0
0

درس خواندن برای امتحانات دانشگاه چه روش‌هایی دارد؟

2 بازدید

نحوه درس خواندن برای امتحانات دانشگاه

درس خواندن، یکی از معضلات دانش‌آموزان و دانشجویان از دیرباز تا کنون بوده و خواهد بود؛ به خصوص اگر شب امتحان با یک جزوه پانصد صفحه‌ای مواجه شوید.

همه ما می‌دانیم که سؤال اصلی دانشجو در کلاس درس این است که منبع امتحانی چیست واز فلان موضوع در امتحان سؤال می‌آید یا خیر؟ و هر چه به فصل امتحانات نزدیک شویم خواهش‌ها برای حذف فصل‌های کتاب و جزوه‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و تکاپو برای تهیه جزوه و درس خواندن برای امتحانات دانشگاه افزایش می‌یابد.

درس خواندن برای امتحانات دانشگاه به ویژه اگر در طول ترم مطالعه چندانی انجام نشده باشد، دشوار است. زیرا با جزوه‌هایی انباشته شده مواجه می‌شویم که نمی‌دانیم از کجا باید شروع کنیم؛ اما نگران نباشید در متن پیش رو، علی ریحانی با ارائه نکاتی جهت نحوه مطالعه دروس، افزایش بازدهی و دریافت نتیجه بهتر در امتحانات همراه شما خواهد بود. در ضمن اگر می‌خواهد مطالعه‌ای اصولی‌ و حرفه‌ای‌تر داشته باشید، مطلب آموزش مطالعه را نیز بخوانید.

درس خواندن برای امتحانات دانشگاه- علی ریحانی

نکات ویژه در درس خواندن برای امتحانات دانشگاه

1- زمانتان را به صورت هوشمندانه مدیریت کنید:

اولین نکته مهم جهت درس خواندن برای امتحانات دانشگاه این است که تمام زمان خود را به صورت دقیق برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید این برنامه‌ریزی شامل تایم مطالعه کردن، خواب، استراحت و تغذیه باشد و از صرف کردن زمان برای کار‌های غیر ضروری مثل دیدن ویدئو و تلویزیون و… خودداری کنید. بهتر است به دنبال هر ۳۰-۶۰ دقیقه مطالعه (به اندازه کشش مغزی خودتان)، ۱۵ دقیقه استراحت کنید، سپس برای تثبیت اطلاعات ۲۴ ساعت بعد از مطالعه، مطالب خوانده شده را مرور کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

 

2- مطالب را اولویت بندی کنید:

در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه تمام منبع امتحان، مطالب مهم را در اولویت قرار دهید. با این روش می‌توانید متناسب با زمانی که صرف کرده‌اید، نمره خوبی کسب کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

3- برای درس خواندن محیط مناسبی انتخاب کنید:

جهت اینکه بتوانید نتیجه خوبی از درس خواندن برای امتحانات دانشگاه بگیرید؛ لازم است تا حد امکان مسائلی که باعث حواس پرتی می‌شوند را کاهش دهید، در نتیجه محیطی انتخاب کنید که تمرکز شما در آنجا بیشتر باشد و از مسائل حاشیه‌ای دور شود.

سعی کنید محیط مطالعه کردنتان تا حد امکان تمیز و مرتب باشد. زیرا نظم ذهنی‌تان را افزایش می‌دهد. همچنین سعی کنید محیط دارای نور کافی و هوای تازه باشد که کمتر دچار خستگی و خواب آلودگی شوید.

درس خواندن- علی ریحانی

4- درس خواندن به روش صحیح:

یکی دیگر از موارد مهمی که در درس خواندن برای امتحانات دانشگاه به شما کمک می‌کند، مطالعه به روش صحیح است. باتوجه به اینکه حجم مطالب برای امتحان بسیار زیاد است، پس باید به شکلی مطالعه صورت گیرد که نکات مهم در زمان کوتاه در ذهن تثبیت شود.

مطالعه فعال داشته باشید، یعنی در ابتدای مطالعه کردن در ذهن خود سؤال‌هایی طرح کنید و برای یافتن پاسخ آن‌ها مبحث مورد نظر را مطالعه کنید. همیشه نیاز نیست جز به جز جزوه خوانده شود بلکه گاهی با خواندن قسمت‌های طلایی، کل آنجه لازم است را یاد می‌گیرید. همچنین هنگام مطالعه کردن تمام حواس خود را به کار بگیرید؛ با این روش توانایی و بازده ذهن شما افزایش یافته و مطالب بیشتری یاد می‌گیرید.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

5- اهمیت نکته‌برداری کردن:

یکی از روش‌هایی که در درس خواندن برای امتحانات دانشگاه بسیار کار آمد و مفید خواهد بود، نکته‌برداری صحیح از مطالب خوانده شده است. این کار علاوه بر اینکه مرور مطالب را راحت‌تر می‌کند، سرعت مطالعه شما را بالا برده و مطالب در ذهنتان دسته‌بندی می‌شوند.

اگر شما کسی هستید که عادت به نکته‌برداری در کلاس درس هنگام تدریس دارید، بدانید که از بقیه دوستانتان چند گام جلوتر هستید. در واقع درچنین شرایطی، سرعت مطالعه و یادآوری مطالب برای شما بیشتر از بقیه است و این حسن به موفقیت بیشتر شما کمک می‌کند.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

درس خواندن- علی ریحانی

6- مطالعه دسته جمعی

مطالعه کردن به صورت گروهی یکی دیگر از نکاتی است که در درس خواندن برای امتحانات دانشگاه به کارتان می‌آید. بسیاری از افراد به این روش عمل نمی‌کنند، زیرا فکر می‌کنند با این روش تمرکز خوبی نداشته و نتیجه خوبی نمی‌گیرند. این در حالی است که اگر این روش به صورت صحیح انجام گیرد، می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد زیرا با این روش می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را با هم فکری یکدیگر بررسی کنید. علاوه بر آن حس رقابتی که با دوستانتان پیدا می‌کنید، انگیزه‌ای قوی برای ادامه مطالعه‌تان خواهد شد. بنابراین بهتر است برای این کار یک سرگروه انتخاب و مبحث مورد نظر را دسته‌بندی کرده و پس از اتمام با یکدیگر مرور کنید و از لذت مطالعه به صورت گروهی غافل نشوید.

 

این مطلب را هم بخوانید: 8 راه مطالعه بدون فراموشی

 

7- سولات ترم قبل

به هر روشی که می‌توانید، نمونه سؤالات استاد خود را پیدا کنید. از دانشجویان ترم قبل یا خود استاد و… با این کار شما با سبک سؤالات آشنا شده و به صورت هدف‌مند‌تری می‌توانید به مطالعه کردن بپردازید. یافتن سؤالات ترم قبل کلید طلایی در درس خواندن برای امتحانات دانشگاه است؛ پس این نکته طلایی را فراموش نکنید.

 

جهت درس خواندن برای امتحانات دانشگاه از انجام کار‌های زیر بپرهیزید:

1- بی خوابی

درست است که شب امتحان به علت استرس و اضطراب امتحان، خواب مختل می‌شود؛ اما باید دانست که نداشتن خواب کافی باعث خستگی مغز شده و درک و یادگیری مفاهیم به درستی انجام نمی‌گیرد.

2- مصرف بیش از حد کافئین

توجه داشته باشید گرفتن نتیجه خوب از امتحان فقط مربوط به درس خواندن برای امتحانات دانشگاه نیست؛ بلکه شما باید سر جلسه امتحان نیز عملکرد خوبی داشته باشید پس با مصرف مقدار زیاد کافئین عملکرد خود را هنگام امتحان به خطر نیندازید.

 

این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس‌هایی را باید بخوانیم؟

 

3- مطالعه بی‌وقفه مطالب درسی

مطالعه دروس به صورت مداوم و پشت سرهم (بدون هیچ زمان استراحتی) نه تنها اثر مثبتی نداشته؛ بلکه حافظه کوتاه مدت شما را دچار اختلال می‌کند. با این کار مغز شما با انبوهی از اطلاعات دریافتی روبه رو شده اما در پردازش نمی‌تواند به خوبی عمل کند و سر جلسه امتحان ممکن است در یادآوری مطالب خوانده شده ایفای نقش نکند. پس برای دریافت نتیجه بهتر جهت درس خواندن برای امتحانات دانشگاه؛ مطالب درسی را دسته‌بندی کنید، بخوانید و مرور کنید. همچنین، وقفه زیاد بین مطالعه دروس نیز باعث دوری از مبحث مورد نظر می‌شود، بنابراین این نکته را نیز مد نظر خود قرار دهید.

 

سخن پایانی

در این متن سعی کردیم نکات مهم را جهت درس خواندن برای امتحانات دانشگاه به شما ارائه بدهیم. و قبل از هر چیزی توجه داشته باشید که باید هدف خود را مشخص کرده، برنامه‌ریزی کنید و با انگیزه لازم شروع به مطالعه کردن کنید و برای نتیجه‌گیری بهتر از نکات گفته شده استفاده کنید. سعی کنید موارد گفته شده را در کمال آرامش و بدون هر گونه شتاب و عجله به کار ببرید. هدف تعیین کنید، تمرکز کنید ک به توانمندی‌های خود اعتماد کنید و در آخر از نتیجه عالی خود لذت ببرید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=933
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درس خواندن برای امتحانات دانشگاه چه روش‌هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.