0
0

چگونه با بهترین روش برنامه‌ریزی به هدفمان برسیم؟

8 بازدید

بهترین روش برنامه‌ریزی چیست؟

اگر داوطلب کنکور هستید و یا برای امتحانات آماده می‌شود، احتمالا در پی یافتن بهترین روش برنامه‌ریزی برای رسیدن به موفقیت می‌گردید. در واقع، برنامه‌ریزی درسی برای کنکور، یک اصل مهم برای رسیدن به هدف است. اگر بدون برنامه‌ریزی درس بخوانید، به احتمال زیاد وقت و انرژی خود را هدر داده‌اید. چرا که با استفاده از برنامه‌ریزی، نقشه راه را مشخص می‌کنید و خواهید دانست که در چه زمانی از کدام مسیر بروید. درحالی که بدون برنامه‌ریزی، مانند مسافری تنها خواهید بود که در بیابانی گیر افتاده و نمی‌داند از کدام طرف برود. برخی از داوطلبان با تصور این که برنامه‌ریزی، به زمان زیادی نیاز دارد و موجب اتلاف وقت می‌شود، از انجام آن منصرف می‌شوند. این درحالی است که برنامه‌‌ریزی، با مشخص کردن مسیر، به حرکت شما به سوی موفقیت، سرعت می‌بخشد.

در این مقاله، با ارائه و معرفی بهترین روش برنامه‌ریزی با علی ریحانی در خدمت شما عزیزان هستیم. در ضمن، اگر می‌خواهید به بهترین نحو ممکن، نقشه راهتان را مشخص کنید، مقاله روش برنامه‌ریزی را نیز مطالعه نمایید.

بهترین روش برنامه‌ریزی- علی ریحانی

 

چگونه یک برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم؟

از برنامه‌ریزی کردن، ساده نگذرید و برای آن وقت بگذارید. برخی افراد تمایل دارند برنامه‌ریزی درسی خود را به مشاوران ماهر و باتجربه کنکور بسپارند، اگر جزء این دسته افراد هستید، دقت کنید برنامه‌ریزیتان کاملا شخصی‌سازی شده انجام شود. در کل، برای این‌که بهترین روش برنامه‌ریزی را درپیش‌ گیرید، لازم است به اصول ویژه و مهم آن توجه کنید. این اصول عبارتند از:

1- بهترین روش برنامه‌ریزی به شرط واقع‌بینی:

واقع‌بین بودن در برنامه‌ریزی درسی برای کنکور، یک اصل بسیار مهم است. برای مثال اگر در حال حاضر، ساعت مطالعه روزانه شما 3 ساعت است، برنامه‌ریزی برای 12 ساعت مطالعه در روز بعد، یک اشتباه بزرگ است. از آن جایی که، 12 ساعت مطالعه با وضعیت فعلی شما فاصله زیادی دارد، به احتمال بالقوه، نمی‌توانید چنین برنامه‌ای را اجرا کنید. نتیجه چنین وضعیتی نیز ناامیدی و دست کشیدن از تلاش است. بنابراین سعی کنید به صورت واقع‌بین، پله ‌پله بر میزان تلاش خود بیفزایید و به تدریج تلاشتان را به اوج برسانید.

برنامه‌ریزی درسی- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: قبولی برای رشته دبیری عربی چه رتبه‌ای نیاز دارد؟

 

2- اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را مشخص کنید:

هدف‌های بزرگ، نتیجه به رسیدن به چندین هدف کوچک است. به همین جهت، لازم است که در ابتدا، هدف نهایی و اصلی خود را مشخص نموده، سپس اهداف کوچکی که حاصل شدن آن‌ها، برای رسیدن به هدف اصلی لازم است را تعیین کنید. برای مثال اگر هدف شما قبولی در رشته فیزیوتراپی است، می‌توانید اهداف کوچک‌تری مانند کسب معدل بالای دیپلم، کسب تراز مناسب در آزمون‌های آزمایشی و… را برای خود تعیین کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: پایان‌نامه اختتامیه یک دوره علمی

 

3- تعیین واحدهای استاندارد مطالعه:

در رابطه با این اصل از بهترین روش برنامه‌ریزی، باید به ویژگی‌های شخصی خود دقت کنید. اگر می‌توانید 2 ساعت به صورت ممتد درس بخوانید، واحد‌های مطالعه خود را به صورت 2 ساعت درس خواندن و 20 دقیقه استراحت تنظیم کنید. برخی افراد هم واحدهای مطالعه خود را به صورت 75 یا 90 دقیقه مطالعه و 10 یا 15 دقیقه استراحت در نظر می‌گیرند.

 

این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

4- مشخص کردن واحدهای جبرانی در برنامه‌ریزی درسی:

زمانی بهترین روش برنامه‌ریزی حاصل می‌شود، که به هر کم و کاستی در مسیر توجه کنید. داوطلبان ربات نیستند و ممکن است گاهی اوقات نتوانند برنامه را مو به مو و بدون اشکال، اجرا کنند، به‌ همین ‌دلیل معین کردن واحدهای جبرانی، یک اصل مهم در برنامه‌ریزی است. پس لازم است که در برنامه‌ریزی هفتگی خود، برای خواندن مطالبی که از مطالعه آن‌ها بازمانده‌اید، چند جای خالی کنار بگذارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چطور درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟

برنامه‌ریزی درسی برای کنکور- علی ریحانی

5- توجه به خواب و ورزش و تفریح:

وقتی از بهترین روش برنامه‌ریزی حرف می‌زنیم، منظورمان برنامه‌ای است که در آن تمامی چیزهایی که لازم است، گنجانده شود. خواب و ورزش و تفریح، چیزهایی هستند که هر شخصی به آن‌ها نیاز دارد. قرار نیست چون کنکور دارید، فقط 3 ساعت در شبانه‌روز بخوابید و یا اصلا تفریح و ورزش نکنید! همه‌ی این‌ها را می‌توانید به صورت متعادل و منطقی در برنامه‌ریزی خود جای دهید، اینگونه هم در مسیر موفقیت حرکت می‌کنید، و هم از خواب و ورزش و تفریحتان لذت می‌برید.

 

این مطلب را هم بخوانید: تعریف صحیح روش تحقیق

 

6- توجه به اصل تنوع:

برخی افراد، برنامه‌ای برای خود تهیه می‌کنند که مطابق آن، باید یک روز کامل را به یک درس اختصاص دهند. این برنامه‌ریزی درسی برای کنکور، غیرقابل قبول است، چراکه بدین روش، بازده ذهنی شما کاهش یافته و از درس مذکور نیز خسته و دلزده می‌شوید. اصل تنوع در بهترین روش برنامه‌ریزی جایگاه ویژه‌ای دارد. درواقع رعایت اصل تنوع در برنامه‌ریزی، موجب می‌شود مطالب را بهتر به خاطر بسپارید و برای خواندن سایر دروس نیز اشتیاق داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

7- توجه به تعادل در برنامه‌ریزی:

برای اینکه یک برنامه‌ریزی درسی خوب داشته باشید، توجه به اصل تعادل، بسیار حائز اهمیت است. برای اجرای تعادل در برنامه‌ریزی، لازم است به مواردی مانند هدف، توانایی خودتان، ضریب درس مورد نظر و… توجه کنید. عدم توجه به این موارد و خارج شدن از تعادل، می‌تواند تمام تلاش‌های شما را به هدر دهد. برای مثال اگر بخش عمده وقت و انرژی خود را صرف ریاضی کنید و از زیست غافل شوید، حتی اگر رتبه خوبی هم کسب کنید، قطعا نمی‌توانید انتظار داشته باشید در رشته‌های تاپ علوم پزشکی قبول شوید.

 

8- رعایت ترتیب اصولی دروس در برنامه‌ریزی:

می‌توان گفت در بهترین روش برنامه‌ریزی، رعایت ترتیب اصولی دروس کمی سلیقه‌ای است، چراکه هر فردی با دیگری تفاوت دارد. به طور کلی توصیه می‌شود مطالعه دروس عمومی را در بین مطالعه دروس اختصاصی قرار دهید، بدین ترتیب، به دلیل سبک‌تر بودن دروس عمومی، ذهن شما فرصت استراحت و بازیابی پیدا می‌کند. همچنین توصیه می‌شود در ابتدای صبح، یک درس اختصاصی را که به آن علاقه دارید مطالعه کنید. چرا که در ابتدای صبح، انرژی فرد برای مطالعه درس اختصاصی بیشتر است، همچنین علاقه فرد به درس مذکور، انرژی او را تا انتهای روز تامین می‌کند.

 

9- از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کنید:

نوشتن برنامه‌ریزی، به افکار شما جهت داده و تمرکزتان را نیز بالاتر می‌برد.پس بهتر است به عنوان خان آخر بهترین روش برنامه‌ریزی، برنامه‌هایتان را در پلنرهای (دفتر برنامه‌ریزی) متنوع و جذاب و یا بولت ژورنال بنویسید. به شما قول می‌دهیم علاوه بر افزایش تمرکز، از این کار لذت هم ببرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=741
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه با بهترین روش برنامه‌ریزی به هدفمان برسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.