چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟ - علی ریحانی

چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد علاقه چندانی به درس خواندن نداشته باشید یا حتی حس نفرت به درس پیدا کرده باشید. اما اگر از وضعیت فعلیتان خسته شده اید و می خواهید راه های علاقه مند شدن به درس را پیدا کنید پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب همراه علی ریحانی باشید. اگر میخواهید در سریع ترین زمان ممکن یاد بگیرید که یک مطالعه ی موثر داشته باشید توصیه می کنم که مطلب روش مطالعه صحیح و اصولی را بخوانید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

فقط و فقط روی درس خواندن تمرکز کنید.

چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟ - علی ریحانی

زمانی که کتاب درسی را به دستتان می گیرید و می خواهید شروع به درس خواندن کنید تمام تمرکز شما باید به درس خواندنتان معطوف شود. شما باید تنها به مطالبی که در کتاب درسیتان بیان شده توجه داشته باشید و حواستان را به آنها جمع کنید.

اگر بخواهید همزمان با درس خواندن کار دیگری هم انجام دهید تمرکزتان را برای درس خواندن از دست خواهید داد. برای مثال ممکن است همان طور که جلوی تلویزیون نشسته اید و در حال نگاه کردن به آن هستید سعی کنید درستان را هم بخوانید. این قبیل کارها تمرکزتان را برای مطالعه کم می کند و باعث می شود ذهنتان در یک زمان روی دو یا چند موضوع تمرکز کند. نتیجه ای هم که در آخر نصیبتان می‌ شود آن است که نمی توانید مباحثی را که در کتاب مطرح شده است به صورت عمیق درک کرده و یاد بگیرید.

توجه داشته باشید که هر کس به اندازه تمرکزش بر درس خواندن به آن مشغول می ‌شود و می‌ تواند از دروسی که می خواند لذت ببرد. اگر می ‌خواهید علاقه تان را به درس خواندن بیشتر کنید باید بدانید که تمرکز کردن بر دروس از راه های علاقه مند شدن به درس است.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟

 

در هر جایی درس نخوانید.

به طور حتم شما نمی توانید در هر محیطی شروع به درس خواندن کنید و انتظار داشته باشید که نتیجه کارتان خوب از آب در بیاید. برای آن که در خواندن درس هایتان به موفقیت دست پیدا کنید باید مکان مناسبی برای مطالعه داشته باشید. مثلا درس خواندن در بخشی از منزل که چند نفر در آن دور هم نشسته اند و در حال تعریف کردن خاطرات گذشته هستند جالب به نظر نمی رسد. مطالعه کتاب در فضایی که معمولا در آن استراحت می ‌کنید هم نتیجه دلخواهی را برایتان به ارمغان نمی آورد و حتی به تدریج باعث کاهش علاقه تان به درس می شود.

اگر می ‌خواهید روش علاقه مند شدن به درس را یاد بگیرید یکی از کارهایی که باید بکنید آن است که مکان مناسبی را برای درس خواندنتان پیدا کنید. اتاق جداگانه ای که بتوان آن را به درس خواندن اختصاص داد موقعیت خوبی را جهت مطالعه درس برایتان به وجود می ‌آورد. با این حال اگر برایتان مقدور نیست که چنین فضایی را برای درس خواندن پیدا کنید تهیه یک میز مطالعه خوب و استفاده از آن برای خواندن درس هم می‌ تواند نیازتان را پاسخگو باشد.
زمان مناسب درس خواندنتان را پیدا کنید.

توجه به زمان مناسب برای مطالعه یکی دیگر از راه های علاقه مند شدن به درس است. هر کسی ممکن است در ساعات خاصی از شبانه روز بتواند بهتر درس بخواند. مثلا امکان دارد شما از جمله کسانی باشید که درس خواندن در صبح برایشان راحت تر و لذت بخش تر است. بسیاری از دانش ‌آموزان هم هستند که از درس خواندن در شب حس بهتری دارند و در آن زمان می ‌توانند تمرکز بیشتری روی درس داشته باشند.

شما هم برای آن که از راه های علاقه مند شدن به درس جهت افزایش علاقه تان به مطالعه استفاده کنید لازم است زمان مناسب خودتان را پیدا کنید و در آن موقع مشغول درس خواندن شوید. لازم به ذکر است بعضی از ساعات روز برای مطالعه درس ها مناسب نیستند. برای مثال بعد از صرف ناهار میزان تمرکز افراد کم می شود. در این زمان بهتر است فکر درس خواندن را از سرتان بیرون بیندازید و آن را به زمان دیگری که تمرکز کافی دارید موکول کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

با مدیتیشن تمرکزتان را افزایش دهید.

جالب است بدانید انجام مدیتیشن هم می تواند یکی از راه های علاقه مند شدن به درس باشد. برای آن که علاقه بیشتری به درس هایتان داشته باشید و با اشتیاق درس بخوانید بهتر است مدیتیشن انجام دهید. انجام مدیتیشن باعث می شود افکار مزاحمی که به سراغتان می آیند دور شده و تمرکزتان افزایش پیدا کند. زمانی که متوجه شوید با تمرکز بیشتری در حال مطالعه هستید و مطالب را خیلی عمیق تر می خوانید به شکلی ناخودآگاه در کتابتان غرق خواهید شد و دوست نخواهید داشت که آن را رها کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه سریع درس را یاد بگیریم؟

 

از مطالعه کاربردی کمک بگیرید.

چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟ - علی ریحانی

شاید از خود بپرسید مطالعه کاربردی چه معنایی دارد و چگونه می تواند یکی از راه های علاقه مند شدن به درس باشد؟ مطالعه کاربردی دروس یعنی شما بدانید درسی که در حال مطالعه اش هستید چه کاربردی در زندگیتان دارد و چه استفاده ای می توانید از آن ببرید.

به طور مثال امکان دارد شما در رشته ریاضی مشغول به تحصیل باشید. در این صورت زمانی که مباحث مربوط به درس فیزیک را می ‌خوانید باید به این نکته توجه کنید که مطالب ذکرشده در کتابتان چگونه می ‌توانند نیازهایتان را برطرف کنند. چیزهایی که از کتاب فیزیک می آموزید هم برای خودتان مفید خواهند بود و هم اطلاعاتی را به شما می دهند که شاید بتوانید با استفاده از آنها به دیگران هم کمک کنید. مطمئن باشید که با مطالعه کاربردی درس ها قادر خواهید بود علاقه تان را به درس خواندن به صورت قابل توجهی بیشتر کنید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

میزان مطالعه تان را به تدریج زیاد کنید.

اگر دوست دارید علاقه تان به خواندن درس ها زیادتر شود یکی از راه های علاقه مند شدن به درس آن است که در ابتدا از مقدار کم شروع کنید. زمانی که می ‌خواهید شروع به مطالعه کنید نباید توقع بیش از حدی از خودتان داشته باشید. مثلا می توانید ابتدا در حد یک ساعت درس بخوانید. به تدریج وقتی به این نکته پی ببرید ک توانسته اید به مطالبی که خوانده اید تسلط پیدا کنید کم کم میزان علاقه شما به خواندن درس ها بیشتر می شود. بنابراین اشتیاق پیدا می کنید که اوقات بیشتری را به مطالعه درس اختصاص دهید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.