روش سریع یاد گرفتن درس - علی ریحانی

چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟

چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟ (روش سریع یادگرفتن درس)

خیلی وقت ها ممکن است دانش‌ آموزان فرصت زیادی برای خواندن درس هایشان نداشته باشند. مثلا ممکن است دانش آموزی در یک روز دو امتحان را به صورت همزمان داشته باشد و به همین خاطر برای خواندن دروس با محدودیت زمانی رو به رو شود. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چیکار کنم زود درس یاد بگیرم نیازی نیست نگرانی به خود راه بدهید. من علی ریحانی در این مقاله در مورد روش سریع یاد گرفتن درس صحبت خواهم کرد. زمانی که با این روش ها به خوبی آشنا شدید می ‌توانید آنها را برای یادگیری سریع تر درس هایتان استفاده کنید.

راه اول از روش سریع یادگرفتن درس : از خودگویی مثبت کمک بگیرید

یک روش سریع یاد گرفتن درس آن است که خودگویی های مثبتی راجع به مطالعه و یادگیری درس هایتان داشته باشید. به این منظور باید سعی کنید فکرهای مثبتی را درباره خواندن درس ها و کسب نتایج خوب به ذهنتان راه بدهید. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه بسیاری از دانش ‌آموزان عکس آن را انجام داده و آثار زیان بار آن را هم متحمل می شوند.

روش سریع یاد گرفتن درس - علی ریحانی

در واقع برخی از دانش آموزان به جای آن که برای کسب موفقیت تمرکز کنند دچار خودگویی های منفی شده و افکار منفی در ذهنشان به صورت پیوسته مرور می شود. به طور مثال دانش آموز با خود می گوید: «من نمی توانم این درس را یاد بگیرم.» یا این جمله را در ذهن تکرار می ‌کند که: «من در امتحان این درس نمره خوبی نخواهم گرفت.» زمانی که شما تفکرات و خودگویی های منفی را در ذهنتان مرور می ‌کنید در واقع جلوی موفقیت خودتان را می گیرید.

در صورتی که از خودگویی مثبت استفاده کنید به توان کامل خودتان دست پیدا خواهید کرد. پس لازم است افکار منفی و مزاحم را از خود دور کرده و سعی کنید افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. مثلا با خود بگویید: «من می دانم که با مطالعه درست می توانم در این درس نمره بسیار خوبی بگیرم.» اگر توانایی های خودتان را باور داشته باشید و طبق این باور به سعی و تلاش بپردازید بی شک در امر تحصیل موفق خواهید شد.

راه دوم از روش سریع یادگرفتن درس : وقت خود را تنظیم کنید

تنظیم وقت هم یک روش سریع یاد گرفتن درس است. شما برای این که بتوانید درس هایتان را به خوبی مطالعه کنید باید اوقات مشخصی را به آنها اختصاص دهید. در حقیقت باید بدانید برای هر درسی که می خواهید بخوانید به چه مقدار زمان نیاز دارید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید استفاده بهینه از وقت است. در بسیاری از اوقات امکان دارد شما فرصت هایی را که برای درس خواندن در اختیار دارید به صورت بهینه استفاده نکنید. مثلا ممکن است دو ساعت وقت برای خواندن درس ریاضی در نظر گرفته باشید اما وقت بهینه شما عملا به اندازه یک ساعت باشد.

پرت شدن حواس و عدم تمرکز هنگام مطالعه درس ها باعث می ‌شود وقت بهینه درس خواندن کاهش پیدا کند. تنظیم و وقت و استفاده بهینه از آن می تواند مشکل شما را به نحوی مطلوب حل کند. برای آن که بتوانید تنظیم وقت خود را ارزیابی کنید لازم است زمان های بهینه و تلف شده خود را مشخص کرده و بکوشید تا زمان های اتلافی را از بین ببرید.

راه سوم از روش سریع یادگرفتن درس : استراحت خوب و کافی داشته باشید

استراحت خوب و مناسب هم می تواند به عنوان روش سریع یاد گرفتن درس مطرح شود. اگر می خواهید سرعت خوبی در مطالعه و یادگیری دروستان داشته باشید باید استراحت کافی را در برنامه های خود جدی بگیرید. استراحت کردن سبب می ‌شود انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های جسمی و ذهنی را به دست آورید. زمانی که از استراحت مناسبی برخوردار می شوید به تامین بهداشت مغزتان کمک می ‌کنید. بهره‌ مندی از استراحت کافی عملکرد مغز شما را بهتر کرده و یادگیری دروس را افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید که زمان ‌بندی مناسب جهت مطالعه دروس به اندازه ۴۰ الی ۴۵ دقیقه است. به عبارت دیگر شما جهت مطالعه یک درس می توانید زمانی بین ۴۰ الی ۴۵ دقیقه را برای خواندن آن صرف کنید. سپس لازم است در حد ۱۵ دقیقه استراحت کرده و بعد از آن که وقت استراحتتان تمام شد مجددا به مطالعه درس بپردازید.

راه چهارم از روش سریع یادگرفتن درس : مطالب درسی را تقسیم بندی کنید

تقسیم کردن مطالبی که قرار است خوانده شوند هم یک روش سریع یاد گرفتن درس هاست. برای انجام این کار شما می بایست مطالب درسی را به بخش های کوچک تر و کم حجم تری تقسیم کنید. به این ترتیب مغز شما می فهمد که هر مطلبی از یکسری بخش‌ های کوچک تر تشکیل شده است. این بخش های کوچک و کم حجم در کنار یکدیگر قرار گرفته و کل آن مطلب را به وجود می ‌آورند.

چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟ - علی ریحانی

تقسیم کردن مطالب به قسمت های کم حجم تر موجب می شود حجم آن ها تقسیم بندی شده و شاهد آسان تر و سریع تر شدن روند یادگیری باشیم. شما با بهره ‌گیری از این روش سریع یاد گرفتن درس دیگر با حجم بالایی از مطالب درسی مواجه نخواهید شد. به همین دلیل هنگام مطالعه درس ها دچار یاس و ناامیدی نشده و انگیزه تان برای درس خواندن را از دست نمی دهید. زمانی که بخش های کم حجم درس هایتان را به تدریج یاد می گیرید انگیزه شما قوی تر شده و یادگیری سریع تری هم خواهید داشت.

راه پنجم از چیکار کنم زود درس یاد بگیرم : رفتارهایتان را تحت کنترل قرار دهید

کنترل رفتار حین خواندن درس نقش بسزایی در یادگیری درس ها و کسب نتایج موفقیت آمیز در امتحانات دارد. به طور مثال تصور کنید که فردا امتحان سختی در پیش دارید و الان در حال مطالعه درستان هستید. اگر هنگامی که درس می خوانید دچار حواس پرتی و پرداختن به مسائل حاشیه ‌ای شوید به طور حتم قادر نخواهید بود مطالب درسی را به خوبی یاد بگیرید.

در نتیجه مشاهده می کنید که کنترل رفتار نیز به نوبه خود یک روش سریع یاد گرفتن درس به حساب می آید. بر این اساس ضروری است که موقع خواندن درس ها روی رفتارهای خود کنترل داشته باشید. با کنترل رفتارها می توانید زمان مطالعه دروس را کاهش داده و میزان بهره وری خود را بالا ببرید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.