0
0

درس خواندن از نظر قرآن چه اهمیتی دارد؟

2 بازدید

درس خواندن از نظر قرآن چه اهمیتی دارد؟

در تمامی جوامع، درس خواندن به دلیل فواید و نتایج بسیار مثبتی که دارد، بسیار حائز اهمیت است. از جمله فواید درس خواندن می‌توان به افزایش آگاهی و بالا بردن سطح علم و دانش، فراهم کردن امکانات پیشرفته و زمینه سازی برای زندگی آسان‌تر و… اشاره کرد. در جوامع غیر اسلامی، اهمیت درس خواندن و مطالعه، تنها مربوط به پیشرفت و افزایش آگاهی است، این در حالی است که در جوامع اسلامی مانند کشورمان ایران، درس خواندن از نظر قرآن نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است. در این مطلب، علی ریحانی با شرح اهمیت درس خواندن از منظر قرآن کریم، با شما همراه خواهد بود. همچنین به شما توصیه می‌کنیم جهت مطالعه هرچه بهتر، مطلب آموزش مطالعه را نیز بخوانید.

درس خواندن از نظر قرآن- علی ریحانی

قرآن کریم در رابطه با درس خواندن چه نظری دارد؟

در واقع، درس خواندن و کسب علم از نگاه اسلام، بسیار پسندیده است و مومنان و مسلمانان به شدت به سوی کسب علم تشویق شده‌اند. درس خواندن از نظر قرآن کریم نیز که کامل‌ترین و مقدس‌ترین کتاب مسلمانان است، بسیار پسندیده قلمداد شده و آیات متعددی در رابطه با کسب علم و دانش و درس خواندن در این کتاب آسمانی، نازل شده‌اند. برخی از این آیات عبارتند از:

1- آیه 18 سوره آل عمران:

خداوند در این آیه می‌فرماید: «خداوند که دائماً بر عدالت قیام می‌دارد، گواهی می‌دهد که جز او هیچ پروردگاری نیست و فرشتگان و صاحبان دانش نیز بر این موضوع شهادت می‌دهند». این آیه نشان دهنده شأن و منزلت دانشمندان و اهل علم نزد خداوند است که خداوند آن‌ها را به عنوان شاهدان معرفی می‌کند. این موضوع نیز بدان علت است که دانشمندان، با کسب علم، هرچه بیشتر به وجود خدا و معبودیت او پی می‌برند.

 

این مطلب را هم بخوانید: برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

 

2- آیه 11 سوره مجادله:

اهمیت درس خواندن از نظر قرآن در این آیه، بدین صورت بیان شده است: «خدواند برای کسانی که ایمان آورده‌اند و کسانی که علم کسب کرده‌اند، درجات بالایی قرار داده است». مطابق با این آیه میتوان متوجه شد که مومنان و کسانی که در راه کسب علم می‌کوشند، نزد خداوند بسیار عزیز بوده و حتی شاید بتوان گفت درجه آن‌ها در نزد خداوند یکسان خواهد بود.

3- آیه 9 سوره زمر:

در این آیه از قرآن، در رابطه با علم و دانش، سوالی پرسیده شده است: «بگو آیا کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند یکسان هستند؟» درس خواندن از نظر قرآن در این آیه به وضوح مورد اهمیت قرار داده شده است، چرا که خداوند با نازل کردن این آیه، برتری افرادی که در راه کسب علم می‌کوشند را نسبت به سایر افراد نشان داده است.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در عرض یک سال تندخوان شویم؟

 

4- آیه 43 سوره نحل:

در این آیه از قرآن آمده است که: «اگر نمی‌دانید، از آگاهان سوال کنید». در واقع در این آیه، خداوند بندگان خود را تشویق می‌کند که برای کسب علم و دانش و افزایش آگاهی خود، از افرادی که علم بیشتری دارند، سوال بپرسند. این در حالی است که بسیاری از افراد، به دلیل غرور کاذب، از سوال پرسیدن سر باز می‌زنند.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان عربی در ایران چه اهمیتی دارد؟

درس خواندن از نظر قرآن- علی ریحانی

5- آیه 12 سوره نحل:

در این آیه، درس خواندن از نظر قرآن، به تفکر و تعقل تعمیم داده شده است. در واقع خداوند در این آیه می‌فرماید: «شب و روز و خورشید و ماه را برای شما رام گرداند و ستارگان نیز به فرمان او مسخر شده‌اند. همانا در این‌ها برای مردمی که تعقل می‌کنند نشانه‌هایی است». این آیه بیان‌گر این است که افرادی که به آفریده‌های خداوند دقت کرده و در مورد آن‌ها تفکر می‌کنند، همراه با کسب علم و دانش، به نشانه‌های وجود خداوند یگانه نیز پی می‌برند.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی چه کاربردی در شغل دارد؟

 

6- آیه 13 سوره جاثیه:

در این آیه، خداوند می‌فرماید: «آنچه در آسمان‌ها و زمین است را برای شما رام کردیم، همه از اوست و قطعا در آن‌ها برای مردمی که می‌اندیشند نشانه‌هایی است». در این آیه نیز، درس خواندن از نظر قرآن، به تعقل و تفکر تعمیم داده شده است.

7- آیه 67 سوره انبیاء:

خداوند در این آیه کافران را مورد انزجار قرار داده و میفرماید: «اف بر شما و آنچه می‌پرستید، مگر نمی‌اندیشید؟» در واقع در این آیه، درس خواندن از نظر قرآن و اندیشیدن در راه کسب علم، یکی از راه‌های پی بردن به وجود خدا و معبودیت او است.

8- آیه 28 سوره فاطر:

این آیه از قرآن می‌فرماید: «از میان بندگان خدا، تنها دانایان از او می‌ترسند». بنابراین می‌توان به این موضوع پی برد که کسب علم و درس خواندن از نظر قرآن، علاوه بر افزایش علم و آگاهی در زندگی دنیوی، موجب نیکو ساختن زندگی اخروی نیز خواهد شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

اهمیت درس خواندن از نظر قرآن- علی ریحانی

اهمیت درس خواندن در احادیث:

علاوه بر این که درس خواندن از نظر قرآن پسندیده بوده و دارای اهمیت است، از نظر احادیث پیامبر، پیشوایان و ائمه نیز درس خواندن به شدت توصیه شده است. برخی از احادیث پیشوایان گرامی‌مان در این رابطه عبارت است از:

1- امام صادق می‌فرمایند: دوست ندارم جوانی از بین شما را ببینم مگر این که دانشمند یا دانشجو باشد.

2- امام علی می‌فرمایند: زکات علم، آموزش آن به دیگران و همچنین عمل کردن به آن است. در واقع با توجه به این حدیث درمی‌یابیم که عمل کردن به آن‌ چه آموخته‌ایم بسیار مهم بوده و آموزش دادن علممان به دیگران نیز امری بسیار پسندیده است.

3- امام علی همچنین می‌فرمایند: بهترین علم آن است که مفید باشد. با توجه به این حدیث متوجه می‌شویم که بهتر است در راه کسب علمی بکوشیم که برای خودمان و جامعه مفید باشد. برای مثال کسب علم برای تهیه کردن مواد مخدر، نه تنها پسندیده نیست، بلکه بسیار منفور و لعین هم هست.

4- امیر المومنین می‌فرمایند: انسان بلند مرتبه وقتی به علم و دانایی برسد، متواضع می‌شود. این بدان معنا است که کسب علم، نه تنها موجب تکبر و غرور انسان نمی‌شود، بلکه انسان با کسب علم به بزرگی خداوند پی برده و روز به روز فروتن و متواضع‌تر خواهد شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

5- امام علی می‌فرماید: علم گنج بزرگی است که هر چه خرج کنی، کم نمی‌شود. در واقع می‌توان گفت ارزشمندترین ثروت انسان، علم او است، چرا که با علم می‌تواند بهتر عمل کند و به دیگران نیز علم خود را آموزش دهد. این در حالی است که هرچه از این گنج استفاده کنیم، نه تنها کم نمی‌شود، بلکه حتی بر آن افزوده نیز خواهد شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=990
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درس خواندن از نظر قرآن چه اهمیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.