0
0

بهترین روش مطالعه دنیا کدام است؟

8 بازدید

بهترین روش مطالعه در دنیا

معمولا افرادی که از نتیجه مطالعه خود راضی نیستند، همیشه به دنبال بهترین روش مطالعه می‌گردند تا خود را ارتقا دهند. استفاده از روش مطالعه صحیح، اهمیت زیادی در فرایند مطالعه و ثمر بخشی آن دارد. بسیاری از افراد، روش‌های مطالعه‌ غلط را چندین بار تکرار کردند و به نتیجه نرسیدند. این در حالی است که برخی افراد نیز، با یک بار استفاده از روش مطالعه درست، در مسیر موفقیت قدم گذاشته‌اند. این موضوع نیز نشان می‌دهد که با صرف زمان زیاد اما روش نادرست، موفقیت حاصل نمی‌شود؛ بلکه می‌توان با صرف زمان متعادل و استفاده از یک روش صحیح، به موفقیت رسید. بنابراین، اگر قصد دارید با تکنیک‌های بهترین روش مطالعه دنیا آشنا شوید، تا پایان مطلب با علی ریحانی همراه باشید.
در ضمن، اگر می‌خواهید یک روش مطالعه صحیح و بی‌نقص داشته باشید، توصیه می‌کنیم علاوه بر این مطلب، به نکات ذکر شده در مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه‌ای نیز توجه کنید.

بهترین روش مطالعه- علی ریحانی

کدام روش مطالعه، بهترین روش است؟

روش‌های مطالعه زیادی وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اطمینان کرد و آن‌ها را به عنوان روش مطالعه صحیح در پیش گرفت. با این حال، باید بدانید برای اینکه بتوان یک «روش مطالعه صحیح» را به عنوان «بهترین روش مطالعه» معرفی کرد، باید به تعدادی نکته مهم در روند مطالعه توجه نمود. به کار گیری این نکات در روند مطالعه، موجب می‌شود یک روش مطالعه‌ی صحیح، کامل شده و به بهترین روش مطالعه تبدیل شود.

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

تکنیک‌های بهترین روش مطالعه دنیا

1- به صورت فعال مطالعه کنید:

اولین تکنیک، به کار گیری تکنیک مطالعه فعال است. در واقع اگر می‌خواهید با استفاده از بهترین روش مطالعه درس بخوانید، باید با مطالعه‌های سطحی و خاموش خداحافظی کنید. برای این که به صورت فعال درس بخوانید، ایده‌های مختلفی وجود دارد، اما به هر حال لازم است که در ابتدا به دقت متن درس را مطالعه نمایید. پس از آن به دقت در رابطه با مطالب درس از خود سوال بپرسید. همچنین سعی کنید مطالب را به یکدیگر و همچنین به مطالبی که در گذشته آموخته‌اید، ربط دهید. در کل باید سعی کنید خود را به چالش بکشید و به گونه‌ای عمل کنید که مطالب درس را به خوبی به خاطر بسپارید.

این مطلب را هم بخوانید: بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

 

روش مطالعه صحیح- علی ریحانی

3- اصول مطالعه را رعایت کنید:

مطالعه صحیح، دارای 5 اصل، یعنی پیش‌ خوانی، پرسش، مطالعه، یادآوری و مرور است و بدون این اصول، هرگز بهترین روش مطالعه را نخواهید داشت. هر روش مطالعه‌ صحیحی، به رعایت این 5 اصل نیاز دارد؛ چرا که درغیر این‌ صورت، هیچ مطلبی آموخته و در ذهن تثبیت نخواهد شد. به کارگیری اصول مطالعه، موجب می‌شود یادگیری موثری داشته و در مسیر موفقیت قدم بگذارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: تعریف صحیح روش تحقیق

 

3- درس خواندن در زمان‌های منقطع و منظم:

در میان اوقات درس خواندتان، چند دقیقه را نیز به استراحت اختصاص دهید. همچنین بعد از چند روز درس خواندن نیز، مدتی از درس فاصله بگیرید. توصیه ما این است که پس از هر 2 ساعت مطالعه، 20 دقیقه، و پس از 7 روز درس خواندن، یک روز، یا نصف روز را به استراحت اختصاص دهید. برخی از داوطلبان تصور می‌کنند استراحت کردن وقت آن‌ها را می‌گیرد و مانع پیشرفتشان می‌شود، این در حالی است که استراحت، نوعی بازیابی محسوب می‌شود. درواقع، در هنگام استراحت ذهن شما آرام شده و برای مطالعات بعدی آماده و قوی‌تر می‌شود، اما مراقب باشید که زیاده‌روی نکنید و مدت زمان استراحتتان از مطالعه پیشی نگیرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: هر آنچه درباره روش تست زنی باید بدانید

 

4- گاهی به صورت فشرده درس بخوانید:

فشرده خوانی یک تکنیک جذاب در بهترین روش مطالعه است. گاهی اوقات، سعی کنید دروسی که قبلا مطالعه کرده‌اید را به صورت فشرده بخوانید. برای مثال مشخصص کنید که می‌خواهم این 10 صفحه را در 25 دقیقه مطالعه کنم. در این روش، شما موظف می‌شوید که در مدت زمانی محدود، مقدار مشخصی از مطالب را مطالعه کنید. به همین دلیل ناخوداگاه از تمام توان و تمرکز خود استفاده کرده و پرش حواس نخواهید داشت، در نتیجه مطالب به خوبی در ذهنتان تثبیت خواهند شد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این تکنیک، حتما از قبل درس مورد نظر را با روش صحیح مطالعه، خوانده باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

5- به ویژگی‌های فردی خود توجه کنید:

درواقع نمی‌توان گفت برای داشتن بهترین روش مطالعه، «همه افراد» باید برای مطالعه مکانی ساکت و آرام را انتخاب کنند، چرا که هر فرد ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. برخی افراد ممکن است در سکوت تمرکز بیشتری داشته باشند، در حالی که دسته‌ای دیگر، در حین پخش موزیک بی‌کلام، متمرکزتر هستند. بنابراین به ویژگی‌های فردی خود توجه کنید و مطابق با آن درس بخوانید.

 

این مطلب را هم بخوانید: افزایش تمرکز هنگام مطالعه

 

روش مطالعه - علی ریحانی

6- وقتی درس می‌خوانید، فقط درس بخوانید!

برای این که بهترین روش مطالعه دنیا را داشته باشید، علاوه بر سایر نکات گفته شده، لازم است که تمامی حواس و تمرکزتان را به درس بدهید. اگر در حین درس خواندن، توجهتان به مسائل دیگر نیز جلب شود، حتی در صورت داشتن یک روش مطالعه صحیح، نمی‌توانید انتظار موفق شدن داشته باشید.

 

7- چندگانه باشید!

سعی کنید در چندین مکان به درس خواندن عادت کنید. مثلا هم در خانه و هم در کتابخانه، درس بخوانید و هر دو را به عنوان محل مطالعه خود باور داشته باشید. اینگونه می‌توانید در مواقعی که خانه شلوغ است و امکان درس خواندن ندارید، به آسانی در کتابخانه به مطالعه خود ادامه دهید.

 

8- استفاده از زمان‌های مرده:

زمان‌های مرده، زمان‌هایی هستند که نه قصد استراحت دارید و نه می‌توانید پشت میز مطالعه خود درس بخوانید. برای مثال می‌توان به مسیرهای طولانی و یا زمانی انتظار در مطب پزشک اشاره کرد. در چنین زمان‌هایی می‌توانید یادداشت‌ها و خلاصه‌برداری‌هایتان را مطالعه کرده و مطالب را در ذهنتان تثبیت کنید. همچنین می‌توانید مطالبی که اهمیت زیاد اما حجم کمی دارند (مانند لغات زبان) را نیز در این زمان‌ها مطالعه کنید. افرادی که از زمان‌های مرده استفاده می‌کنند، ارزش زیادی برای وقت خود قائل بوده و به احتمال زیاد، جز کسانی هستند که بهترین روش مطالعه را در پیش گرفته‌اند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=440
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهترین روش مطالعه دنیا کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.