0
0

روش درس خواندن برای امتحانات نهایی

2 بازدید

روش درس خواندن برای امتحانات نهایی

یکی از مهم‌ترین امتحانات دوران مدرسه، امتحانات نهایی است که در پایان هر دوره تحصیلی برگزار می‌گردد. امتحان نهایی که در پایان دوره تحصیلی متوسطه دوم برگزار می‌شود، اهمیت بیشتری دارد. علت آن را نیز می‌توان به اهمیت معدل نهایی در کنکور نسبت داد. در واقع معدل امتحانات نهایی، به میزان قابل توجهی در نتیجه کنکور موثر است به همین دلیل، روش صحیح درس خواندن برای امتحانات نهایی وکسب نمرات بالا در آن‌ها برای بسیاری از دانش آموزان وداوطلبان کنکور حائز اهمیت است. اگر شما نیز به دنبال روشی صحیح برای درس خواندن در دوران امتحانات نهایی هستید تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین می‌توانید جهت افزایش اطلاعات خود در رابطه با نحوه صحیح درس خواندن، به مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه‌ای نیز سری بزنید.

درس خواندن برای امتحانات نهایی- علی ریحانی

نحوه صحیح درس خواندن برای امتحانات نهایی

همان طور که گفته شد، امتحانات نهایی دارای اهمیت زیادی بوده و بنابراین چگونگی عملکرد در این دوره، می‌تواند در رتبه کنکور شما نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. درس خواندن برای امتحانات نهایی نکات و اصولی دارد که در صورت توجه به آن‌ها می‌توانید منتظر نتیجه رضایت بخشی باشید. این روش‌ها عبارت است از:

1- برنامه ریزی کنید:

اولین قدم برای رسیدن به هر هدفی، از جمله موفقیت در امتحانات نهایی برنامه ریزی است. در واقع شما با برنامه ریزی در قالب یک جدول زمانی و مشخص کردن ساعات و مدت زمان رسیدگی به هر درس و مبحث، نقشه راهی خواهید داشت که می‌توانید با تکیه به آن به موفقیت برسید. دقت کنید در برنامه ریزی خود، رویایی عمل نکنید و واقع بین باشید، همچنین سعی کنید تمامی شرایط روحی، جسمی و روزمره خود را نیز در تهیه برنامه ریزی، لحاظ کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چطور با بهترین روش مطالعه آزاد کتاب بخوانیم؟

درس خواندن برای امتحانات نهایی- علی ریحانی

2- با تمرکز درس بخوایند:

درس خواندن برای امتحانات نهایی در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که تمرکز بالایی در حین درس خواندن داشته و از تمام دقت و توجه خود استفاده کنید. در صورتی که بدون تمرکز کافی درس بخوایند، حتی اگر زمان زیادی هم برای درس خواندن صرف کنید، نمی‌توانید منتظر یک نتیجه رضایت بخش باشی. بنابراین سعی کنید شرایطی را فراهم کنید که چیزی مانع تمرکزتان نشود، برای مثال در محیطی درس بخوانید که هیچ سر و صدایی مزاحمتان نشود، همچنین لازم است اتاقتان منظم و مرتب باشد تا حواستان به وسایل و حواشی پرت نشود.

 

3- استراحت‌های کوتاه مدت داشته باشید:

در برنامه ریزی خود، واحدهای زمانی مشخصی را برای درس خواندن مشخص کنید و در میان هر واحد، استراحت‌های کوتاه مدت معین کنید. این استراحت‌های کوتاه مدت به مغز و ذهن شما فرصت بازیابی و استراحت داده و انرژی و آمادگی کافی برای واحد مطالعه بعدی شما را فراهم خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که در مدت زمان استراحت‌های کوتاه مدت، ذهن خود را کاملا آزاد کرده و از انجام هر کاری اعم از داستان خواندن، فیلم دیدن و… بپرهیزید و فقط استراحت کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش‌های تندخوانی دروس حفظی

 

4- از درس‌های آسان شروع کنید:

از آن جایی که امتحانات نهایی اهمیت ویژه‌ای دارند، برخی دانش آموزان به خصوص کسانی که از قبل مطالعه کافی نداشته‌اند، از شروع کردن می‌ترسند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم جهت درس خواندن برای امتحانات نهایی در ابتدا از دروس آسان شروع کنید؛ اینگونه با خواندن دروس آسان‌تر، هم استارت خوبی خواهید زد و هم اعتماد به نفس بالایی برای ادامه مطالعه خواهید داشت.

دوران امتحانات نهایی- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید

 

5- به اندازه کافی بخوابید:

درست است که امتحانات نهایی خیلی مهم هستند، اما این دلیل نمی‌شود که از خواب خود بزنید تا بتوانید بیشتر بخوانید! در واقع خوابیدن در نگاه اول، به خصوص برای کسانی که درس می‌خوانند، وقت تلف کردن به نظر می‌آید، اما این تفکری کاملا غلط است؛ چرا که خواب، فرصتی عالی برای بازیابی و استراحت ذهن است. همچنین مطالعات نشان داده که مطالب خوانده شده، در حین خواب دسته بندی شده و به گونه‌ای در ذهن شما تثبیت خواهند شد. بنابراین برای این که روش صحیحی جهت درس خواندن برای امتحانات نهایی در پیش بگیرید، بهتر است به خواب و استراحت خود نیز توجه کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان در خانه چگونه امکان پذیر است؟

 

6- از نمونه سوالات سال‌های قبل استفاده کنید:

همان طور که می‌دانید امتحانات نهایی، امتحاناتی هستند که هر ساله برگزار شده و دلیل اهمیت که دارند، بسیاری از موسسات آن‌ها را به صورت مجموعه نمونه سوالات نهایی جمع آوری کرده و عرضه می‌کنند. نکته جالب این است که بسیاری از سوالات امتحانات نهایی، تکراری و یا مشابه سال‌های قبل است. بنابراین یکی از نکات ویژه و کاربردی درس خواندن برای امتحانات نهایی، استفاده از نمونه سوالات است.

 

این مطلب را هم بخوانید: 8 راه مطالعه بدون فراموشی

 

7- تصور کنید خودتان معلم و طراح سوالات هستید:

یکی از روش‌های عالی در درس خواندن برای امتحانات نهایی، این است که خودتان را معلم تصور کنید و مطالبی را که مطالعه کردید را برای دانش آموزان خیالی خود توضیح دهید. همچنین یکی از راه‌ه‌های موفقیت در این امتحانات این است که به چشم طراح سوال، به مطالب درسی نگاه کنید و سعی کنید از هر مطلبی که می‌خوانید، سوالی بیرون بکشید. این روش درس خواندن موجب می‌شود مطالب به نحو احسن در ذهنتان تثبیت شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

 

8- مرور را فراموش نکنید:

در درجه اول سعی کنید شب امتحانی نباشید و در طول سال تحصیلی نیز دروس امتحانات نهایی را مطالعه کرده باشید. در غیر این صورت کارتان سخت خواهد شد چون نمی‌توانید انتظار داشته باشید مطالب با یک بار مطالعه در ذهنتان ماندگار شود. در کل مرور کردن شاه کلید تثبیت مطالب است و درس خواندن برای امتحانات نهایی نیز به این شاه کلید نیاز دارد.

 

9- تغذیه مناسب داشته باشید:

به دلیل استرس زا بودن دوران امتحانات نهایی، برخی افراد اشتهای خود را از دست داده و بدون داشتن تغذیه مناسب، ساعت‌ها درس می‌خوانند. در این مورد باید بدانید که تغذیه سوخت بدن شما است و در صورتی که سوخت کافی نداشته باشید، برای درس خواندن نیز انرژی نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید از مواد مغذی و مقوی در این دوران استفاده کنید. اگر دچار کاهش اشتها شده‌اید نیز سعی کنید در حجم کم و تعداد وعده زیاد، تغذیه خوب و کافی داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه روی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

10- استرس خود را کنترل کنید:

یکی از موارد مهم در درس خواندن برای امتحانات نهایی، کنترل استرس است. استرس عامل مخربی است که می‌تواند موجب کاهش تمرکز شما در درس خواندن شده و بازدهتان را کاهش دهد. همچنین استرس در حین امتحان نیز موجب می‌شود مطالبی که خوانده‌اید را به یاد نیاورید و زحماتتان به هدر رود. بنابراین سعی کنید با روش‌های مختلف مانند قرآن خواندن، مدیتیشن، یوگا و… استرس خود را کنترل کنیذ.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=947
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش درس خواندن برای امتحانات نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.