0
0

6 راز مهم برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن

8 بازدید

6 راز مهم برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن

به‌طوریقین هرکسی در یک مقطع زمانی با مسئله‌ی «مبارزه با تنبلی در درس خواندن» مواجه شده است. چه دانش‌آموز کلاس پنجم باشید چه دانشجوی کارشناسی ارشد یا یک فرد شاغل، همه‌ی ما تجربه تنبلی را داشته‌ایم که باعث شده انجام وظایف مهم را به تعویق بیندازیم.

مطالعات نشان می‌دهد که عوامل متعددی از جمله نداشتن انگیزه، استرس و اضطراب، ترس از خارج شدن از منطقه‌ی راحتی، عوامل حواس‌پرتی در محل مطالعه، موضوعات خسته‌کننده و… وجود دارد که باعث می‌شود، افراد به‌طور خودکار خاموش می‌شوند و احساس تنبلی می‌کنند.

درصورتی که با روش های اصولی درس خواندن و مطالعه مشکلی دارید حتما مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای را بخوانید.

روش های مبارزه با تنبلی در درس خواندن

راز اصلی برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن این است که باید از منطقه راحتی خود خارج شوید، در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید و تلاش قابل توجهی برای مطالعه از خود نشان دهید. تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که عادات برتر و مهم دانش‌آموزان و دانشجویان موفق شامل برنامه‌ریزی، پرهیز از تعویض انداختن کارها و حذف عوامل حواس‌پرتی است. اگر میخواهید یک برنامه ی عالی برای درس خواندن خود بچینید حتما مطلب روش برنامه ریزی را بخوانید.

جلوگیری از تنبلی در درس خواندن با علی ریحانی

1. مکان ایده‌آل را پیدا کنید

یافتن مکان مناسب یکی از مهم‌ترین نکات برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن است. این مکان باید دارای صندلی راحت، نور و تهویه مناسب باشد. توجه داشته باشید که راحت بودن بیش از حد مکان نیز می‌تواند باعث احساس آرامش شود و دل‌تان بخواهد که کمی چرت بزنید. بنابراین به یاد داشته باشید که آرامش کافی برای مطالعه فراهم کنید نه خوابیدن!

2. تمام عوامل حواس‌ پرتی را از بین ببرید

یکی از دلایل اصلی تنبلی حواس‌پرتی است. هر عامل کوچکی می‌تواند باعث پرت شدن ذهن در حین درس خواندن شود. این حواس‌پرتی می‌تواند جالب‌تر از درس خواندن برای امتحان باشد. بنابراین باید در هنگام درس خواندن کلیه عوامل حواس‌پرتی و چیزهای جالب مانند چت کردن با دوستان، پرسه زدن در رسانه‌های اجتماعی و… را حذف کنید.

3. اهداف کوچک مشخص کنید

روش دیگر برای غلبه بر تنبلی در درس خواندن این است که یک هدف بزرگ در نظر نگیرید. به‌عنوان مثال لازم نیست به کل یک کتاب نگاه کنید و فکر کنید که کی آن را تمام خواهید کرد! این باعث استرس می‌شود. بنابراین اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌ تقسیم کنید تا هربار که آن‌ها را تکمیل می‌کنید، احساس مثبت و رضایت داشته باشید.

4. برنامه‌ریزی داشته باشید

تنظیم یک جدول زمانی کمک زیادی به جلوگیری از تنبلی در درس خواندن می‌کند. وقتی جدول زمانی دارید و براساس آن عمل می‌کنید، یک احساس خوشایند با شما همراه خواهد شد. بهتر است جدول زمانی را در همان اتاقی که درس می‌خوانید دقیقاً روبه‌روی‌تان قرار دهید. نگاه کردن مدام به آن به شما یادآوری می‌کند که باید در یک زمان خاص چه کاری را تکمیل کنید.

5. موارد درسی را ترکیب کنید

یکنواختی عامل مهمی در تنبلی در درس خواندن است. برای این‌که بتوانید از موضوع جلوگیری کنید و نتیجه‎‌ی بهتری بگیرید، در برنامه‌ریزی‌تان دو یا سه درس مختلف را مطالعه کنید.

6. برای خود انگیزه ایجاد کنید

برای این‌که در جنگ تنبلی در درس خواندن پیروز شوید، باید براساس روحیه‌تان به خود انگیزه بدهید. این انگیزه دادن می‌تواند از فکر کردن به عواقب منفی درس نخواندن باشد تا هدیه دادن در پایان یک هدف یا مطالعه کامل یک درس. بهتر است اهدافی را تعیین کنید که به شما انگیزه درس خواندن بدهد. احساس یا تمایل رسیدن به این اهداف تنبلی را از دایره لغات زندگی‌تان حذف می‌کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=407
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
علی ریحانی
تو میخوای به موفقیت برسی، منم میخوام تو به موفقیت برسی! پس بیا با هم این مسیرو طی کنیم! ( علی ریحانی - مدیر سایت )
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 6 راز مهم برای مبارزه با تنبلی در درس خواندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.