0
0

دوره رشته دندان پزشکی چند سال است؟

3 بازدید

دوره دندان پزشکی چند سال است؟

رشته دندان پزشکی یکی از رشته‌های تاپ است که بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی، آن را هدف خود قرار داده‌اند. دندان پزشکی یک رشته دوره دکترا است که به همین دلیل مدت زمان تحصیل در آن، بیشتر از سایر رشته‌ها خواهد بود. یکی از سوالاتی که اغلب داوطلبان کنکور تجربی می‌پرسند این است که دوره رشته دندان پزشکی چند سال است؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال می‌گردید، تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین جهت موفقیت در کنکور و رسیدن به رشته دندان پزشکی، توصیه می‌کنیم از مطالب مفید و سازنده مقاله آموزش مطالعه نیز استفاده کنید.

دوره رشته دندان پزشکی- علی ریحانی

مدت زمان دوره رشته دندان پزشکی چند سال است؟

در واقع باید گفت که دوره رشته دندان پزشکی ۶ سال است که شامل ۱۲ ترم بوده و به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول که دو سال یا ۴ ترم است، مدت زمان مربوط به گذراندن واحدهای درسی علوم پایه خواهد بود. بخش دوم دوره نیز ۴ سال یا ۸ ترم است و به گذراندن واحدهای تخصصی دوره دندان پزشکی مربوط است. علاوه بر دروس مربوط به دوران علوم پایه و دوران تخصصی، ۲۲ واحد درس عمومی نیز در مدت زمان تحصیل رشته دندان پزشکی باید گذرانده شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: اصول دهگانه ویژه برنامه ریزی کنکور

 

واحدهای علوم پایه دندان پزشکی مربوط به چه دروسی است؟

همان طور که انتظار می‌رود، در این دوره، دروسی که پایه و اساس علم پزشکی و همچنین دندان پزشکی هستند، تدریس می‌شوند. دروس مربوط به دوره علوم پایه مجموعا 46 واحد هستند که از جمله آن‌ها، می‌توان به مواردی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بافت شناسی، ایمونولوژی، روان شناسی، آسیب شناسی، تشریح و… اشاره کرد. در ضمن، اغلب سعی می‌شود دروس عمومی در دوران علوم پایه گذرانده شوند. پس از اتمام پدت زمان دو ساله علوم پایه از دوره رشته دندان پزشکی، دانشجویان موظفند در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و جهت ورود به دوره تخصصی، نمره قبولی کسب کنند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

دوره تخصصی دندان پزشکی شامل چه واحدهایی است؟

در این دوره از رشته دندان پزشکی، دانشجویان دروس تخصصی مربوط به این رشته را هم به صورت نظری و هم به صورت عملی خواهند آموخت. البته می‌توان گفت، دانشجویان در این دوره، بیشتر وقت خود را در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و… به صورت عملی خواهند گذراند. دروس تخصصی مربوط به دوره رشته دندان پزشکی جمعا 149 واحد هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی چون ارتودنسی، آناتومی فک و دهان، مورفولوژی دندان، بیماری‌های دهان و دندان، بیولوژی دهان، رادیولوژی دهان و دندان، جراحی فک و دهان و صورت، دندان پزشکی کودکان، بیماری‌های مربوط به حلق و بینی و گوش، فارماکولوژی یا دارو شناسی، بهداشت دهان و دندان، پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان، دندان پزشکی ترمیمی و…. اشاره کرد. لازم به ذکر است پس از گذراندن تمامی دروس تخصصی، باید از پایان نامه خود دفاع کنید تا بتوانید فارغ التحصیل شوید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

تکلیف دانشجویان پس از فارغ التحصیلی

پس از اتمام دوره رشته دندان پزشکی، دانشجویان این رشته موظف هستند یک دوره طرح که اجباری که اغلب در مناطق محروم است را نیز بگذرانند. لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان دندان پزشکی در طول دوره طرح خود، اجازه تاسیس مطب نخواهند داشت. در دوره طرح، به فارغ التحصیلان دندان پزشکی حقوق داده می‌شود اما این حقوق چندان راضی کننده نیست. گفتنی است افرادی که دوره رشته دندان پزشکی را در دانشگاه آزاد گذرانده‌اند، ملزوم به گذراندن دوره طرح اجباری نخواهند بود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

دوره رشته دندان پزشکی- علی ریحانی

تخصص‌های رشته دندان پزشکی

پس از اتمام 6 سال تحصیل در دوره رشته دندان پزشکی، فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان دندان پزشک عمومی فعالیت کنند. در این میان برخی از فارغ التحصیلان مایل هستند در رشته‌های تخصصی دندان پزشکی تحصیل کرده و به عنوان متخصص مشغول به کار شوند. در این صورت، مدت زمان تحصیل شما از 6 سال فراتر رفته و به صورت میانگین، سه سال افزایش خواهد یافت. البته لازم به ذکر است که بسته به تخصص انتخابی شما، طول دوره تخصص، متفاوت خواهد بود. از جمله رشته‌های تخصصی دندان پزشکی، می‌توان به مواردی مانند پروتز دندانی، پریودانتیکس، اندودانتیکس، ارتودانتیکس، جراحی فک و صورت و دهان، دندان پزشکی ترمیمی، تخصص دندان پزشکی کودکان و… اشاره کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

تحصیل در رشته دندان پزشکی چه مزایایی دارد؟

خودتان بهتر می‌دانید که رشته دندان پزشکی چقدر پر طرفدار و محبوب است؛ اما علت این محبوبیت چیست؟ رشته دندان پزشکی چه مزایایی دارد؟ در اولین نگاه، می‌توان گفت مزیت این رشته تاپ، پرستیژ فوق العاده بالای آن است. پس از آن، باید گفت که دانشجویان این رشته، برخلاف دانشجویان رشته پزشکی، از شیفت شب معاف هستند. علاوه بر آن، برخلاف پزشکان عمومی، دندان پزشکان عمومی، جایگاه خوبی داشته و بنابراین از درامد خوبی نیز برخوردار خواهند بود. این بدان معنا است که دانشجویان دندان پزشکی، برای کسب درآمد بالا، حتما نیاز به تحصیل در رشته‌های تخصصی دندان پزشکی ندارند.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

برای تحصیل در رشته دندان پزشکی، چه توانایی‌هایی لازم است؟

فعالیت در هر زمینه‌ای توانایی‌ها و ویژگی‌های خاص خود را می‌طلبد. برای تحصیل در دوره رشته دندان پزشکی نیاز به توانایی‌های خاصی خواهید داشت. از آن جایی که دندان‌ها و همچنین دهان، علاوه بر اهمیت در سلامت، در زیبایی نیز بسیار مهم هستند، گفته می‌شود که رشته دندان پزشکی، تلفیقی از علم و هنر است؛ بنابراین شما باید در درجه اول از علم خوبی برخوردار باشید. پس از آن باید در کارتان از هنر و ظرافت نیز بهره بگیرید تا بتوانید به بهبود وضعیت دندان‌های مراجعین کمک کنید.

مدت زمان تحصیل- علی ریحانی

برای قبولی در رشته دندان پزشکی چه رتبه‌ای لازم است؟

همان طور که گفته شد، این رشته یکی از تاپ‌ترین رشته‌های علوم پزشکی بوده و طرفداران زیادی نیز دارد. بر همین اساس، کسب رتبه‌‌های عالی در منطقه‌تان (برای مثال، رتبه‌ تا 1000 در منطقه 3) لازمه قبولی در رشته دندان پزشکی است. برای این که در دوره رشته دندان پزشکی تحصیل کنید، رقیبان بسیار زیادی دارید و کارتان سخت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است با استفاده از روش‌های صحیح و اصولی مطالعه و همچنین با برنامه ریزی اساسی، درس بخوانید تا بتوانید به هدفتان برسید. البته این را هم بدانید که تنها درس خواندن شما را به هدف نخواهد رساند، بلکه کسب مهارت‌هایی مانند تست زنی، مدیریت زمان و… نیز لازمه موفقیت خواهند بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1012
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد دوره رشته دندان پزشکی چند سال است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.