راههای جلوگیری از اتلاف وقت - علی ریحانی

چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

اتلاف وقت یکی از اشتباهاتی است که بسیاری از ما هر روز انجام می ‌دهیم. این مساله می تواند به اشکال مختلفی صورت گرفته و در نهایت باعث شود زمان هایی را که برای پیشرفت و دستیابی به اهدافمان در زندگی در اختیار داریم به راحتی از دست بدهیم. راه های پیشگیری از هدر رفتن زمان به ما کمک می ‌کند که بفهمیم چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم و موفقیت های بسیار و نتایج درخشانی را در زندگی برای خود رقم بزنیم. در این مجال سعی بر آن است تا توضیحات مفیدی در ارتباط با راههای جلوگیری از اتلاف وقت به علاقه‌ مندان ارائه شود.

راه اول از راههای جلوگیری از اتلاف وقت : اهداف خود را در زندگی مشخص کنیم

یکی از راههای جلوگیری از اتلاف وقت آن است که بدانیم در زندگی چه اهدافی داریم. در واقع برای آن که بتوانیم مانع از هدر رفتن وقتمان شویم باید اهداف مهم خود را در زندگی مشخص کنیم. این اهداف ممکن است هر چیزی باشند. دستیابی به یک موقعیت شغلی مناسب، اخذ مدرک تحصیلی بالاتر، کسب مقام در مسابقات ورزشی و… از جمله اهدافی هستند که ما در زندگی برای خود در نظر می گیریم.

راههای جلوگیری از اتلاف وقت - علی ریحانی

بعد از آن که اهداف اصلی و بزرگ خودمان را در زندگی معین کردیم باید آنها را به یکسری فعالیت های کوچک تر تقسیم کرد تا قادر باشیم به صورت پیوسته برای آنها کار و تلاش کنیم.

راه دوم از چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم : برنامه ریزی روزانه داشته باشیم

برنامه ریزی روزانه هم یکی دیگر از راهکارهایی است که موجب می شود بتوانیم مانع از هدر رفتن وقتمان شویم. با نوشتن برنامه روزانه خود می توانیم صرفه جویی خوبی در زمان داشته باشیم. اگر می ‌خواهیم به اهداف خود در زندگی دست پیدا کنیم، کیفیت زندگیمان را ارتقا دهیم و استفاده موثری از اوقاتمان داشته باشیم باید برنامه ‌ریزی درست و مناسبی انجام دهیم.

(اگر میخواهید بصورت حرفه ای برنامه ریزی کنید و به اهدافتان برسید دوره ی روش برنامه ریزی را مشاهده کنید)

اما برای انجام یک برنامه ‌ریزی خوب و سودمند باید به چه مواردی توجه داشت؟

به این منظور لازم است کارها و فعالیت ‌های روزانه خودمان را بنویسیم. کارهایی که لیست می ‌کنیم باید با توجه به اهمیت و اولویتی که دارند به نحوی مناسب طبقه ‌بندی شوند. برای هر یک از فعالیت ‌هایی که قرار است انجام دهیم می بایست ساعاتی را مشخص کنیم. به عبارت دیگر باید بدانیم که کدام کار را می خواهیم در چه ساعتی از روز انجام دهیم. باید برنامه ریزی روزانه ای را که انجام داده ‌ایم مرور کرده و نقاط ضعفی را که ممکن است در آن وجود داشته باشد تحت کنترل خود درآوریم.

راه سوم : اول سراغ کارهای دشوارتر برویم

هریک از ما در طول روز باید کارهای مختلفی را انجام دهیم. طبیعتا کارهایی که باید در یک روز آنها را انجام داد از نظر سختی و آسانی با هم یکسان نیستند. در واقع انجام بعضی از کارها برای ما آسان تر و انجام برخی هم سخت تر است.

جالب است بدانید یکی از راههای جلوگیری از اتلاف وقت آن است که ابتدا سراغ کارهای سخت و دشوار برویم. بر این اساس وقتی که از خواب بیدار می شویم باید دشوارترین کار آن روز را در همان اوایل صبح انجام داده و به پایان برسانیم. زمانی که ابتدا سخت ترین فعالیت خود را انجام می ‌دهیم می ‌توانیم با خیالی راحت تر به فعالیت های دیگرمان مشغول شویم.

راه چهارم : جلوی حواس پرتی را بگیریم

به طور حتم زمانی که حواس ما به درستی جمع نباشد نمی‌ توانیم کارها و فعالیت های خود را به نحوی مطلوب انجام دهیم. حواس پرتی باعث می ‌شود اتلاف وقت زیادی داشته باشیم و در انجام فعالیت ‌های خود عقب بیفتیم. در نتیجه ممانعت از پرت شدن حواس و تمرکز داشتن موقع انجام کارها از جمله راههای جلوگیری از اتلاف وقت است.

چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم؟ - علی ریحانی

حواس پرتی می ‌تواند به دلایل گوناگون اتفاق بیفتد. بنابراین برای رفع این مشکل باید عواملی را که باعث ایجاد آن می شود شناسایی کرده و نسبت به از بین بردن آنها اقدام نمود. برای مثال یکی از معضلاتی که بسیاری از ما به آن دچار هستیم اعتیاد به کار با تلفن همراه است. استفاده بیش از حد از این دستگاه ‌و اعتیاد داشتن به کار با آن باعث اتلاف وقت زیادی می شود. به همین دلیل مدیریت استفاده از تلفن همراه اقدام بسیار مهمی است که برای جلوگیری از تلف شدن وقت باید آن را انجام دهیم. با این کار می ‌توانیم به میزان بسیار زیادی در زمان صرفه جویی کرده و اوقات خود را صرف انجام کارهای مفید و سازنده کنیم.

به همین ترتیب حواس ‌پرتی ما به هر دلیلی اتفاق افتاده باشد با کنترل عوامل به وجود آورنده آن قادر خواهیم بود یکی از بهترین راههای جلوگیری از اتلاف وقت را برای مدیریت زمان به کار بگیریم.

راه پنجم از چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم : نسبت به انجام کارهایمان مقید باشیم

یکی از چیزهایی که باعث می شود در انجام کارهایمان موفق شویم مقید بودن نسبت به انجام آنهاست. به این منظور برای انجام کارها می ‌بایست زمان های مشخصی را به هر یک از آنها اختصاص دهیم. سپس باید سعی کنیم هر فعالیت را در وقتی که برای آن تعیین کرده ایم انجام داده و به آخر برسانیم.
داشتن انگیزه کافی برای انجام کارها، تلاش و پشتکار و متمرکز شدن بر روی فعالیت ها از جمله مواردی هستند که برای پیشگیری از تلف شدن وقت باید مورد توجه قرار دهیم.

راه ششم از راههای جلوگیری از اتلاف وقت : وقت مناسبی را برای استراحت در نظر بگیریم

استراحت کردن هم یکی از راههای جلوگیری از اتلاف وقت به شمار می رود. در نظر گرفتن وقت مناسب و کافی برای استراحت و پرداختن به آن می تواند انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های گوناگون را در اختیار ما قرار دهد. پس لازم است اهمیت خاصی برای این موضوع قائل شویم و وقت مناسبی را برای آن مشخص کنیم.

زمانی که در حال استراحت هستیم باید از انجام کارهای دیگر خودداری کنیم. موقع استراحت باید ذهن ما از مشغله های گوناگون به دور باشد. در این زمان می ‌توانیم به فعالیت هایی که به آنها علاقه داریم بپردازیم. برای مثال ممکن است بخواهیم موسیقی مورد علاقه مان را گوش کنیم، فیلم‌ هایی را که دیدنشان ما را به وجد می ‌آورد تماشا کنیم یا همراه با خانواده به گردش برویم. انجام این کارها روحیه مان را بهتر می کند و انرژی زیادی به ما می دهد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.