0
0

بهترین ساعت فعالیت مغز، چه زمانی از روز است؟

3 بازدید

بهترین ساعت فعالیت مغز، چه زمانی است؟

اطلاع از بهترین ساعت فعالیت مغز، یکی از دغدغه‌های افراد مختلف، به ویژه افرادی که اهل درس و مطالعه‌اند، است. در واقع، تحقیقات علمی نشان داده که در برخی ساعات از شبانه روز، فعالیت مغز بهتر و بیشتر بوده و بنابراین مطالعه نیز بازده بیشتری داشته و یادگیری در بالاترین سطح خود اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، افراد مختلفی برای اطلاع پیدا کردن از بهترین زمان فعالیت مغز، تحقیق می‌کنند و سوال می‌پرسند. لازم به ذکر است که اغلب افراد نیز، خود متوجه این موضوع می‌شوند و می‌گویند ما در فلان زمان از شبانه روز، بهتر یاد می‌گیرم. در این مطلب، علی ریحانی جهت پاسخ به این سوال که «چه زمانی از شبانه روز، مغز بیشترین فعالیت خود را دارد؟» با شما همراه خواهد بود. همچنین شما می‌توانید جهت تثبیت بهتر مطالب در ذهن خود و یادگیری بهتر، از مطالب مفید گفته شده در مطلب روش تقویت حافظه نیز استفاده کنید.

بهترین ساعت فعالیت مغز- علی ریحانی

چه زمانی از روز، مغز بیشتر فعال است؟

به طور کلی از لحاظ علمی می‌توان گفت، در هنگام صبح، بعد از صرف صبحانه، که مغز و بدن ما به خوبی استراحت کرده‌اند و از انرژی کافی برخوردارند، بهترین ساعت فعالیت مغز خواهد بود. در واقع در این زمان از روز، علاوه بر این که فرد از انرژی کافی برخوردار است، هنوز درگیر اتفاقات روزانه نشده و به همین دلیل دچار افکار نامربوط و حواشی نیز نمی‌شود.

به خاطر داشته باشید که تحقیقات جامع‌تر و کامل‌تر علمی نشان داده است که برای هر فرد، مغز در ساعت خاصی از روز بیشترین فعالیت خود را دارد و نمی‌توان این زمان را برای همه افراد مشترک دانست. در واقع هر فرد، بدن و وضعیت بیولوژیکی متفاوتی از فرد دیگر دارد و این وضعیت حتی بین افراد دو قلو نیز متفاوت است. به همین دلیل طبیعی است که مغز هر فرد، بسته به ویژگی‌های او، در ساعت خاصی از شبانه روز، بیشترین فعالیت خود را داشته باشد.

 

این مطلب را هم بخوانید: برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

بهترین ساعت فعالیت مغز- علی ریحانی

چگونه برای خود بهترین زمان مطالعه را مشخص کنیم؟

برای این که از بهترین ساعت فعالیت مغز اطلاع یابید، لازم است که به ویژگی‌های فردی خود دقت کنید و به تجربیات مطالعاتی خود دقت کنید. مسلما اگر اهل درس خواندن و مطالعه باشید، احساس کرده‌اید که در برخی اوقات، مغزتان بیشترین بازدهی را داشته و در آن زمان، یادگیری بیشتری دارید. همچنین اگر به تازگی شروع به مطالعه کرده‌اید و از بهترین زمان فعالیت مغز خود اطلاعی ندارید، می‌توانید مدت زمان مشخصی را در نظر بگیرید و در آن مدت زمان، به میزان بازده و یادگیری خود دقت کنید. مطمئن باشید با این روش، پس از چند روز، بهترین ساعت فعالیت مغز خود را خواهید یافت.

برخی از افراد، اوقات صبح را برای مطالعه ترجیح می‌دهند، چرا که همان طور که گفته شد، در این زمان، ذهن از خستگی و درگیری‌ها آزاد است. برخی افراد نیز شب را به دلیل سکوت و آرامشش برای مطالعه ارجح‌تر می‌دانند. در واقع در شب، ذهن از درگیری‌های روزمره رها شده و به همین دلیل، فرد می‌تواند بدون حواس پرتی و فکر کردن به حواشی، به مطالعه بپردازد.

 

این مطلب را هم بخوانید: پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

 

در هر زمان، بیشترین بازده را داشته باشید!

ممکن است به دلایل مختلفی مانند ساعات کاری، به هم خوردن برنامه، مهمانی و… نتوانید از بهترین ساعت فعالیت مغزتان برای مطالعه استفاده کنید. حتی ممکن است حجم دروستان زیاد باشد و مطالعه تنها در بهترین زمان فعالیت مغز، برایتان کافی نباشد. در چنین مواقعی چه باید کرد؟ در واقع شما باید بتوانید با استفاده از روش‌ها و ترفندهای مختلف، از هر زمانی از شبانه روز، بیشتری استفاده را ببرید و شرایطی را فراهم کنید که ذهنتان بیشترین بازده را داشته باشد. بهترین ساعت فعالیت مغز، زمان مناسبی برای استفاده از حداکثر توانایی مغز است، اما این بدان معنا نیست که تنها همان زمان مشخص را به مطالعه اختصاص دهید، بلکه باید سعی کنید از هر موقعیتی برای پیشرفت خودتان استفاده کنید.

در سایر ساعات شبانه روز نیز، مغز شما فعالیت داشته و می‌توانید یادگیری خوبی داشته باشید، همچنین می‌توانید با استفاده از ترفندهای مطالعاتی و روش‌های مختلف، یادگیری و بازده ذهنی خود را به حداکثر برسانید. برخی از این نکات و روش‌ها عبارت است از:

1- با روش صحیح مطالعه کنید:

اگر می‌خواهید با مطالعه در هر ساعتی از روز، بازده خوبی داشته باشید، در ابتدا باید با روش صحیح و اصولی مطالعه کنید. این موضوع به قدری مهم است که حتی اگر در بهترین ساعت فعالیت مغز نیز با روش نادرست مطالعه کنید، باز هم نمی‌توانید منتظر نتیجه مطلوب باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

2- از مرور مطالب غافل نشوید:

یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش بازده مغز و تثبیت مطالب، مرور مطالب به صورت دوره‌ای و مرتب است. در این صورت، در هر ساعتی از روز، می‌توانید مطالعه مفیدی داشته و در حد مطلوبی، مطالب را یاد بگیرید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

 

3- تغذیه سالم و خوبی داشته باشید:

داشتن تغذیه سالم، یکی از موارد بسیار مهمی است که متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این در صورتی است که شما می‌توانید با داشتن یک تغذیه سالم و استفاده از مواد خوراکی تقویت کننده مغز، توانایی مغز خود را افزایش دهید و در هر ساعتی از روز، مطالعه نتیجه بخشی داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: درس خواندن از نظر قرآن چه اهمیتی دارد؟

 

4- استراحت و خواب کافی:

مغز شما در صورتی به خوبی فعالیت می‌کند که خسته نبوده و به اندازه کافی استراحت کرده باشد. حتی می‌توان گفت، اوقات صبح به شرطی بهترین ساعت فعالیت مغز خواهد بود که قبل از آن به اندازه کافی خوابیده باشید. در واقع می‌توان گفت، خواب و استراحت کافی، انرژی شما را برای ادامه دادن و حرکت در مسیر موفقیت تامین می‌کند. علاوه بر این، جالب است بدانید که در هنگام خواب و استراحت، مطالبی که از قبل مطالعه کرده‌اید، در ذهنتان دسته بندی شده و به تثبیت هرچه بهتر مطالب کمک می‌نماید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

بهترین زمان فعالیت مغز- علی ریحانی

5- یادگیری در روز، مرور در شب:

توصیه می‌شود که مطالب جدید را در اوقات روز مطالعه کنید، چرا که بهترین ساعت فعالیت مغز، اغلب در روز بوده و ذهن و بدنتان شاداب و سرحال‌تر خواهد بود، بنابراین امادگی بیشتری برای یادگیری مطالب جدید خواهید داشت. همچنین توصیه می‌شود مرور مطالب خوانده شده را به شب بسپارید چرا که شب‌ها به طور معمول ذهن شما خسته‌تر بوده و برای مطالعه سبکی در حد مرور، مناسب‌تر خواهد بود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1001
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهترین ساعت فعالیت مغز، چه زمانی از روز است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.