دروس مهم در کنکور تجربی - علی ریحانی

چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟

چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟

اگر جزو داوطلبان کنکور در رشته پرطرفدار تجربی باشید باید یکسری دروس عمومی و اختصاصی را برای شرکت در این آزمون سرنوشت ساز بخوانید. تفاوت دروس اختصاصی کنکور تجربی با دروس عمومی این رشته آن است که این درس ها ضرایب بالاتری را در آزمون به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل تاثیر این گروه از درس های کنکور تجربی در مشخص شدن رتبه و تراز داوطلبان بیشتر خواهد بود. برای آشنایی با دروس مهم در کنکور تجربی کافیست این مقاله را تا پایان بخوانید و با علی ریحانی همراه باشید. در این فرصت توضیحاتی راجع به دروس اختصاصی کنکور تجربی ارائه می ‌شود.

درس زیست شناسی

زیست شناسی در مقایسه با سایر دروس تخصصی کنکور تجربی از اهمیت بالاتری برخوردار است. این درس که از جمله دروس مهم در کنکور تجربی به حساب می ‌آید بیشترین ضریب را در بین دیگر درس های تخصصی رشته تجربی از آن خود کرده است.

ممکن است شما هم مانند بسیاری از داوطلبان کنکور تصور کنید زیست شناسی درسی حفظی است. واقعیت آن است که درس زیست شناسی حالتی کاملا مفهومی دارد. به همین خاطر اگر می‌ خواهید درصد رضایت بخشی از این درس را در کنکور تجربی به دست آورید نباید مباحث آن را حفظ کنید. پس زمانی که قصد دارید مطالعه زیست شناسی را برای شرکت در کنکور شروع کنید لازم است نگرش مفهومی نسبت به این درس داشته باشید.

دروس مهم در کنکور تجربی - علی ریحانی
پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم این درس را به صورت مشترک دارند. از آنجایی که زیست شناسی دربردارنده یکسری مفاهیم مشترک در این پایه‌ ها است بنابراین هنگام خواندن این درس باید علاوه بر این که آن را به صورت مفهومی می خوانید به مطالعه ترکیبی مفاهیمش هم دقت داشته باشید.

درس فیزیک

فیزیک نمونه دیگری از دروس تخصصی در کنکور تجربی است که باید آن را به نحوی مطلوب مطالعه کنید. همان طور که می ‌دانید این درس جزو دروس محاسباتی رشته تجربی به شمار می ‌رود. برای این که بتوانید نتیجه خوبی را از پاسخ دادن به تست های این درس در کنکور بگیرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید.

شما باید درس فیزیک را به نحوی مطالعه کنید که به فرمول های ارائه شده در کتاب های درسی خود کاملا مسلط شوید. همچنین برای پاسخگویی به تست های فیزیک در کنکور تجربی نیازمند آن هستید که خود را از نظر محاسبات سریع ریاضی و حل مسائل مختلف قوی کنید.

معمولا داوطلبان کنکور تجربی برای پاسخگویی به سوالات درس فیزیک با چالش رو به رو می ‌شوند. به همین دلیل مشاهده می ‌کنیم که بسیاری از داوطلبان قادر به پاسخگویی درست تست های فیزیک نبوده و درصدهای منفی قابل توجهی را در این.درس تخصصی رقم می ‌زنند.

اگر علاقه مندید برخلاف این عده از داوطلبان نتیجه مطلوبی را در درس فیزیک به دست آورید باید شناختتان را نسبت به مباحث تست خیز و بااهمیت این درس کامل کنید. از سوی دیگر علاوه بر آن که کتاب های درسی خود را مطالعه می ‌کنید باید منابع کمک آموزشی مناسبی را هم در کنار آنها مورد استفاده قرار دهید.

درس شیمی

شیمی هم به عنوان یکی از دروس مهم در کنکور تجربی شناخته می شود. اگر بخواهیم این درس را از نظر مقدار اهمیت و ضریبی که در کنکور تجربی دارد بسنجیم باید رتبه دوم را در بین سایر دروس تخصصی رشته تجربی به آن بدهیم.

درس شیمی نیز از جمله درس های محاسباتی در کنکور رشته تجربی بوده و مباحث مشترکی را در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم به دانش آموزان ارائه می دهد. داوطلبان کنکور برای آن که بتوانند مباحث مطرح شده در درس شیمی را به صورت عمیق و با دقت بالا یاد بگیرند می بایست ابتدا شیمی پایه دهم را مطالعه کنند.

شما برای پاسخگویی به تست های شیمی هم مانند درس فیزیک نیاز به آن دارید که مهارت ‌های حل مساله را به خوبی یاد بگیرید. همچنین باید تلاش کنید تا تسلط بالایی در انجام محاسبات سریع ریاضی به دست آورید.

درس ریاضی

داوطلبان جهت کسب نتایج موفقیت آمیز در کنکور تجربی باید درس ریاضی را هم به دقت بخوانند. متاسفانه در این درس محاسباتی هم که می‌ توان آن را یکی از دروس مهم در کنکور تجربی دانست درصد منفی بالای داوطلبان را شاهدیم. علت این که داوطلبان درصدهای منفی زیادی از ریاضی را در کنکور تجربی رقم می ‌زنند شناخت ناکافی نسبت به درس ریاضی و عدم برخورداری از منابع مطالعاتی کامل برای خواندن این درس است.

اگر می خواهید نتایج خوبی را از آزمونی که قرار است بدهید به دست آورید باید درس ریاضی را نیز به حد کافی مطالعه کنید. یادگیری مباحث این درس و کسب درصد مناسبی از آن در کنکور به این مفهوم خواهد بود که توانسته اید نقطه ضعف رقبایتان را به نفع خود استفاده کنید. چنانچه شما برنامه ریزی اصولی برای مطالعه ریاضی داشته باشید و منابع خوبی در دسترستان قرار گیرد نسبت به دیگر داوطلبان کنکور تجربی برتری پیدا می کنید.

چه درس هایی برای رشته ی تجربی مهم است؟ - علی ریحانی

جالب است بدانید طراحان تست های ریاضی در کنکور بسیار علاقه مندند که تست هایی ترکیبی از پایه ‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را برای آزمون طرح کنند. بر این اساس برای خواندن درس ریاضی بایستی مباحث مشترک این سه پایه را در کنار یکدیگر مطالعه کرده و برنامه ریزی منظمی را برای خواندن این درس محاسباتی به کار بگیرید.

نکته مهم در رابطه با مطالعه درس ریاضی این است که مباحث آن به صورت به هم پیوسته است. به همین دلیل برای خواندن این درس باید به ترتیب مطالعه توجه زیادی داشته باشید.

درس زمین شناسی برای کنکور تجربی تا چه حد مهم است؟

طبیعی است که درس زمین شناسی از نظر داوطلبان کنکور جزو دروس مهم در کنکور تجربی به حساب نیاید. اما اگر برای شما مهم است که از رقبایتان در آزمون جلو بزنید لازم است برای این درس هم در کنار سایر دروس اختصاصی خود اهمیت قائل شوید.

در همین رابطه باید بدانید درس زمین شناسی تاثیر بسیار زیادی در رتبه کل شما خواهد داشت. به همین خاطر توصیه می ‌شود خود را از جمع داوطلبانی که این درس را به طور کامل نادیده می‌ گیرند خارج کرده و برای مطالعه آن برنامه ریزی کنید. در ضمن اگر جزو داوطلبانی باشید که به قبولی در رشته داروسازی علاقه وافری دارند باید مطالعه زمین شناسی را در برنامه ریزی خود با جدیت بیشتری دنبال کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.