روش های سریع یاد گرفتن درس - علی ریحانی

چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

پایین بودن سرعت یادگیری مطالب درسی یکی از موضوعاتی است که می ‌تواند برای دانش آموزان بسیار ناراحت کننده باشد. در بسیاری از مواقع ممکن است شما در فرصتی محدود در حال مطالعه یک درس باشید اما با وجود همه تلاشی که برای یاد گرفتن سریع درس بکنید سعی شما بیهوده و بی نتیجه باشد. در چنین مواقعی این سوال که چگونه زود درس را یاد بگیریم ذهن شما را به خود مشغول می ‌کند. آشنایی با روش های سریع یاد گرفتن درس پاسخ خوب و مناسبی را برای این پرسش ارائه می دهد. پس اگر می‌ خواهید با راهکارهای یادگیری سریع درس آشنا شوید بهتر است این مقاله را تا پایان بخوانید.

 

(آموزش مطالعه صحیح و حرفه ای با علی ریحانی میتونم بهت قول بدم که با آموزش هایی که بهت میدم خیلی راحت از پس درس هات و مطالعه های زیادت بر بیای و بتونی هر مطلبی رو سریع توی ذهنت بسپاری)

 

حین مطالعه درس به حد کافی استراحت کنید.

یکی از روش های سریع یاد گرفتن درس آن است که هنگام خواندن درس ها استراحت های کوتاهی داشته باشید. در واقع شما نباید درس هایتان را به صورت پیوسته و بی وقفه بخوانید. این کار باعث می ‌شود احساس خستگی زیادی در شما ایجاد شود. برای آن که از این اتفاق جلوگیری کنید لازم است بعد از هر یک ساعت درس خواندن به اندازه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کنید. استراحت کوتاهی که می کنید خستگی شما را از بین می برد و می توانید برای شروع مجدد مطالعه درس ها آماده شوید.

روش های سریع یاد گرفتن درس - علی ریحانی

طبیعتا بعد از آن که یک ساعت دیگر درس خواندید دوباره احساس خستگی خواهید داشت. بنابراین باید استراحت بین مطالعه دروس را مجددا تکرار کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از این روش می تواند تاثیر مثبتی بر مطالعه درس ها و یادگیری آنها توسط شما داشته باشد.

چیزهایی که حواستان را پرت می کند حذف کنید.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از دانش ‌آموزان در زمان مطالعه درس مرتکب می شوند نداشتن تمرکز کافی موقع درس خواندن است. اگر شما هنگام خواندن درس هایتان تمرکز کافی نداشته باشید بدون شک یادگیری درسی که می خوانید با اختلال مواجه خواهد شد. به همین دلیل تعجبی ندارد که برای یاد گرفتن یک مطلب ناچار شوید آن را بارها و بارها بخوانید. به این ترتیب وقتی که درس می خوانید مطالب را دیرتر می آموزید و قادر به یادگیری سریع دروس نخواهید بود. تمرکز بر روی درس و حذف عوامل مختلفی که باعث حواس ‌پرتی می‌ شوند از جمله روش های سریع یاد گرفتن درس است.

پس ضروری است که هنگام مطالعه مباحث درسی از حواشی مختلفی که حواس شما را پرت می ‌کنند دوری کنید.

انجام بسیاری از کارها می تواند تمرکز شما را موقع مطالعه درس هایتان کم کند. برای مثال کار با گوشی موبایل از جمله بدترین اشتباهاتی است که بسیاری از افراد حین درس خواندن انجام می دهند. بنابراین باید هنگام خواندن درس گوشی موبایل را دور از خود نگه دارید تا تمرکزتان را به هم نزند. با کنار رفتن چنین موانعی به تدریج متوجه می شوید که چگونه تمرکزتان بالا رفته است و می ‌توانید درس ها را بسیار سریع تر از قبل یاد بگیرید.

برای درس خواندن از تلقین مثبت کمک بگیرید.

تلقین مثبت یکی دیگر از راهکارهایی است که از آنها تحت عنوان روش های سریع یاد گرفتن درس یاد می شود. اگر شما جزو آن دسته از دانش ‌آموزانی باشید که افکار و تصورات منفی در رابطه با مطالعه درس دارند نباید انتظار داشته باشید که درس ها را به سرعت یاد بگیرید. به طور مثال ممکن است با خود فکر کنید که هیچ وقت نمی توانید در درس ریاضی موفق شوید یا این که تصور کنید نمره بسیار پایینی از امتحان ‌فیزیک هفته آینده خواهید گرفت.

احتمالا نمی دانید که داشتن این افکار مخرب تا چه حد جلوی موفقیت شما را می گیرد.

اگر دغدغه یاد گرفتن سریع درس ها و کسب نتایج خوب را دارید باید این افکار ناامیدکننده و مزاحم را دور بریزید. در عوض چنانچه سعی کنید فکرهای مثبت را جایگزین آنها کرده و با یک برنامه ‌ریزی مناسب درس بخوانید نتایج درخشانی را در دوران تحصیلتان شاهد خواهید بود.

یادداشت برداری در زمان مطالعه درس را فراموش نکنید.

جالب است بدانید یادداشت برداشتن از مطالب درسی یکی از روش های سریع یاد گرفتن درس هاست. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می ‌دهد که یادداشت برداشتن از مطالبی که در حال خواندنشان هستید می تواند تاثیر بسیار مثبتی روی یادگیری شما داشته باشد. در واقع کسانی که عادت دارند هنگام خواندن یک درس مطالب آن را به صورت خلاصه یادداشت کنند مباحث درسی را سریع تر از دانش آموزانی یاد می ‌گیرند که این کار را انجام نمی ‌دهند.

چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟ - علی ریحانی

لازم به ذکر است خواندن درس ‌ها بدون یادداشت برداشتن از آنها باعث می شود بعد از گذشت یک مدت درس خواندن برای شما بسیار کسل ‌کننده شده و یادگیری مطالب درسی افت کند. به همین دلیل اگر می خواهید سرعت یادگیری درس ها را در خودتان بیشتر کنید باید به یادداشت برداری از دروس توجه داشته باشید. با یادداشت کردن نکات مهم درس هایتان می ‌توانید یکی از روش ‌های سریع یاد گرفتن درس ها را به کار گرفته و خود را به اهدافتان هر چه نزدیک تر کنید.

 

(روش برنامه ریزی اصولی و حرفه ای با علی ریحانی رو خیلی راحت و سریع یاد بگیر تا بتونی در کمترین زمان ممکن برنامه ی اصولی برای خودت بچینی و برای رسیدن به هدفت موثر گام برداری)

 

بیش از حد برای یک مطلب وقت صرف نکنید.

احتمال دارد برخی اوقات در حال خواندن یک درس این احساس به شما دست بدهد که مطلب را درست یاد نگرفته اید. به همین خاطر تصور خواهید کرد که باید وقت بیشتری را برای مطالعه آن اختصاص دهید تا از یادگیری درس اطمینان کامل پیدا کنید. انجام این کار سرعت درس خواندن شما را کم می ‌کند و باعث می ‌شود مطالعه درس هایتان با کندی انجام شود.

به کمک یکی از روش های سریع یاد گرفتن درس قادر خواهید بود این مشکل را به خوبی برطرف کنید. به این منظور کافیست زمانی که بخشی از یک درس را خواندید تمرینات مربوط به آن را هم حل کنید. حل تمرین این امکان را برای شما فراهم می کند که مطمئن شوید بخش مربوطه را به صورت کامل یاد گرفته اید و وقت آن است که مشغول مطالعه مطالب بعدی شوید. در ضمن اگر مطلبی که خوانده اید تمرینی برای حل کردن نداشته باشد با توضیح آن به صورت خلاصه و کوتاه برای خودتان می ‌توانید از یاد گرفتن کامل مطلب اطمینان حاصل کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.