چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟ - علی ریحانی

چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

طبیعی است که شما به عنوان یک داوطلب کنکور دغدغه ‌های زیادی برای خواندن درس در ذهن داشته باشید. یکی از موضوعاتی که به احتمال زیاد فکر شما را به خود مشغول کرده است افزایش ساعت مطالعه است. اگر در حال حاضر ساعت مطالعه کمی دارید و می خواهید میزان درس خواندنتان را افزایش دهید با استفاده از روش افزایش ساعت مطالعه می‌ توانید به این هدف دسترسی پیدا کنید. در این مجال با چند مورد از روش های افزایش ساعت مطالعه آشنا خواهید شد. پس در ادامه مطلب با علی ریحانی همراه باشید.

اگر میخواهید به صورت اصولی نحوه ی مطالعه کردن مفید را یاد بگیرید، توصیه میکنم حتما مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای را بخوانید.

 

چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟ - علی ریحانی

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

۴ روش افزایش ساعت مطالعه

روش های مختلفی وجود دارد که با بهره‌ گیری از آنها می ‌توان مقدار ساعت مطالعه درس را در طول روز بالا برد. برخی از روش ‌های افزایش ساعت درس خواندن شامل موارد زیر می شود:

⦁ زمان های مطالعه خود را یادداشت و آنها را کم کم زیاد کنید.

ممکن است بخواهید میزان مطالعه تان را به ۶ ساعت در روز برسانید. یک روش افزایش ساعت مطالعه آن است که عملکرد فعلی خود را یادداشت کرده و بعد سعی کنید آن را به صورت تدریجی افزایش دهید. به طور مثال فرض کنید که ساعت ۹ تا ۱۰ صبح را به مطالعه درس ریاضی اختصاص داده اید. باید این زمان را در جایی برای خود یادداشت کنید. سپس می توانید برنامه ای برای خود ریخته و بر اساس آن میزان مطالعه ریاضی را بعد از گذشت یک هفته به ۱.۵ ساعت افزایش دهید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟

 

توجه داشته باشید که این شیوه را به صورت درس به درس و کم کم انجام دهید. زمانی که به صورت تدریجی میزان مطالعه خود را بالا ببرید مشاهده می کنید که بعد از مدتی توانسته اید روزانه ۶ ساعت مطالعه در روز داشته باشید. به این ترتیب بدون آن که فشار بسیار زیادی به خودتان آورده باشید در افزایش ساعت مطالعه موفق خواهید بود. طبق این روش زمانی که مطالعه ریاضی را به ۱.۵ ساعت رساندید می ‌توانید سراغ درس بعدی بروید. به طور مثال میزان مطالعه درس فیزیک را هم به ۱ ساعت و نیم در هر روز افزایش دهید. در ضمن اگر تمایل داشته باشید مطالعه دروس را از ۶ ساعت هم بیشتر کنید به همین شکل می توانید کم کم ساعات درس خواندنتان را افزایش دهید.

⦁ یک برنامه مناسب برای خود داشته باشید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

شما زمانی می توانید مطالعه درس هایتان را به صورت تدریجی بیشتر کنید که برنامه ‌ریزی خوب و مناسبی برای مطالعه دروس انجام دهید. در ابتدای کار می بایست دیدی کلی از میزان مطالعه تان که می خواهید طی مدت زمان مشخصی به آن دست پیدا کنید داشته باشید. مثلا فرض کنید مطالعه درس هایتان را به تازگی شروع کرده اید و دوست دارید مطالعه خود را طی ۲ الی ۳ ماه به ۶ ساعت برسانید. پس دروسی که باید هر هفته طبق برنامه خوانده شوند را مشخص نموده و مقدار افزایش لازم را برای هفته آینده ثبت کنید.

در صورتی که در مطالعه درس ها تنوع ایجاد کنید از درس خواندن کمتر خسته می شوید. برای مثال اگر مطالعه دو درس شیمی و زیست شناسی را به صورت یک روز در میان در برنامه ‌هایتان در نظر گرفته اید می ‌توانید این تنوع را برای سایر درس ها هم به راحتی ایجاد کنید. پیشنهاد می شود برای آن که بتوانید برنامه ریزی مناسبی جهت خواندن درس انجام دهید با برنامه ریزی اصولی آشنا شوید. هنگامی که برنامه ‌ریزی اصولی را یاد بگیرید قادر خواهید بود افزایش ساعت مطالعه را به نحوی مناسب عملی سازید.

⦁ خوابتان را تنظیم کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

اگر شما خواب خوب و کافی داشته باشید هنگام مطالعه از انرژی، تمرکز و یادگیری مطلوبی برخوردار خواهید بود. به همین دلیل تنظیم خواب می ‌تواند یک روش افزایش ساعت مطالعه به حساب آید. بسیاری از مشکلاتی که افراد هنگام خواندن درس با آنها مواجه می ‌شوند به علت عدم تنظیم خواب است. به طور مثال اگر زمانی که می ‌خواهید درس خواندن را شروع کنید اراده کافی برای مطالعه کتاب را در خود احساس نمی کنید ممکن است به این خاطر باشد که خوابتان به درستی تنظیم نشده است.

روش افزایش ساعت مطالعه - علی ریحانی

توجه داشته باشید که خواب مناسب ربط زیادی به مقدار ساعتی که می خوابید ندارد. در حقیقت خوابیدن زمانی برای بدن شما سودمند خواهد بود که بتوانید زمان مناسبی را در شب به آن اختصاص دهید. در همین رابطه باید بدانید ساعت ۱۰ شب تا ۲ بامداد وقت مناسبی برای خواب بوده و بهترین ساعات برای آرام شدن ذهن و… به حساب می ‌آید. بر این اساس اگر بخواهید در طول روز احساس سرحالی کنید لازم است شب ها زودتر به خواب رفته و صبح ها هم زودتر از خواب بیدار شوید. هنگامی که روزتان را با انرژی کافی شروع می کنید دیگر از آغاز کردن درس طفره نمی روید و در طول روز هم کمتر ممکن است احساس خستگی کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

 

⦁ زمان های تلف شده را کم کنید.

در صورتی که بهترین برنامه ریزی را برای خواندن دروس داشته باشید اما نتوانید زمان های تلف شده خود را به خوبی مدیریت کنید برنامه ریزی شما اثربخش نخواهد بود. پس لازم است زمان های تلف شده تان را شناخته و فعالیت‌ های مفیدی را جایگزین آنها کنید.

برای آن که بتوانید زمان های تلف شده را شناسایی کنید کافیست برگه و خودکاری برداشته و مدت زمانی را که برای انجام دادن کارهای مختلف صرف می کنید در برگه یادداشت کنید. برای انجام این کار باید وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوید مدت زمان تمامی فعالیت هایی را که تا پایان روز انجام می‌ دهید بنویسید. کافیست ۲ الی ۳ روز این کار را ادامه دهید تا بتوانید زمان های اتلافی خود را به خوبی شناسایی کنید.

مدت زمان خوردن صبحانه، کار کردن با گوشی موبایل، بازه های مطالعاتی، شرکت در کلاس ورزشی، حمام کردن و دیگر فعالیت هایی که در طول یک روز انجام می دهید را ثبت کنید. در پایان روز می توانید مدت زمان انجام کارها را بررسی کرده و زمان هر یک از آنها را با توجه به میزان اهمیتی که دارد تغییر دهید. به طور مثال ممکن است مدت زمان کار با گوشی موبایل را ۲ ساعت در روز ثبت کرده باشید. برای کاهش زمان های تلف شده می ‌توانید آن را به ۱ ساعت در روز تبدیل کرده و به این ترتیب وقت بیشتری برای درس خواندن داشته باشید. بنابراین مشاهده می کنید که کاهش زمان های تلف شده به چه شکل می ‌تواند یک روش افزایش ساعت مطالعه باشد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.