0
0

روش برنامه ریزی برای وکالت

2 بازدید

روش برنامه ریزی برای وکالت

آزمون وکالت، آزمونی است که هر ساله برگزار شده و هدف آن، انتخاب فارغ التحصیلان ممتاز رشته حقوق، برای تبدیل شدن به وکیل پایه یک دادگستری است. این آزمون، داوطلبان زیادی دارد و بنابراین شما نیز رقیبان زیادی خواهید داشت. به همین دلیل لازم است یک روش صحیح و اصولی برنامه ریزی برای وکالت را در پیش بگیرید و مطابق با آن پیش بروید. روش‌های برنامه ریزی متعددی وجود دارند، اما تنها روشی شما را به موفقیت خواهد رساند که برای شما شخصی سازی شده و کاملا اصولی تهیه شده باشد. اگر شما نیز به دنبال یک برنامه ریزی خوب برای موفقیت در وکالت هستید، تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین می‌توانید از مطالب مفیدی که در مطلب روش برنامه ریزی گردآوری شده نیز استفاده کنید.

روش برنامه ریزی برای وکالت- علی ریحانی

نحوه برنامه ریزی برای وکالت

برای انجام هر کاری به نحو احسن، لازم است که آن را با استناد به اصول و پایه و اساس آن پیش ببرید، چرا که در غیر این صورت، نه تنها موفق نخواهید شد بلکه ممکن است متضرر هم شوید. برنامه ریزی نیز مسئله مهمی است که قرار است نقشه راه شما برای رسیدن به موفقیت باشید، بنابراین اهمیت آن کاملا آشکار است و به همین دلیل لازم است که حتما آن را مطابق با اصول آن تهیه کنید. برای قبولی در آزمون وکالت نیز، لازم است در برنامه ریزی آن، نکات و اصول ویژه‌ای را در نظر بگیرید. بدون در نظر گرفتن این اصول و نکات، نمی‌توانید با بازده بالا مطالعه داشته باشید. این اصول عبارتند از:

1- برنامه ریزیتان را یادداشت کنید:

تصور نکنید که داشتن یک برنامه ذهنی برای آزمون وکالت کافی است! بلکه لازم است برنامه خود را با جزئیات و به صورت منظم و آراسته یادداشت کنید. در واقع یادداشت کردن برنامه، باعث می‌شود تمرکز بیشتری بر روی اجرای آن داشته باشید، همچنین به اجرای آن پایبندتر خواهید بود. برای نوشتن برنامه‌ ریزیتان می‌توانید از موارد مختلفی مانند یک کاغذ ساده، پلنر، بولت ژورنال، تقویم دیجیتال و… استفاده کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

 

2- برنامه ریزیتان را شخصی سازی کنید:

یکی از مهم‌ترین مسائل در تهیه هر برنامه ریزی از جمله برنامه ریزی برای وکالت، شخصی سازی آن است. چرا که برنامه‌های از پیش تعیین شده تنها مختص ربات‌ها است! به همین جهت، سعی کنید در برنامه ریزیتان به تمامی روحیات، شرایط زندگی، سلایق، و… خود توجه داشته باشید. برای مثال اگر جزء افرادی هستید که ذهنتان در شب بازده بیشتری دارد، سعی کنید دروسی که برایتان دشوارتر است را در شب مطالعه کنید.

روش برنامه ریزی برای وکالت- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

 

3- به مرور کردن توجه ویژه‌ای داشته باشید:

مرور کردن یکی از مراحل مهم مطالعه است که موجب تثبیت مطالب خوانده شده در ذهن می‌شود. سعی کنید در برنامه ریزی برای وکالت، اهمیت ویژه‌ای برای مرور قائل باشید و تایم‌هایی را به آن اختصاص دهید. معمولا بهترین زمان برای مطالعه قبل از خواب است. همچنین اگر در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنید، حتما چند ساعت بعد از اتمام کلاس، مطالبی که را که آموخته‌اید، مرور کنید تا بیشتر در ذهنتان تثبیت شوند.

4- تایم‌های کوتاهی را استراحت کنید:

سعی کنید برای مطالعه جهت موفقیت در آزمون وکالت، واحدهای زمانی مشخص شده‌ای را برای مطالعه در نظر بگیرید. استانداردترین واحدهای زمانی مطالعه، طبق تحقیقات و تجربه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت است، با این حال می‌توانید آن را مطابق با ویژگی‌ها و شرایط و زندگی روزمره خود تغییر دهید. پس از آن سعی کنید در میان واحدهای مطالعاتی، واحدهای کوتاه مدتی را نیز جهت استراحت در نظر بگیرید و در آن مدت زمان، به ذهن و جسم خود استراحت دهید تا فرصت بازیابی انرژی برای ادامه مطالعه را داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: درس خواندن برای امتحانات دانشگاه چه روش‌هایی دارد؟

 

5- به الگوی خواب خود اهمیت دهید:

توجه به خواب کافی و الگوی مناسب آن در برنامه ریزی برای وکالت نیز اهمیت زیادی دارد. در واقع خواب منظم و کافی می‌تواند مانند یک دورخیز باشد، چرا که انرژی شما را برای مطالعه در روز بعد کاملا تامین می‌کند. همچنین داشتن خواب کافی و البته منظم، می‌تواند مطالبی را که در روز قبل مطالعه کرده و آموخته‌اید، دسته بندی شده و بهتر در ذهنتان تثبیت شوند. به همین دلیل سعی کنید نیاز بدن خود را بشناسید و بسته به آن، روزانه بین 6 تا 8 ساعت بخوابید. همچنین تلاش کنید ساعت خوابیدن و بیدار شدنتان نیز تعیین شده و منظم باشد تا بتوانید علاوه بر خواب کافی، الگوی خواب منظمی هم داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس خواندن را جذاب کنیم؟

 

6- تست زنی را در برنامه خود بگنجانید:

یکی از مواردی که برای موفقیت در آزمون وکالت، بسیار موثر و حائز اهمیت بوده، تست زنی است. در واقع تست زنی فواید زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آشنایی با نوع سوالات آزمون، کمک به توانایی مدیریت زمان، تثبیت مطالب در ذهن، آموختن نکات جدید و… اشاره کرد. به همین دلیل لازم است در برنامه ریزی برای وکالت، اهمیتی ویژه برای تست زنی قائل باشید. تجربه نشان داده است که تست زنی در شب بازده بهتر و بیشتری دارد، با این حال در این مورد نیز همچنان به ویژگی‌های شخصی خودتان توجه کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

7- برنامه‌ای انعطاف پذیر تهیه کنید:

ممکن است گاهی نتوانید تمامی آن چه که برنامه ریزی کرده‌اید را اجرا کنید و از برنامه‌تان عقب بمانید. به همین دلیل بهتر است برنامه ریزی برای وکالت را به نحوی انجام دهید که منعطف بوده و بتوانید کم و کاستی‌ها را جبران کنید. بدین جهت لازم است که در هفته، چندین واحد زمانی را به دروس جبرانی اختصاص دهید تا بتوانید به طور کامل برنامه‌تان را اجرا کنید.

8- برنامه‌‌ ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید:

برای اینکه بتوانید یک برنامه ریزی اصولی و صحیح داشته باشید، باید مشخص کنید که قرار است در کوتاه مدت با استفاده از این برنامه به چه هدفی برسید؟ همچنین باید مشخص کنید که این برنامه کوتاه مدت، در جهت رسیدن به کدام هدف بلند مدت قرار است اجرا شود؟ با این روش، هدف و برنامه‌تان در مدت زمان طولانی مشخص شده و به واحد‌های زمانی کوتاه‌تر تقسیم خواهد شد. بدین ترتیب از هدف و مسیری که قرار است طی کنید با اطلاع خواهید داشت و می‌توانید بدون اضطراب و نگرانی، برای رسیدن به آن چه مشخص کرده‌اید، تلاش کنید.

آزمون وکالت- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی چه کاربردی در شغل دارد؟

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=960
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش برنامه ریزی برای وکالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.