمان شروع درس خواندن باید به آنها توجه کنید. آیا می دانید سطح تحصیلی شما کدام است؟ به عبارت دیگر باید معلوم کنید که جزو دانش آموزان زرنگ و درس خوان هستید یا از آن دست دانش آموزانی هستید که به بسیاری از مباحث درسی آشنایی ندارند.

هدفی که شما در سر دارید با زمان مورد نیاز برای خواندن دروس کنکور ارتباط نزدیکی دارد. بدون شک داوطلبان کنکور از نظر مقدار زمانی که صرف خواندن دروس مختلف می ‌کنند تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به طور مثال ممکن است شما علاقه شدیدی به کسب رتبه برتر در کنکور داشته باشید اما داوطلب دیگر به پذیرفته شدن در یک رشته و دانشگاه معمولی هم راضی و قانع باشد. بنابراین هنگامی که می خواهید زمان شروع درس خواندن برای کنکور را مشخص کنید باید از هدف خود به خوبی اطلاع داشته باشید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: نحوه ی درس خواندن برای کنکور

 

بهترین موقع برای شروع مطالعه دروس کنکور چه زمانی است؟

دانش آموزانی که قصد شرکت در کنکور را دارند زمان های متفاوتی را برای شروع خواندن درس ها انتخاب می کنند. در این بین بسیاری از دانش ‌آموزان حالت بلاتکلیف و سردرگم داشته و نمی دانند از چه زمانی باید مطالعه جدی برای شرکت در کنکور را شروع کنند.

اگر بخواهیم زمان مناسبی را برای شروع مطالعه دروس کنکور به داوطلبان پیشنهاد کنیم باید گفت پایان امتحانات پایه یازدهم یعنی ابتدای فصل تابستان بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور است. در واقع جهت کسب نتایج مطلوب در کنکور باید درس خواندن را از وقتی شروع کرد که بسیاری از داوطلبان هنوز هیچ اقدامی جهت مطالعه درس ها نکرده ‌اند. این زمان همان روزهای ابتدایی فصل تابستان است که تعداد زیادی از دانش ‌آموزان در آن موقع برنامه ‌ریزی مشخصی برای کسب آمادگی جهت شرکت در کنکور انجام نداده اند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

بنابراین اگر می خواهید از رقبایتان جلو بیفتید و با دستی پر از این آزمون بزرگ و سرنوشت ساز عبور کنید بهتر است از این زمان شروع به درس خواندن کنید. به این منظور می ‌توانید در ابتدا اوقات کم و محدودی را به خواندن درس ها اختصاص دهید و به تدریج میزان مطالعه تان را بالا ببرید.

فراموش نکنید که برای شروع درس خواندن نباید توقع داشته باشید شرایط ایده ‌آل برایتان ایجاد شود. در این صورت فرصت ها را یکی پس از دیگری از دست خواهید داد و کار را برای خودتان سخت تر خواهید کرد. پس لازم است که با هر ترفندی می توانید فرآیند درس خواندن را آغاز کنید تا بتوانید طبق برنامه‌ ای که ریخته اید به تدریج خودتان را برای کنکور آماده کنید.

شروع درس خواندن برای کنکور از فصل پاییز

با آن که به نظر می رسد اوایل تابستان بهترین زمان شروع درس خواندن برای کنکور باشد اما به هر جهت بسیاری از داوطلبان هم هستند که از این زمان شروع به مطالعه درس نمی‌ کنند. در واقع دانش آموزان زیادی را مشاهده می کنیم که به دلایل مختلف قادر نیستند یا تمایلی ندارند که مطالعه درس برای کنکور را از فصل تابستان شروع کنند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

فصل پاییز می تواند برای این دسته از داوطلبان یک زمان مناسب جهت شروع درس خواندن باشد. در این صورت نسبت به داوطلبانی که از تابستان شروع به مطالعه کرده اند تنها به اندازه ۳ ماه عقب خواهند بود و می توانند در ۹ ماه باقیمانده خود را برای آزمون آماده کنند. انجام یک برنامه ‌ریزی خوب و دقیق و پیش رفتن طبق آن می تواند عقب ماندگی های آنها را به نحوی مناسب جبران کند.

زمان شروع درس خواندن برای کنکور - علی ریحانی

اگر شما هم فصل پاییز را به عنوان زمان شروع درس خواندن برای کنکور انتخاب کرده اید کافیست با یک برنامه ریزی منظم از مهرماه شروع به مطالعه کنید. در صورتی که روی هدفتان به ‌خوبی متمرکز شوید آمادگی بالایی را برای شرکت در کنکور به دست می آورید.

 

(مطالعه ی زیاد برای کنکور لازمه که اراده ی محکم و قویی داشته باشی پس توصیه ی من بهت دوره ی روش تقویت اراده است)

 

آیا می توان از فصل بهار شروع به درس خواندن برای کنکور کرد؟

برخی دیگر از داوطلبان کنکور زمان زیادی را برای مطالعه دروس از دست می ‌دهند و در نهایت تصمیم می ‌گیرند در فصل بهار یعنی از عید نوروز به بعد شروع به درس خواندن کنند. با آن که این افراد برای شروع مطالعه دیر به فکر می افتند اما نباید از کسب موفقیت در آزمون ناامید شوند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

شما در این شرایط برای آن که بتوانید بهترین استفاده را از فرصت های باقیمانده ببرید می بایست مباحث درسی بی ‌اهمیت و کم اهمیت را حذف کنید. همچنین نباید زمانتان را صرف یاد گرفتن مطالبی که با آنها آشنایی ندارید بکنید. در عوض می توانید مباحث مهم کتاب های درسی و آن دسته از مطالبی که در آزمون ‌های گذشته سوالات بیشتری از آنها آمده است را مطالعه کنید. با داشتن یک برنامه فشرده می توانید مباحث مهم را تا فرا رسیدن زمان آزمون مطالعه کرده و با تست زنی خود را هر چه بیشتر آماده شرکت در کنکور کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.