درس های مهم برای وکالت - علی ریحانی

برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟

وکالت شغلی است که بسیاری از دانش ‌آموزان رشته علوم انسانی آن را به عنوان منبع کسب درآمد خود در آینده انتخاب می ‌کنند. دانش آموزان برای دستیابی به این شغل پرطرفدار می توانند رشته حقوق را در دانشگاه بخوانند. جالب است بدانید حداقل نصف کسانی که در رشته حقوق فارغ ‌التحصیل می ‌شوند شغل وکالت را برای ورود به بازار کار در نظر می گیرند. اگر شما هم به این شغل علاقه مندید مطمئنا سوالات زیادی درباره آن دارید. در این فرصت می ‌توانید اطلاعات خوبی را در مورد شغل وکالت و درس های مهم برای وکالت به دست آورید. پس با علی ریحانی همراه باشید.

تحصیلات مورد نیاز برای وکالت

برای این که تبدیل به یک وکیل خبره شوید ابتدا باید از تحصیلات لازم جهت ورود به این شغل برخوردار باشید. به این منظور در زمان انتخاب رشته باید رشته علوم انسانی را انتخاب کنید. بعد از آن که در رشته علوم انسانی فارغ التحصیل شدید می بایست در کنکور این رشته شرکت کنید. سرانجام با قبولی در کنکور و انتخاب رشته دانشگاهی حقوق می توانید برای رسیدن به شغل وکالت در دانشگاه درس بخوانید.

درس های مهم برای وکالت - علی ریحانی

ناگفته نماند شما برای وکالت می توانید رشته الهیات و معارف اسلامی را به جای رشته حقوق انتخاب کنید. برای فارغ التحصیل شدن در هر یک از این رشته ها به چهار سال زمان نیاز خواهید داشت و بعد از گذراندن همه واحدهای درسی موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوید.

باید توجه داشت اکثر دانش آموزانی که در رشته علوم انسانی درس می ‌خوانند به رشته حقوق علاقه دارند. به همین خاطر شما برای قبولی در این رشته دانشگاهی و فعالیت در زمینه وکالت باید رتبه خوبی را در کنکور علوم انسانی کسب کنید. در صورتی که برنامه‌ ریزی درست و اصولی جهت خواندن درس های مهم برای وکالت داشته باشید و طبق برنامه پیش بروید نتایج مطلوبی را در کنکور رقم خواهید زد.

درس های مهم برای وکالت کدام است؟

داوطلبان کنکور انسانی برای آن که بتوانند رشته حقوق را جهت ورود به دانشگاه انتخاب کنند باید دروسی را به منظور شرکت در کنکور مطالعه کنند. زبان و ادبیات فارسی یکی از درس های مهم برای وکالت است که ضریب ۴ را به خود اختصاص داده است. درس عربی هم از جمله دروس مهم وکالت است که سوالات آن با ضریب ۴ در کنکور ارائه می شود.

فلسفه و منطق درس دیگری است که داوطلبان باید برای پذیرفته شدن در رشته حقوق مطالعه کنند. این درس از ضریب ۳ برخوردار است. همچنین شما برای قبولی در رشته حقوق می بایست به تست های ریاضی که دارای ضریب ۲ هستند پاسخ دهید. ضریب سایر دروس هم ۱ است.

حال که با درس های مهم برای وکالت آشنا شدید خوب است مطالبی را هم درباره آزمون وکالت و مهارت ها و ویژگی های لازم جهت مشغول شدن به حرفه وکالت بدانید تا بتوانید هنگام انتخاب رشته دانشگاهی خود بهتر عمل کنید. در ادامه مقاله توضیحات مفیدی راجع به این موضوعات ارائه می شود.

نکاتی چند درباره آزمون وکالت

موضوع مهمی که باید درباره شغل وکالت بدانید لزوم شرکت در آزمون وکالت است. در حقیقت باید گفت شما تنها با مطالعه درس های مهم برای وکالت و اخذ مدرک دانشگاهی نمی توانید تبدیل به یک وکیل شوید بلکه ضروری است که در آزمون وکالت هم شرکت کنید. در ضمن باید یادآور شد سن وکالت در کشور ما ۲۶ سالگی در نظر گرفته شده است.

شما با شرکت در آزمون وکالت موفق به دریافت پروانه وکالت دادگستری می ‌شوید. برگزارکننده این آزمون کانون وکلای دادگستری است. با این حال مدتی است که آزمون وکالت توسط مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه هم برگزار می شود. بعد از قبولی در آزمون باید مصاحبه و گزینش های اداری را طی کنید تا در نهایت پروانه وکالت دادگستری را اخذ نمایید. گذراندن دوره کارآموزی ۱۸ ماهه هم اقدام دیگری است که باید انجام دهید. همچنین در پایان دوره کارآموزی خود باید به فکر ارائه پایان نامه تحقیقی باشید.

برای مشغول شدن در حرفه وکالت باید چه ویژگی هایی داشته باشیم؟

اگر شما بخواهید تبدیل به یک وکیل خوب و ماهر شوید نیاز به برخورداری از یکسری ویژگی ها خواهید داشت. در واقع وکالت هم مثل بسیاری از مشاغل احتیاج به آن دارد که فرد از یکسری استعدادها و خصوصیات خوب برخوردار باشد. به این ترتیب کسی که برای کار وارد این عرصه می شود قادر خواهد بود مسیر را به آسانی طی کرده و در شغل خود به موفقیت دست پیدا کند.

برای وکالت چه درس هایی بخوانیم؟ - علی ریحانی

توجه داشته باشید که وکالت یکی از مشاغل دشوار و پراسترس به حساب می آید. به همین دلیل کسی که می ‌خواهد این شغل را به عنوان حرفه آینده خود انتخاب کند می بایست توانایی ریسک پذیری داشته، انعطاف پذیر باشد و در عین حال از قاطعیت هم برخوردار باشد.

از سوی دیگر شما برای شغل وکالت نیاز به اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت. اعتماد به نفس بالا کمک می ‌کند بتوانید در حضور دیگران به خوبی صحبت کرده و از کسی که شما را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده است به نحوی مناسب دفاع کنید. علاوه بر این برای کسب موفقیت در شغل وکالت باید صبر و تحمل زیادی در وجودتان داشته باشید. به این ترتیب می توانید به اطلاعاتی که برای رسیدگی به پرونده‌ ها مورد نیاز است دسترسی پیدا کرده و مسیر درستی را برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده ترسیم کنید.

ویژگی دیگری که یک وکیل باید داشته باشد داشتن قوه تجزیه و تحلیل است. یک وکیل بایستی بتواند مطالب مختلف را به خوبی تجزیه و تحلیل کند تا پرونده ای که در دست دارد به نفع موکل او پیش رود. مهارت نوشتاری خوب و مهارت کافی در سخنوری هم از جمله ویژگی ‌های اساسی مورد نیاز برای شغل وکالت است.

دقت کنید که برای فعالیت در زمینه وکالت باید شخص رازداری باشید. رازدار بودن یک وکیل از آن جهت اهمیت دارد که مانع از فاش شدن سخنان محرمانه موکل او می ‌شود. همچنین باید بتوانید فشار کاری بالا را به خوبی تحمل کنید زیرا برای رسیدگی به پرونده ‌ها ممکن است نیاز به آن داشته باشید که برخی اوقات به صورت شبانه روزی فعالیت کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.