چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟ - علی ریحانی

چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

چطور درس بخونم که یادم نره جزو سوالات رایجی است که از زبان دانش آموزان می توان شنید. فراموش کردن درس هایی که خوانده می شود یکی از معضلاتی است که به طور حتم برای هر دانش آموزی از جمله شما پیش می آید. این اتفاق ناخوشایند است اما خوشبختانه با استفاده از برخی راهکارها می ‌توان جلوی آن را گرفت. با خواندن مطالب مطرح شده در این مقاله می توانید اطلاعات خوبی را راجع به راه های فراموش نکردن دروس به دست آورید که موقع درس خواندن به دردتان می خورد. پس پیشنهاد می کنیم در این فرصت علی ریحانی را همراهی کنید.

 

(اگر میخواهید به صورت کاملا اصولی روش مطالعه را یاد بگیرید توصیه میکنم که حتما دوره ی روش مطالعه صحیح و حرفه ای را مشاهده کنید)

 

راه اول از راه های فراموش نکردن دروس : برنامه ریزی

شما با داشتن یک برنامه ‌ریزی خوب و مناسب برای خواندن درس ها می توانید کارهایتان را با نظم و ترتیب جلو ببرید. هنگامی که در انجام کارها نظم به خرج می‌ دهید این امکان را به دست می آورید که وقت خود را به نحو مطلوب ‌تری استفاده کنید.

چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟ - علی ریحانی

برنامه ریزی مناسب برای مطالعه مطالب درسی باعث می‌ شود آنها به طور کامل و طبقه بندی شده در ذهنتان دسته بندی شوند. در صورتی که مطالب را به صورت طبقه بندی شده و به تدریج در ذهن خود بسپارید به یاد آوردن آنها نیز برایتان به همان اندازه راحت ‌تر می ‌شود.

راه دوم از راه های فراموش نکردن دروس : تکرار و مرور

برای آن که مطالب درسی را بعد از خواندن فراموش نکنید باید به مرور و تکرار آنها توجه کافی داشته باشید. در واقع هنگامی که مطلب تازه ای را مطالعه می کنید لازم است که مرورش را در همان روز انجام دهید. در صورتی که مرور درس پس از گذشت چند روز انجام شود بعضی از قسمت ‌های آن به صورت طبیعی از یاد می ‌رود.

راهکار مناسب برای فراموش نکردن دروس آن است که مطالب درسی را هم در همان روزی که مطالعه شان کرده اید و هم چند روز بعد مرور کنید. به این ترتیب مطالبی که خوانده اید به حافظه بلندمدت شما انتقال داده می ‌شود.

راه سوم از چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود : خلاصه نویسی

یادداشت برداری از مطالبی که مطالعه می کنید هم یکی از راه های فراموش نکردن دروس به شمار می ‌رود. در همین رابطه باید بدانید مغز شما مطالبی را که مطالعه می‌ کنید به سرعت از یاد می‌ برد. بنابراین برای آن که بتوانید آنها را در مغزتان ثبت کنید بهتر است از مطالبی که خوانده اید خلاصه نویسی انجام دهید.

خلاصه نویسی هایی که از درس ها انجام می دهید برای به خاطر سپردن درس هایتان مفید خواهند بود. زمانی که مطالب درسی را مرور می کنید به کمک خلاصه نویسی ها می توانید چیزهایی را که قبلا خوانده اید یک مرتبه دیگر در مغزتان ثبت کنید.

راه چهارم از چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود : کدگذاری مطالب

کدگذاری از جمله راه های فراموش نکردن دروس است که بسیاری از دانش آموزان برای مطالعه درس هایشان از آن استفاده می کنند. توصیه می شود شما هم برای به خاطر سپردن مطالب درسی این روش کاربردی و ساده را مورد استفاده قرار دهید. اما اگر تا به حال کدگذاری انجام نداده باشید حتما از خود می پرسید کدگذاری یعنی چه؟ با ذکر یک مثال می توان نحوه کدگذاری برای به یاد سپردن مطالب را بیان کرد.

راه های فراموش نکردن دروس - علی ریحانی

فرض کنید که در حال درس خواندن هستید و می خواهید اسم آثار یکی از نویسندگان بزرگ جهان را حفظ کنید. در چنین حالتی استفاده از روش کدگذاری یا همان رمزگذاری باعث می ‌شود میزان فراموشی شما به کمترین حد ممکن برسد. با استفاده از این روش می ‌توانید حرف اول هر اثر را به یکدیگر متصل کنید تا این حروف در مجموع یک کلمه را تشکیل بدهند. به این ترتیب با به خاطر سپردن کلمه ای که ساخته اید قادر خواهید بود اسم آثار را در ذهنتان نگه دارید.

لازم به ذکر است شما می توانید کدگذاری را به عنوان یکی از راه های فراموش نکردن دروس در اکثر مطالب درسی خود به کار برده و سبب انتقال آنها به حافظه بلندمدتتان شوید.

راه پنجم از راه های فراموش نکردن دروس : گفتگو با دیگران

به بحث گذاشتن مطالب درسی با دیگران جهت به خاطر سپردن آنها بسیار مفید و موثر است. در صورت امکان خوب است مباحثی را که خوانده اید با یک یا چند نفر از دوستان خود به بحث بگذارید. گفتگو کردن درباره مباحث درسی مخصوصا زمانی که سر موضوعی بین شما و دیگران اختلاف نظر وجود دارد نقش بسزایی در به خاطر سپردن آنها ایفا می کند.

مطالبی که راجع به آنها با دوستانتان بحث می کنید هیچ وقت از یادتان نمی رود. از این طریق می توانید یکی از راه های فراموش نکردن دروس را جهت یادگیری بهتر مباحث درسی به کار بگیرید.

راه ششم از راه های فراموش نکردن دروس : حل تمرین و نمونه سوال

حل کردن نمونه سوالات و تمرین هایی که با مطالب درسی خوانده شده در ارتباط هستند یکی از راهکارهای موثر جهت فراموش نکردن درس هاست. زمانی که تمرین ها و پرسش ها را حل می کنید راحت تر می توانید مطالب درسی را در ذهنتان ثبت کرده و آنها را بدون آن که فراموششان کنید بخوانید. علاوه بر این با انجام این کار به نقاط ضعف و قدرتتان هم پی می برید و بر اساس آن قادر به تکمیل یادگیری خود خواهید بود.

راه هفتم از راه های فراموش نکردن دروس : افکار مثبتی

اگر نگاه مثبتی به یک کار داشته باشید انجام دادنش برای شما آسان تر می شود. بنابراین مثبت فکر کردن هم نمونه دیگری از راه های فراموش نکردن دروس محسوب می شود. برای آن که بتوانید بدون فراموش کردن مطالب درسی آنها را مطالعه کنید می بایست با یک نگاه مثبت اقدام به درس خواندن کنید. برای مثال درباره این موضوع بیندیشید که چرا به خواندن درس ریاضی احتیاج دارید یا کسب نمره قبولی در امتحان این درس می تواند چه اثراتی در آینده شما داشته باشد.

به طور حتم با این موضوع موافقید که مطالعه درس کار چندان شیرین و لذت بخشی نیست. به همین دلیل برای آن که بتوانید در خواندن درس ها موفق شوید لازم است هر وسیله ای را که در دسترستان قرار دارد جهت افزایش جذابیت آن مورد استفاده قرار دهید. در ضمن نتیجه دیگری که از تفکر مثبت به دست می‌ آید آن است که یادگیری شما را بهتر می‌ کند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.