0
0

بهترین زمان یادگیری کدام است؟

2 بازدید

بهترین زمان یادگیری کدام است؟

برای دانش آموزان و دانشجویان و همچنین سایر افراد، مطالعه به شرطی ارزشمند خواهد بود که یادگیری صورت گرفته باشد. برای این که مطالعه همراه با یادگیری حاصل شود، لازم است به موارد مختلفی توجه کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مطالعه در بهترین زمان یادگیری، روش مطالعه صحیح، محیط درس خواندن، میزان تمرکز در هنگام مطالعه کردن و… اشاره کرد. زمانی که برای مطالعه کردن در نظر می‌گیرید، یک موضوع مهمی است که می‌تواند بر میزان یادگیری بسیار موثر باشد. در مورد زمان مطالعه، نظرات مختلفی وجود دارد اما در کل می‌توان گفت این موضوع برای هر شخص متفاوت خواهد بود و به ویژگی‌های شخصی و بیولوژیکی بستگی دارد. به هر حال در این مطلب، علی ریحانی برای روشن کردن اهمیت زمان مطالعه در یادگیری همراه شما خواهد بود. همچنین می‌توانید جهت افزایش میزان یادگیری، از مطالب مفید مقاله روش تقویت حافظه استفاده کنید.

بهترین زمان یادگیری- علی ریحانی

بهترین زمان یادگیری چه زمانی است؟

همان طور که در ابتدای متن نیز گفته شد، بهترین زمان یادگیری برای هر فرد، بسته به ویژگی‌ها فردی و وضعیت بیولوژیکی او متفاوت است. با این وجود، در کل می‌توان گفت، به دلیل این که در اوایل صبح، بدن و ذهن ما استراحت کافی داشته و از انرژی خوبی برخوردار است، بهترین زمان مطالعه و یادگیری در اوایل صبح، بعد از خوردن صبحانه است. به خاطر داشته باشید که عادات مختلف شما، مانند عادات الگوی خوابتان، می‌تواند در مشخص کردن بهترین زمان درس خواندن برای شما، موثر باشد. به هر حال شما باید برای مشخص کردن بهترین زمان مطالعه برای حداکثر یادگیری و بازده ذهنی، به مشخصات فردی و عادات خود توجه کنید. ممکن است شما جز افرادی باشید که در صبح بسیار پر انرژی بوده و بهترین بازده ذهنی را برای مطالعه دارید. همچنین شاید جز آن دسته از افرادی باشید که در اواقات بی سر و صدا و پر آرامش شب، بهترین شرایط مطالعه را دارید.

این مطلب را هم بخوانید: زبان عربی در اسلام چه اهمیتی دارد؟

با وجود این که از لحاظ علمی، بهترین زمان یادگیری برای هر شخص، با شخص دیگر متفاوت است، اما می‌توانید شرایط را در هر زمانی که می‌خواهید مطالعه کنید، به گونه‌ای فراهم کنید که بازده ذهنی خود را برای یادگیری تا حد امکان افزایش دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

شرایط مطالعه و یادگیری در صبح:

خواب مناسب و کافی در شب، انرژی کافی برای مطالعه در صبح را برای ما فراهم می‌کند. در کل می‌توان صرف نظر از سایر آیتم‌هایی که برای مطالعه نیاز داریم، می‌توان گفت، صبح‌ها ذهن و بدن از انرژی کافی برای مطالعه برخوردار است. علاوه بر انرژی مورد نیاز بدن، نور ملایم خورشید در صبح، موجب شادابی و هوشیاری هرچه بیشتر شما خواهد شد. دقت کنید که صبح‌ها، قبل از خوردن صبحانه مطالعه را شروع نکنید، چرا که گرسنگی و خالی بودن معده می‌تواند از میزان تمرکز شما بکاهد. بهتر است بعد از خوردن یک صبحانه مقوی، کامل و خوشمزه، مطالعه کردن را شروع کنید تا بتوانید از اوقات شاداب صبح، به عنوان بهترین زمان یادگیری بهره ببرید.

بهترین زمان یادگیری- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

 

شرایط مطالعه و یادگیری در بعد از ظهر:

اگر دانش آموز و یا دانشجو هستید، به احتمال زیاد، اغلب کلاس‌هایتان، صبح‌ها برگزار می‌شود و بدین ترتیب، بعد از ظهرها اقدام به مطالعه می‌کنید. در رابطه با مطالعه در بعد از ظهر باید بگوییم که این زمان از شبانه روز، فرصت خوبی است برای این که مطالبی که می‌خوانید و مطالبی که صبح در کلاس یاد گرفته‌اید را به هم ربط دهید و آن‌ها را در ذهن خود تثبیت کنید. همچنین یکی از مزایای مطالعه در بعد از ظهر این است که تقریبا اساتید، معلمان و هم کلاسی‌هایتان در دسترس خواهند بود و می‌توانید در صورت ابهام، از آن‌ها کمک بگیرید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقمند شویم؟

 

شرایط مطالعه و یادگیری در شب:

برای بسیاری از افراد، بهترین زمان یادگیری در شب است. علاوه بر این، خارج از بحث یادگیری، دانش آموزان و دانشجویان بسیاری، شب را به دلیل آرامش و سکوت دلچسبی که دارد، برای مطالعه ترجیح می‌دهند. در واقع شب‌ها اغلب اعضای خانواده در حال استراحت هستند و کسی مزاحم مطالعه شما نمی‌شود، همچنین از بیرون خانه و خیابان نیز هیچ صدایی موجب حواس پرتی شما نخواهد شد. بنابراین می‌توانید با حداکثر بازده ذهنی و تمرکز بالا، در شب مطالعه داشته باشید. یکی دیگر از مزایای مطالعه در شب این است که شما پس از اتمام مطالعه، در مدت زمان کوتاهی می‌خوابید، خواب نیز بستری را برای ذهن فراهم می‌کند که مطالب خوانده شده، دسته بندی شده و بهتر در ذهنتان تثبیت شود.

این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

نکته قابل توجه این است که، اگر بهترین زمان یادگیری برای شما شب است، سعی کنید که علاوه بر مطالعه، به ساعت و الگوی خواب خود نیز توجه کنید. در واقع الگوی خواب مناسب جزئی از یک روش مطالعه صحیح است که در میان دانش آموزان و دانشجویان کمتر به آن توجه می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی چه کاربردی در شغل دارد؟

بهترین زمان درس خواندن- علی ریحانی

چگونه بهترین زمان یادگیری خود را بیابیم؟

یکی از دغدغه‌های دانش آموزان و دانشجویان این است که چگونه متوجه شوند در چه زمانی از شبانه روز، بیشترین بازده ذهنی را دارند؟ در واقع، به صورت تجربی و با آزمون خطا می‌توانید بهترین زمان یادگیری خود را بیابید. می‌توانید در طول یک هفته، در اوقات مختلف روز مطالعه داشته باشید و با توجه به احساس خود در هنگام مطالعه و نتیجه و میزان یادگیری بعد از هر مطالعه، بهترین زمان درس خواندن برای خود را پیدا کنید. در ابتدا شاید این موضوع، کاری مبهم و سخت به نظر برسد اما باید بدانید که بعد از چند روز به خوبی از وضعیت بیولوژیکی خود آگاه شده و می‌توانید بهترین زمان مطالعه خود را بیابید.

نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری از افراد، پس از این که بهترین زمان برای مطالعه خود را دانستند، مطالعه خود را فقط به آن زمان می‌سپارند. این در صورتی است که اگر آزمون مهمی داشته باشید و حجم مطالب زیاد باشد، نمی‌توانید تنها به زمان مذکور بسنده کنید. برای مثال اگر بهترین زمان یادگیری برای شما شب است و کنکور هم دارید، ساعات محدود شب برای موفقیت در کنکور کافی نخواهد بود. در چنین شرایطی شما باید تلاش کنید که از سایر اوقات شبانه روز نیز برای مطالعه استفاده کنید؛ در واقع با استفاده از تنظیم الگوی خواب، تغذیه سالم، استفاده از روش مطالعه صحیح، روش‌های تثبیت مطالب، مرور کافی و… می‌توانید در سایر اوقات روز نیز بازده کافی را داشته باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=995
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهترین زمان یادگیری کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.