0
0

چطور با بهترین روش مطالعه آزاد، کتاب بخوانیم؟

9 بازدید

معرفی بهترین روش مطالعه آزاد

بسیاری از ما دوست داریم جز افرادی باشیم که اهل مطالعه و کتاب‌خوانی هستند، اما متاسفانه فقط درصد کمی از ما جز این دسته افراد به شمار می‌رویم. استفاده از بهترین روش مطالعه آزاد، موجب می‌شود شما به یک فرد کتاب‌خوان تبدیل شوید؛ چرا که فارغ از عللی مانند تنبلی، بی‌میلی و…، علت عمده پایین بودن سرانه مطالعه، عدم آگاهی از روش صحیح مطالعه است. می‌توان گفت تقریبا تمامی افراد موفق، اهل مطالعه بوده‌اند، بنابراین الگو گرفتن از این ویژگی افراد موفق، می‌تواند شما را نیز در مسیر موفقیت قرار دهد. در این مقاله از وب‌سایت علی ریحانی، مطالب مفیدی در رابطه با روش صحیح مطالعه آزاد، ارائه می‌دهیم، پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هرچه اطلاعات بیشتری در رابطه با شیوه‌های صحیح مطالعه داشته باشید، در زمینه مطالعه نیز موفق‌تر خواهید بود، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از مطالب مقاله آموزش مطالعه نیز استفاده کنید.

بهترین روش مطالعه آزاد- علی ریحانی

مطالعه آزاد چه مزایایی دارد؟

مطالعه آزاد موضوعی جدا از مطالعه درسی است، چراکه مطالعه درسی معمولا به‌دلایلی مانند ترس از نمره، اجبار و… است. این در حالی است که مطالعه آزاد، معمولا با خواست و علاقه باطنی خود فرد انجام می‌گیرد. شما با مطالعات درسی می‌توانید در نهایت به نمره عالی، موقعیت شغلی مناسب، جایگاه علمی ویژه و… برسید.

حال سوال این است که مطالعه آزاد چه مزایایی برای ما دارد؟ درواقع، شما با استفاده از بهترین روش مطالعه آزاد، از مزایای متعدد آن مانند کاهش استرس، درمان بی‌خوابی و اختلالات خواب، تقویت تفکر و حافظه، کمک به رشد فردی، کمک به قرار گرفتن در مسیر موفقیت، افزایش اعتماد به نفس، تقویت فن بیان، افزایش علم و آگاهی، کمک به حضور موثر و فعال در اجتماع و… بهره‌مند می‌شوید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

بهترین روش مطالعه آزاد چیست؟

برای این که برای مطالعات غیردرسی خود، از بهترین روش مطالعه آزاد استفاده کنید، لازم است که به نکات مهمی توجه نمایید. این نکات موجب می‌شود هم ترغیب به ادامه مطالعه شوید و هم به خوبی و بیش از پیش، مطالب کتاب را درک کنید. این نکات عبارتند از:

 

1- از دید مثبت به کتاب نگاه کنید:

برای این‌که بهترین روش مطالعه آزاد را داشته باشید، لازم است در ابتدا نگاه مثبتی نسبت به کتاب و مطالعه داشته باشید. برخی افراد تصور می‌کنند پول دادن برای خرید کتاب، ولخرجی کردن است و نیازی به آن نیست. این در حالی است که خرید کتاب، درواقع خرید آگاهی است و همین آگاهی موجب بهبود کیفیت زندگی ما می‌شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

بهترین روش مطالعه آزاد- علی ریحانی

2- کتاب‌های خوب را انتخاب کنید:

اگر کتاب خوبی را برای مطالعه انتخاب نکرده باشید، استفاده از بهترین روش مطالعه آزاد دنیا هم چیزی به معلومات و آگاهی شما اضافه نمی‌کند. در واقع ابتدا باید کتاب خوبی داشته باشید تا بتوانید برای خواندن آن از روش صحیح مطالعه استفاده کنید.

 

3- از کتاب‌های مناسب خودتان استفاده کنید:

برای انتخاب کتاب، دقت کنید که شبه چه کتابی نیاز دارید، چرا که فقط در این صورت برای اتمام آن کتاب، وقت و انرژی خواهید گذاشت. برای مثال اگر یک فرد برای رسیدن به اهدافتان، تنبلی می‌کند و ذوقی دارد، کتاب‌های انگیزشی مناسب او است. در واقع چون این کتاب، پاسخ‌گوی نیاز فرد است، فرد نسبت به ادامه مطالعه آن، اشتیاق خواهد داشت. بنابراین برای داشتن یک روش صحیح مطالعه، در ابتدا باید کتابی داشته باشید که برای شخصیت شما مناسب باشد.

 

این مطلب را هم بخوانید: نحوه درس خواندن برای کنکور

 

4- تمام تمرکز خود را هنگام مطالعه به کار بگیرید:

بهترین روش مطالعه آزاد، به این معنا نیست که شما بتوانید با استفاده از آن بیشترین تعداد کتاب را بخوانید. بلکه بهترین روش مطالعه، باید به شما کمک کند که از مطالبی که خوانده‌اید، بیشترین بازده را داشته باشید. برای کتاب خواندن وقت و تمرکز بگذارید و سعی نکنید هرچه زودتر آن را به پایان برسانید. شما برای مطالعه، هزینه، وقت و انرژی صرف می‌کنید، بنابراین باید به گونه‌ای مطالعه کنید که از کتاب مورد نظر، معلومات و آگاهی خوبی دستگیرتان شود.

 

این مطلب را هم مطالعه کنید: برای کنکور چه درس‌های را بخوانیم؟

 

5- از خلاصه کردن مطالب کمک بگیرید:

شما زمانی می‌توانید بگویید از بهترین روش مطالعه آزاد استفاده می‌کنید، که بتوانید مطالب یک قسمت از کتاب را در خلاصه‌ترین و در عین حال مفیدترین حالت ممکن بیان کنید. این روش صحیح مطالعه، موجب می‌شود مطالب بهتر در ذهنتان تثبیت گردد، علاوه‌بر آن، می‌توانید در صورت تمایل‌به مطالعه مجدد آن کتاب‌، به خلاصه‌هایتان رجوع کرده و در زمان صرفه جویی کنید.

 

این مطلب را هم مطالعه کنید: افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

 

6- آهسته، اما پیوسته حرکت کنید!

قرار نیست که بهترین روش مطالعه آزاد، موجب شود شما در یک روز، یک کتاب را به صورت کامل مطالعه کنید. خواندن یک کتاب در یک روز، موجب می‌شود هم از سایر کارهای روزانه خود باز بمانید و هم از خواندن کتاب دلزده شوید. علاوه بر این‌ها، این روش مطالعه هیچ بازدهی نیز برای شما نخواهد داشت. روش صحیح مطالعه این است که مطالب کتاب را به چند قسمت تقسیم کنید (مثلا چند قسمت 10 صفحه‌ای)، سپس روزانه یک قسمت از کتاب را مطالعه نمایید. این نکته، یکی از اصول بهترین روش مطالعه آزاد است، چرا که با استفاده از آن، شما به مطالعه کتاب عادت کرده و بدون خستگی و دلزدگی، مطالب را به خوبی به ذهن می‌سپارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

7- آموخته‌های خود را به دیگران نیز انتقال دهید:

یک شیوه معروف یادگیری این است که هر آنچه آموخته‌اید را، به صورت صحیح برای دوستان خود بازگو کنید. با استفاده از این ترفند، می‌توانید بهترین روش مطالعه آزاد را داشته باشید، چرا که در این وضعیت، مغز شما سعی می‌کند تمام آن چه را خوانده‌اید، به خاطر بیاورد. فعالیت مغز و بازگو کردن زبانی شما، موجب تثبیت هرچه بهتر مطالب در ذهنتان خواهد شد و بنابراین بازده مطالعه شما به بالاترین سطح خود خواهد رسید.

روش صحیح مطالعه- علی ریحانی

8- از آموخته‌هایتان استفاده کنید:

یک روش صحیح مطالعه، زمانی ارزشمند خواهد بود که آموخته‌های حاصل از آن کاربردی نیز باشد. بنابراین سعی کنید از هر نکته‌ای که آموخته‌اید در جریان زندگی خود نیز استفاده کنید. برای مثال اگر در کتابی که خوانده‌اید، اهمیت و مزایای سحرخیزی را آموخته‌اید، سعی کنید واقعا سحرخیز باشید تا از مزایای آن بهره‌مند ببرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=472
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چطور با بهترین روش مطالعه آزاد، کتاب بخوانیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.