0
0

روش مطالعه اسلامی چگونه است؟

3 بازدید

روش مطالعه اسلامی چگونه است؟

درس خواندن و کسب علم یکی از کارهایی بوده که دین اسلام، به شدت انجام آن را به مسلمانان سفارش کرده است. در واقع درس خواندن و مطالعه کردن، فواید و نتایج مثبت زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی مانند فراهم کردن زمینه زندگی آسان‌تر، تولید امکانات پیشرفته، افزایش آگاهی و از همه مهم‌تر، پی بردن به نشانه‌های خداوند و تقویت ایمان اشاره کرد. درس خواندن در سراسر دنیا و در دین‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است، اما اگر شما می‌خواهید به عنوان یک مسلمان درس بخوانید، شایسته‌ است که از روش مطالعه اسلامی نیز بهره بگیرید. علی ریحانی در این مطلب جهت شرح نحوه درس خواندن مطابق با اسلام، همراه شما خواهد بود. در ضمن شما عزیزان می‌توانید جهت درس خواندن به صورت اصولی و صحیح، مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه‌ای را نیز مطالعه کنید.

روش مطالعه اسلامی- علی ریحانی

روش مطالعه اسلامی شامل چه نکاتی است؟

تمامی گفته‌های اسلام در هر زمینه‌ای، برای سعادت مسلمانان هستند. نکاتی که در رابطه با روش مطالعه مطابق با دین اسلام وجود دارند نیز از این قاعده مستثنی نیست. لازم به ذکر است که دین اسلام، روش مطالعه جداگانه از روش‌های علمی ارائه نکرده است، بلکه رعایت نکات و اصولی را به مسلمانان توصیه می‌کند که ثمره آن، موفقیت در مطالعه و کسب علم و همچنین سعادت در آخرت خواهد بود. برخی از این نکات عبارتند از:

1- دقت در انتخاب استاد و معلم:

برای یادگیری و مطالعه صحیح، در ابتدا باید معلمی دانا و ماهر داشته باشید که بتواند مطالب را به خوبی به شما تعلیم دهد. علاوه بر این که معلم مورد نظر شما، باید در کار خود مهارت داشته باشید، لازم است که از لحاظ دینی نیز صلاحیت داشته باشد. در واقع معلمی برای مسلمانان شایسته است که خود نیز از اصول اسلام پیروی کند، چرا که یکی از مهم‌ترین الگو‌ها برای کودکان و جوانان، اساتید آن‌ها هستند. در چنین شرایطی اگر معلم مورد نظر شما، بی‌دین در افکار و عقاید شما اثر خواهد کرد. همچنین، لازم است معلم شما، از لحاظ اخلاقی و رفتاری نیز الگوی مناسبی برای شما باشد. در این صورت، علاوه بر آموختن مطالب علمی از او، فضایل اخلاقی زیادی نیز از او خواهید آموخت.

 

این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس‌هایی را بخوانیم؟

 

2- تطهیر قلب قبل از شروع مطالعه و کسب علم:

اگر می‌خواهید با روش مطالعه اسلامی، درس بخوانید، در ابتدا لازم است که قلب خود را از آلودگی‌هایی مانند کبر و غرور و کینه بزدایید. در واقع در دین اسلام، دانش و آگاهی، راهی است که برای رسیدن به سعادت و نجات انسان معرفی شده است. به همین دلیل، دست یابی به دانش، بدون تطهیر قلب و زدودن از گناهان، امکان پذیر نخواهد بود. همچنین، مطابق فرمایش امیر المومنین (ع)، انسانی که قلب خود را از گناهان نزدوده، مانند دیواری آلوده است که در مقابل رنگ آمیزی (دانش)، مقاومت می‌کند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در عرض یکسال تندخوان شویم؟

روش مطالعه اسلامی- علی ریحانی

3- مطالعه مطابق با دین اسلام، با توجه به اولویت‌ها:

یکی دیگر از اصول روش مطالعه اسلامی، توجه به الویت‌ها و مطالعه مطابق با آن‌ها است. برای مثال، اگر در جامعه‌ای که زندگی می‌کنید، یکی از مهم‌ترین مسائل کمبود آب است، بهتر است که در جهت رفع این مشکل مطالعه کنید و سپس به مطالعه مطالبی مانند نجوم و سیارات بپردازید. همچنین مطابق این اصل می‌توان گفت، اگر هدف شما قبولی در رشته دندانپزشکی است، با توجه به ضریب دروس، باید مطالعه دروسی مانند زیست و شیمی را نسبت به زمین شناسی، ارجح‌تر قرار دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش مطالعه برای کنکور زبان

 

4- تلاش بی وقفه و همت، لازمه روش مطالعه اسلامی:

یکی از مسائلی که در اسلام و همچنین در روش مطالعه اسلامی به شدت مهم و با ارزش معرفی شده، تلاش و همت آدمی است. این موضوع نه تنها در اسلام بلکه در سراسر کشورهای دنیا و سایر ادیان نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است. در واقع اگر شما می‌خواهید در کسب علم و دانش به درجات بالا برسید، لازم است که در مطالعه کردن و درس خواندن نهایت تلاش خود را به کار بگیرید. لازم به ذکر است که، به خصوص امروزه که رقابت‌های علمی در زمینه‌های مختلف بسیار شدید و تنگاتنگ است، تلاش شما نیز باید افزون‌تر باشد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم

 

5- صبر کردن و استقامت ورزیدن:

صبر و شکیبایی یکی دیگر از صفات بسیار پسندیده‌ای است که در اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفته است. حتی در چندین آیه قرآن، خداوند بندگان صبور خود را به پاداشی نیکو بشارت می‌دهد. در روش مطالعه اسلامی نیز یکی از اصول مهم و غیر قابل انکار، صبر و شکیبایی است. در واقع ممکن است در ابتدا با مطالعه مطالب، نتوانید به نتیجه مطلوبی برسید؛ در چنین موقعیتی، اصلی‌ترین راهکار، صبر و شکیبایی و ادامه راه خواهد بود.

شما نباید انتظار داشته باشید که با اندکی مطالعه، نتیجه‌ای عالی حاصل شود، چرا که توانایی افراد مختلف، در هوش و استعداد متفاوت است و این صبر و پشتکار شما است که می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

 

این مطلب را هم بخوانید: افزایش تمرکز هنگام مطالعه

مطالعه مطابق با دین اسلام- علی ریحانی

6- تفکر، اصلی‌ترین نکته مطالعه مطابق با دین اسلام:

بسیاری از افراد در سراسر دنیا درس می‌خوانند و به درجات علمی بالایی می‌رسند، اما در این میان، عده‌ای محدودی به خداوند و نشانه‌های او ایمان دارند. در واقع تفاوت این دو دسته از افراد، تفکر و اندیشیدن است. افرادی که در کسب علم و دانش تلاش می‌کنند و همواره همراه با آن، در آنچه آموخته‌اند و نشانه‌های خلقت تفکر می‌کنند، به بزرگی خداوند پی برده و ایمانشان تقویت می‌شود. این در حالی است که افرادی که بدون توجه به اصول روش مطالعه اسلامی ، بدون اندیشیدن به نشانه‌ها، فقط به کسب علم می‌پردازند، متوجه نعمات خداوند و آیات او نشده و به وجود او نیز پی نخواهند برد.

 

این مطلب را هم بخوانید: تعریف صحیح روش تحقیق

 

7- سوال کردن:

یکی دیگر از اصول روش مطالعه اسلامی، پرسیدن و سوال کردن است. در واقع سوال کردن برای افزایش آگاهی و کسب دانش، موضوعی است که توسط پیامبر و پیشوایان ما نیز به شدت توصیه شده است. برخی افراد، به دلایل مختلفی مانند خجالت، غرور و… از سوال پرسیدن سرباز می‌زنند، اما باید بدانید که پرسیدن سوال، علاوه بر این که بر علم شما می‌افزاید، موجب می‌شود مطالب آموخته شده نیز در ذهن شما ماندگار و تثبیت گردند. همچنین گفته می‌شود که دو چیز، نصف علم است، یکی اعتراف به ندانستن و دیگری سوال پرسیدن!

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1006
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش مطالعه اسلامی چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.