0
0

زبان عربی در اسلام چه اهمیتی دارد؟

2 بازدید

اهمیت زبان عربی در اسلام چیست؟

همان طور که می‌دانید، دین اسلام به عنوان کامل‌ترین دین، به زبان عربی به مردم معرفی شده است. در واقع پیامبر (ص) و پیشوایان دینی ما همگی به زبان عربی سخن می‌گفتند، به همین دلیل زبان عربی در اسلام بسیار حائز اهمیت است. برای بسیاری از افراد سوال است که چرا خداوند زبان عربی را برای ابلاغ اسلام به مردم برگزیده است. قطعا، اهمیت زبان عربی در اسلام بی علت نیست و دلایل خاص خود را دارد. به هرحال بهتر است ما به عنوان یک مسلمان، برای دانستن فرهنگ عربی و شناخت بهتر دینمان، زبان عربی را یاد بگیریم. اگر قصد دارید زبان عربی را بیاموزید، به شما توصیه می‌کنیم از مطالب گفته شده در مقاله آموزش زبان عربی استفاده کنید. علی ریحانی نیز تا پایان این مطلب با شرح علت اهمیت عربی در اسلام با شما همراه خواهد بود.

زبان عربی در اسلام- علی ریحانی

زبان عربی چه اهمیتی در اسلام دارد؟

درصد زیادی از مردم دنیا، مسلمان هستند اما از میان آن‌ها، درصد کمی به زبان عربی صحبت می‌کنند. موضوع مشترک در میان مسلمانان جهان، ادا کردن واجبات و مستحبات شرعی مانند نماز، دعا و… به زبان عربی است و همین نکته نیز نشانگر اهمیت زبان عربی در اسلام است. همچنین کتاب آسمانی‌مان قرآن نیز به زبان عربی نازل شده و تمامی مسلمانان جهان، قرآن را به زبان عربی قرائت می‌کنند. اهمیت عربی در دین اسلام را می‌توان به علل مختلفی نسبت دارد. برخی از این علل عبارت است از:

1- در قرآن کریم، به زبان عربی توجه زیادی شده‌ است:

قرآن کریم به زبان عربی نازل شده و در متن آن نیز، در آیات متعددی به زبان عربی اشاره شده است. برای مثال:

  • در آیه دو سوره یوسف، خداوند می‌فرماید: «ما قرآن را به زبان عربی نازل کردیم تا در تعالیم آن، عقل و خرد خود را به کار بگیرید». این آیه مبارکه نشان می‌دهد، زبان عربی چنان عمیق و فصیح است که برای درک آن، نیاز به تفکر و تامل خواهیم داشت.
  • در آیه 28 سوره زمر چنین نازل شده که: «کتاب آسمانی، قرآن عربی است و در آن هیچ سخن و حکم نادرستی نیامده، باشد که مردم پرهیزگار شوند.» از این آیه نیز متوجه می‌شویم تمامی آیات و حکم‌های قرآن که به زبان بلیغ و فصیح عربی نازل شده‌اند، سراسر راستی، درستی و عدالت هستند.
  • خداوند در آیه 3 سوره فصلت نیز می‌فرماید: «قرآن کتابی است که به زبان فصیح عربی نازل شده و علم را برای دانشمندان آشکار ساخته است.» در رابطه با این ایه باید بگوییم که تمامی علم مورد نیاز بشر، در قرآن نازل شده است و با تفسیر و تفکر در آیات آن می‌توان به این علم دست یافت.

زبان عربی در اسلام- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

 

2- زبان عربی بسیار وسیع است:

یک از دلایل اهمیت زبان عربی این است که به عنوان گسترده‌ترین و وسیع‌ترین زبان شناخته می‌شود. در واقع در زبان عربی، اغلب برای یک معنی چندین واژه وجود دارد که همین موضوع موجب گستردگی این زبان شده است.

3- زبان عربی بسیار موجز است:

در زبان عربی با یک کلمه، می‌توان یک عبارت را فهماند. همچنین با ادا کردن جمله‌ای کوتاه می‌توان عبارتی مهم و طولانی را به مخاطب رساند. در واقع تمام علمی که از قرآن کریم به بشریت رسیده است، به دلیل همین موجز بودن زبان عربی است. همچنین با حذف یا اضافه کردن یه جزء کوچک به کلمه، مانند یک الف و یا حتی فتحه و ضمه و کسره، معنی کلمه به کل تغییر خواهد کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: نحوه درس خواندن برای کنکور

 

4- زبان عربی بسیار فصیح است:

به گفته اهل زبان، زبان عربی فصیح‌ترین و زیباترین زبان دنیا است. همچنین در قرآن کریم نیز چنین بار به فصاحت زبان عربی اشاره شده است.

5- زبان عربی، استوار و مقید است:

در میان تمام زبان‌های دنیا، زبان عربی در طول زمان کمتر از همه دستخوش تغییر شده و از ابتدا تا کنون، به همین صورت استوار و مقید بوده است. تغییرات اندکی نیز که در آن صورت گرفته همگی بر اساس اصل و قاعده بوده‌اند.

 

این مطلب را هم بخوانید: افزایش تمرکز هنگام مطالعه

 

6- خالص بودن یکی از دلایل اهمیت زبان عربی:

اغلب زبان‌های دنیا، از برخی لغات زبان‌های دیگر استفاده می‌کنند. برای مثال در زبان فارسی، بخشی از لغاتی که استفاده می‌کنیم، از زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه است و از جمله آن‌ها می‌توان به کلماتی مانند تلفن، ترمینال، لغت، قلم و… اشاره کرد. این در صورتی است که در زبان عربی هیچ ردی از سایر زبان‌ها نیست و این زبان کاملا خالص استفاده می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

اهمیت زبان عربی- علی ریحانی

7- طبیعی‌ترین زبان جهان، زبان عربی است:

یکی از علل برگزیدن زبان عربی در اسلام، طبیعی بودن آن است. طبیعی بودن بدین معنا است که برای ادا کردن یک کلمه، از تمامی اعضایی که برای تولید صدا و صحبت کردن خلق شده‌اند، استفاده می‌شود. در واقع ادا کردن هر حرف در این زبان، تلفظ مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل زبان عربی در اسلام به عنوان طبیعی‌ترین و کامل‌ترین زبان شناخته می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: اصول دهگانه ویژه برنامه ریزی کنکور

 

8- اشتقاق پذیری زبان عربی:

یکی از دلایل اهمیت زبان عربی در اسلام، اشتقاق پذیری آن است. در واقع ریشه کلمه در نظر گرفته شده و بر وزن‌های مختلف مشتق شده و معانی مختلفی را ایجاد می‌کند. برای مثال، از ریشه علم، کلمات مختلفی مانند معلم، تعلیم، علیم و… مشتق می‌شوند که هر یک حامل معنای خاصی هستند. در ضمن از این دست از کلمات عربی نیز در زبان فارسی استفاده می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: اهمیت زبان انگلیسی در سفر

 

9- سخنان پیامبر و پیشوایان در رابطه با اهمیت عربی :

یکی از مواردی که می‌توان با توجه به آن، به اهمیت زیاد زبان عربی در اسلام پی برد، سخنان و احادیث پیامبر و ائمه ما در رابطه با این زبان فصیح است. برای مثال:

  • امام صادق از قول پدر گرامی‌شان فرمودند: خداوند با تمامی پیامبران به زبان عربی سخن گفته است.
  • حضرت محمد (ص) محبتشان به عرب را به این علل نسبت می‌دهند: 1- خودشان عرب هستند 2- قرآن به زبان عربی نازل شده 3- زبان اهل بهشت، زبان عربی است.
  • در یکی از روایات آمده که خدواند زبان عربی را بر سایر زبان‌ها برتری داده است.
  • امام صادق می‌فرمایند: زبان عربی، زبان‌های دیگر را روشن و آشکار می‌کند در حالی که هیچ زبانی نمی‌تواند زبان عربی را روشن سازد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=979
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد زبان عربی در اسلام چه اهمیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.