0
0

روش‌های تندخوانی دروس حفظی

3 بازدید

روش‌های تندخوانی دروس حفظی

تندخوانی یک روش مطالعه خاص و ویژه است که اغلب برای دروس حفظی و مطالعه آزاد استفاده می‌شود. روش مطالعه تندخوانی به شما این امکان را می‌دهد که در زمان کمی، حجم زیادی از مطالب را مطالعه کنید. نکته قابل توجه این است که تندخوانی زمانی ثمربخش خواهد بود که از به روش صحیح انجام شده باشد. در واقع، روش‌های تندخوانی متعدد و مختلف هستند که در این مطلب، علی ریحانی با بررسی این روش‌ها همراه شما است. به خاطر داشته باشید که هرگز نباید تندخوانی را جایگزین روش مطالعه دقیق و متمرکز کنید، بلکه بهتر است تندخوانی را به عنوان یک روش مطالعه کمکی در نظر بگیرید. در ضمن اگر می‌خواهید ضمن استفاده از مطالب این مقاله، اطلاعات خود را در رابطه با تندخوانی افزایش دهید، از مطالب مقاله آموزش تندخوانی نیز استفاده کنید.

 

روش‌های تندخوانی

دروس حفظی دروسی هستند که تثبیت آن‌ها در ذهن نیاز به مرور و تکرار زیاد دارد. تعداد دفعات مرور و تکرار دروس حفظی می‌تواند موجب گرفتن وقت سایر دروس و لطمه زدن به آن‌ها باشید. تندخوانی دروس حفظی، روش مطالعه‌ای فوق العاده و کاربردی است که می‌توانید در این شرایط از آن استفاده کنید. در واقع با استفاده از تندخوانی با درک بالا، می‌توانید حجم زیادی از مطالب دروس حفظی را در مدت زمان کمی مرور کرده و به سایر درس‌هایتان هم برسید. روش‌های تندخوانی دروس حفظی عبارت است از:

1- پرهیز از مطالعه با صدای بلند:

یکی از روش‌های تندخوانی، مطالعه چشمی مطالب است. در واقع زمانی که شما مطالب را با صدای بلند می‌خوانید و کلمات را بیان می‌کنید، هم سرعت مطالعه‌تان کاهش یافته و هم انرژی زیادی صرف می‌کنید. این در صورتی است که مطالعه چشمی، سرعت بیشتری خواهد داشت و انرژی کمتری نیز از شما خواه گرفت، بنابراین وقت و انرژی بیشتری برای ادامه مطالعه خواهید داشت.

روش‌های تندخوانی- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان در خانه چگونه امکان پذیر است؟

 

2- پرهیز از برگشتن به مطالب خوانده شده:

برخی از افراد هنگام مطالعه دروس، نگران این هستند که مطالب را خوب به خاطر نسپرده باشند. برای همین حین خواندن یک پاراگراف، ناچار به پاراگراف و صفحات قبلی برگشته و مجددا این قسمت‌ها را مطالعه می‌کنند. باید بدانید که این روش مطالعه بسیار غلط است و نتیجه‌ای جز اتلاف وقت ندارد. یکی راه‌های تندخوانی این است که مقاومت کنید و از برگشتن به مطالب پیشین، پرهیز کنید، در این مواقع بهتر است به خود بگویید: «من مطالب را به دقت خوانده‌ام، اگر چیزی را فراموش کرده باشم، در دفعات بعدی مطالعه آن‌ها را به خاطر خواهم آورد.»

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

3- جمله خوان باشید نه کلمه خوان!

برخی افراد، دروس حفظی را به صورت کلمه به کلمه خوانده و بخش عمده تمرکز خود را بر روی کلمه‌ها می‌گذارند. این در حالی است که یکی از روش‌های تندخوانی، تمرکز بر روی جمله خوانی است؛ بنابراین سعی کنید جمله را بخوانید و مفهوم آن را درک کنید، سپس اگر کلمات برجسته‌ای در جمله وجود داشت، آن‌ها را نیز مورد توجه قرار دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش مطالعه دنیا کدام است؟

تندخوانی دروس حفظی- علی ریحانی

4- هنگام تندخوانی دروس حفظی، قلم دست بگیرید‍!

یکی از عادت‌های کاربردی و خوب مطالعه که در بین بسیاری از افراد رواج دارد، خط کشیدن زیر مطالب است. باید بدانید که خط کشیدن زیر مطالب، در روش‌های تندخوانی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و موجب سرعت بخشیدن به مطالعه می‌شود. در واقع، هنگام خط کشیدن زیر مطالب، ناخودآگاه برای ادامه دادن خط، عجله می‌کنید و به دنبال آن نیز سریع‌تر مطالعه خواهید کرد.

5- مطالب را دسته بندی کنید:

همان طور که پیدا کردن یک کتاب در میان انبوهی از کتاب در یک کتابخانه مرتب کار راحتی است، مطالعه حجم زیادی از مطالب که به صورت مرتب دسته بندی شده‌اند نیز سریع و راحت خواهد بود. بنابراین سعی کنی هنگام مطالعه اولیه، مطالب را دسته بندی کنید تا بتوانید روش تندخوانی صحیحی داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

6- خلاصه نویسی کنید:

یکی دیگر از روش‌های تندخوانی، خلاصه نویسی کردن است، در واقع می‌توان گفت، خلاصه نویسی، پیش زمینه‌ای مهم برای تندخوانی خواهد بود. وقتی خلاصه نویسی می‌کنید، چکیده‌ای از کل مطلب و بخش‌های مهم آن را در حجمی کمتر خواهید داشت، پس بدیهی است که مطالعه خلاصه، بسیار سریع‌تر از مطالعه کل متن انجام شود. نکته مهم‌ این است که، هرچه خلاصه نویسی را مرتب‌تر و به صورت دسته بندی بنویسید، در مطالعه مجدد آن وقت کمتری صرف کرده و همچنین مطالب را بهتر خواهید آموخت.

روش تندخوانی- علی ریحانی

 

7- مدت زمان معینی را برای تندخوانی دروس حفظی در نظر بگیرید:

قبل از شروع تندخوانی، سعی کنید مدت زمان مشخصی را تعیین کنید و آن را برای حجم مشخصی از مطالب در نظر بگیرید. برای مثال می‌توانید بگویید می‌خواهم 10 صفحه از درس دینی را در مدت زمان 20 دقیقه بخوانم. در این صورت، مدت زمان را محدود خواهید دید و تمام تلاش خود را برای مطالعه حجم مشخص شده مطالب به کار می‌گیرید. در چنین شرایطی تمام تمرکزتان به مطالب معطوف شده و از حواس پرتی نیز به صورت ناخودآگاه پرهیز خواهید کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان عربی در ایران چه اهمیتی دارد؟

 

8- سر و گردنتان را حین مطالعه تکان ندهید:

یکی از نکات مهم در روش‌های تندخوانی، حفظ انرژی و قرار گیری در وضعیت صحیح است. برخی افراد عادت دارند در حین مطالعه سر و گردنشان را در پی مطلب تکان داده و اینگونه ادامه مطلب را دنبال می‌کنند. این در حالی است که استفاده از حرکات سر و گردن اصلا نیاز نیست و تنها با حرکت چشم، می‌توانید کل مطلب گنجانده شده در یک صفحه را مطالعه کنید. چنین حرکاتی حین مطالعه هم موجب کاهش انرژی شما شده هم تمرکزتان را به حواشی دیگر معطوف می‌کند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

 

تندخوانی چه مزایایی دارد؟

روش‌های تندخوانی مزایای متعددی دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرعت بخشیدن به مطالعه اشاره کرد. همچنین تندخوانی موجب می‌شود درس‌هایتان را با سرعت بیشتری مرور کنید و بهتر به خاطر بسپرید. تندخوانی دروس حفظی موجب می‌شود بتوانید این دروس را به دفعات بیشتر مرور و تکرار کرده و آن‌ها را هرچه بهتر به خاطر سپرده و در ذهنتان تثبیت کنید. علاوه بر این‌ها با استفاده از روش تندخوانی، مغز شما به چالش کشیده شده و سعی می‌کند از تمام توانایی خود استفاده کند، در چنین شرایطی، مغز و حافظه شما نیز تقویت خواهد شد. تقویت مغز و حافظه نیز هم به موفقیت بیشتر در دروستان کمک کرده و هم از بروز بیماری‌های زوال عقل جلوگیری می‌کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=927
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش‌های تندخوانی دروس حفظی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.