0
0

بر اساس بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام درس بخوانیم

8 بازدید

بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام، چه موقع است؟

در این مطلب من یعنی علی ریحانی سعی کردم بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام رو مورد بررسی قرار بدم. همه ما میدونیم که هر انسانی منحصر به فرده و هیچ دو انسانی شبیه هم دیگر نیستن. حتی دوقلوهای همسان هم که از نظر ظاهر کاملا شبیه یکدیگرن، در خلق و خو با یکدیگر متفاوتن. بنابراین توانایی های انسان ها هم با یکدیگر تفاوت داره.

به همین ترتیب توانایی انسان ها در زمان های مختلف برای مطالعه فرق میکنه. مثلا شاید دوست شما سحر خیزه و صبح زود مطالعه میکنه و یاد میگیره، اما شما شب ها بیشتر بیدار می مونید و شب ها بهتر یاد میگیرین.

بهترین زمان مطالعه برای هر انسانی میتونه زمانی باشه که سیستم بدنی فرد به اون عادت کرده و نسبت بهش شرطی شده. مثلا اگر شما شب ها بهتر یاد میگیرین، بهتره که مطالعات تون رو در همین موقع انجام بدین.

اما شاید شما هم کنجکاو باشید که بدونین بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام چه زمانیه ؟ برای اینکه به این سوالتون جواب بدین، مارو تا انتهای مطلب همراهی کنین. اما قبل از فهمیدن بهترین زمان مطالعه لازمه بدونید که اول باید روش مطالعه صحیح و حرفه ای و روش برنامه ریزی رو یاد بگیرید که آموزش هاش به صورت رایگان در سایت موجود هستند.

بر اساس بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام درس بخوانیم - علی ریحانی

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام، صبح زود یا شب؟

بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام و از نظر علمی نشان داده که، ساعت 30/18 تا ساعت 30/20 ، بهترین زمان مطالعه اعلام شده. به این دلیل که در این زمان حافظه بلند مدت فعال شده و درسی که شما میخونید، بیشترین بازدهی رو خواهد داشت. بنابراین اگر شما میخواین که بر اساس بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام درس بخونید، میتونید این ساعات رو در برنامتون قرار بدین.

جالبه بدونید که در صبح زود و آخرشب، حافظه بلند مدت فعالیت بسیار کمی داره. پس بهتره که مطالعات مهم تون رو در این مواقع قرار ندین و سعی کنین در این وقت ها بیشتر به مرور مطالبی که قبلا خوندین بپردازین.

سیستم بدن انسان در ساعات مختلف شبانه روز

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

 

9 صبح: در این ساعت حافظه کوتاه مدت به خوبی فعالیت می کنه. به طور کلی حافظه کوتاه مدت در طول نیمه شب به بیشترین فعالیت خود می رسه و این فعالیت تا حدود ساعت 9 هم همچنان ادامه داره. توصیه میکنیم در این ساعت بیشتر به مرور مطالب بپردازید تا یادگیری مطالب جدید.

11صبح: با توجه به اینکه در این ساعات ذهن شما سرزنده‌تره و انرژی بیشتری برای حل مسائل داره، پیشنهاد میکنیم این زمان رو برای حل مسائل ریاضی اختصاص بدین.

بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام - علی ریحانی

ساعت 14 الی 17: این ساعت معمولا زمانیه که شما ناهارتون رو میل کردین و میخواین به سراغ مطالعه برین. توصیه ما در این مورد اینه که بلافاصله بعد از ناهار، مطالعه نکنین. چون که وقتی شما غذا می خورین، سیستم گوارش شما فعالیت میکنه و فرآیند هضم شروع میشه. خون هم برای کمک به سیستم گوارش به همون سمت میره و در نتیجه خون کمتری به مغزتون میرسه و همین موضوع هم موجب خواب آلودگی شما میشه.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

 

پیشنهاد میکنیم وقتی که غذاتون رو نوش جان کردید، ابتدا یه مقدار استراحت کنین تا هم غذاتون هضم بشه و فعالیت سیستم گوارش کمتر بشه و هم اینکه مطالبی رو که از صبح تا اون موقع خوندین در ذهن شما ثبت بشه.

پیرو همین موضوع، جالبه بدونین که، وقتی شما می خوابین، ذهن شما شروع به پردازش مطالب میکنه و این کار رو از آخر به اول انجام میده! به این صورت که، ابتدا مطالبی که آخرین بار قبل از خواب خوندید در ذهنتون پردازش میشه و در آخر هم مطالبی که اول بار خوندید پردازش میشن.

پس اگر مثلا شما شب وقتی که درستون رو خوندین، شروع به کار با تلفن همراهتون کنین و پیام بدین یا اینکه موضوعات متفرقه بخونین، و بعد برید بخوابین، اول همین مطالب نه چندان مهم و پیام هاتون، در ذهنتون پردازش میشن و بعد درس ها پرداز میشن. پس سعی کنید قبل از خواب تلفن همراهتون رو چک نکنید و این کار رو ظهر ها و در چنین موقعیتی انجام بدین.

ساعت 15: در این زمان فعالیت حافظه بلند مدت آغاز شده و از جمله بهترین زمان ها برای مطالعه و یادگیری مطالب جدید و مطالب سخت و دشوار هست.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس خواندن را جذاب کنیم؟

 

ساعت 16 تا 20: همون طور که قبلا هم گفتم، در این ساعت از شبانه روز، حافظه بلند مدت شما به اوج فعالیت خودش میرسه. طبیعتا بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام هم همین زمانه. بنابراین، برنامه ریزی تون رو از ساعت 15 شروع کنین و تا ساعت 20، درسهایی رو مطالعه کنین که تا به حال نخوندین و برای بار اول می خواهین اون‌ها رو یاد بگیرین. و از ساعت 20 به بعد شروع به مرور مطالبی کنین که قبلا اون ها رو یاد گرفتین. همچنین، اگر سحرخیز هستین، اول صبح زود، قبل از رفتن به مدرسه هم زمان خوبی برای درس خوندنه.

توصیه در مورد زمان مطالعه - علی ریحانی

چند توصیه در مورد زمان مطالعه

1- سعی کنین با توجه به بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام، برنامه ریزی کنید و درس هاتون رو مرتب بخونین تا دچار استرس و اضطراب نشین. استرس بدترین آفت درس خوندن هست. استرس غیر طبیعی و زیاد از حد، موجب تخریب حافظه میشه و تمرکز شما رو تا حد زیادی پایین میاره.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: پایان نامه اختتامیه یک دوره علمی

 

2- تاحد توانتون مطالعه کنین و هیچ وقت سعی نکنین بیش از توانایی تون خودتون رو تحت فشار بذارین. همونطور که گفتم، توانایی های انسان ها با همدیگه متفاوته و به طور طبیعی، آن توانایی که دوستتون داره رو ممکنه شما نداشته باشین یا استعدادی رو که شما دارین دوستتون نداشته باشه. توانایی هاتون رو بشناسید و بهشون احترام بذارید تا همیشه موفق باشین.

3- صبح ها رو به یادگیری و شب ها را به مرور بپردازین.

مطالعه در ساعتی که به آن شرطی شده اید.

شرطی شدن یه نظریه علمی هست که بر اساس اون، یه موجود زنده تنها در صورتی یه کارو انجام میده که به همراه اون پاداش دریافت کنه. شرطی شدن در زمان مطالعه به این معنیه که شما وقتی در یک مدت نسبتا طولانی، در یک ساعات خاصی درس می خونید، سیستم بدنی و روحی شما هم به اون ساعت عادت میکنه و جوری میشوید که انگار فقط توی همون مدت زمان مشخص یاد میگیرین و بقیه مواقع دیگه یاد نمی گیرید.

مثلا وقتی که شما حدود یک ماه، شب ها تا دیر وقت بیدار میمونین و درس میخونید، به این زمان عادت میکنید، و یادگیری برای شما در همین ساعات اتفاق می افته. بنابراین، اگر بعد از یک ماه تصمیم بگیرید دیگه شب ها درس نخونید و به جای اون، صبح ها خیلی زود از خوب بیدار شید و درس بخونید، این کار برای شما خیلی سخت خواهد بود! چون بدن شما به بیدار ماندن تا دیروقت و دیر بیدار شدن در صبح عادت کرده.

بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام، صبح زود یا شب؟ - علی ریحانی

یک پیشنهاد! اگر شما تا به حال شب ها تا دیر وقت درس می خوندید و صبح ها دیر از خواب بیدار می شدید و الان تصمیم گرفتید که صبح ها زودتر بیدارشوید و به درس خواندن بپردازید، اما وقتی صبح زود بیدار شدید، احساس کمبود خواب و سردرد داشتین، و نتونستین خوب بخوانید، به شما پیشنهاد میکنیم برای اینکه به این خواستتون برسید، از تکنیک 5 دقیقه استفاده کنین.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

به این صورت که شما در هر روز 5 دقیقه زودتر از روز قبل بیدار شید! به همین ترتیب، دوازده روز طول خواهد کشید که شما بتونید 1 ساعت کمتر بخوابید.
اگر شما یک دفعه تصمیم بگیرید که ساعت خوابتون رو کاهش بدید، دائم احساس کمبود خواب یا سردرد و احساس سوزش در چشم هایتان خواهید داشت و زود بیدار شدن‌تون بی فایده خواهد بود. اما اگه 5 دقیقه، 5 دقیقه خواب‌تون رو کاهش بدید، هیچ احساس کمبود خوابی نخواهید داشت و با حالت طبیعی می تونین به درس خواندن بپردازید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=297
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
علی ریحانی
تو میخوای به موفقیت برسی، منم میخوام تو به موفقیت برسی! پس بیا با هم این مسیرو طی کنیم! ( علی ریحانی - مدیر سایت )
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بر اساس بهترین زمان مطالعه از نظر اسلام درس بخوانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.