0
0

روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

2 بازدید

روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

همان طور که می‌دانید یکی از لازمه‌های رسیدن به موفقیت، برنامه ریزی کردن است. برای ثبت برنامه ریزی‌های خود می‌توانید از لوازم مختلفی مانند یک دفتر ساده، تقویم‌های دیجتال، دفتر برنامه ریزی یا پلنر، بولت ژورنال و… استفاده کنید. در میان لوازم گفته شده، برنامه ریزی با با بولت ژورنال، جزء جدیدترین و محبوب‌ترین لوازم محسوب می‌شود. همچنین، برنامه ریزی با استفاده از بولت ژورنال، خود به عنوان یک روش برنامه ریزی شناخته می‌شود. اگر شما نیز دوست دارید برنامه‌ ریزی‌های خود را به استفاده از بولت ژورنال انجام دهید و از این دفتر جذاب استفاده کنید، تا پایان این مطلب با علی ریحانی همراه باشید. همچنین می‌توانید جهت افزایش آگاهی‌ و تکمیل اطلاعات خود در رابطه با برنامه ریزی، مطلب روش برنامه ریزی را نیز مطالعه کنید.

برنامه ریزی با بولت ژورنال- علی ریحانی

نحوه برنامه ریزی با بولت ژورنال:

در ابتدا لازم است بگوییم که برخی افراد، برنامه ریزی با استفاده از بولت ژورنال و پلنر را مشابه هم می‌دانند، اما در حقیقت این دو با هم تفاوت‌هایی دارند. برجسته‌ترین تفاوت این دو، این است که پلنر‌ها، معمولا طراحی یکسانی دارند و امکانات یکسانی در اختیار افراد قرار می‌دهد. این در حالی است که بولت ژورنال طراحی انعطاف پذیری دارد و این بدان معناست که شما با توجه به شرایط، اهداف و سلیقه خود، می‌توانید بولت ژورنال را برای برنامه‌ریزی‌هایتان طراحی کنید. برای استفاده از بولت ژورنال، دانستن اصول آن لازم است، این اصول عبارتند از:

1- یک فهرست تهیه کنید:

اولین قدم برای برنامه ریزی با بولت ژورنال، تهیه یک فهرست برای صفحات و بخش‌های مختلف آن است. معمولا بولت ژورنال، برای برنامه ریزی یک ساله تهیه و عرضه می‌شود. بنابراین لازم است که آن را به 12 قسمت 30 روزه تقسیم کنید و هر صفحه را برای انجام کارهای یک روز در نظر بگیرید. در صورتی که فهرست دقیق برای بخش‌های مختلف دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال تهیه نکنید، در استفاده از آن دچار سردرگمی خواهید شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: یادگیری زبان در خانه چگونه امکان پذیر است؟

 

2- هر صفحه‌ را تقسیم بندی کنید:

بسته به فعالیت‌های روزمره و هدف‌های خود، لازم است صفحات بولت ژورنال را برای هر یک از فعالیت‌هایتان تقسیم بندی کنید. از جمله قسمت‌های مختلفی که می‌توانید طراحی کنید، می‌توان به قسمت درس و مطالعه، روتین پوستی، ورزش، کار و… اشاره کرد.

برنامه ریزی با بولت ژورنال- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقمند شویم؟

 

3- ردیاب احساسات:

با استفاده از بولت ژورنال می‌توانید احساسات و عواطف روزانه خود را ردیابی کنید. این کار، به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به درون و احساسات خود آگاه‌تر باشید و بدین ترتیب بیشتر از خود مراقبت کنید. برای این کار، می‌توانید قسمت کوچکی از دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال را برای ثبت عواطف آن روز در نظر بگیرید. بدین جهت می‌توانید از کلمات مختصری مانند عالی، خوشحال، ناراحت، نگران و یا استیکرهای نشان دهنده حالات استفاده کنید.

4- ردیابی مطالعه:

کتاب و کتاب خوانی تاثیر زیادی در رشد فردی، کاهش استرس، پیشرفت و…. دارد بنابراین خوب است که مطالعه کتاب را در برنامه روزانه خود جای دهید. می‌توانید در برنامه ریزی با استفاده از بولت ژورنال، کتابخوانی را نیز در صفحات روزانه خود بگنجانید و مشخص کنید که در آن روز چند دقیقه و چند صفحه کتاب خوانده‌اید. بدین ترتیب می‌توانید پس از مدتی عملکرد مطالعاتی خود را ردیابی کرده و از تلاشتان برای رشد خود مطلع شوید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

5- یک صفحه را به عنوان صفحه اهداف در نظر بگیرید:

در برنامه ریزی با  استفاده از بولت ژورنال، سعی کنید صفحه اول یا دوم را به عنوان صفحه اهداف در نظر بگیرید. در این صفحه، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را که قصد دارید در یک سال پیش رو به آن‌ها برسید، با سلیقه و رنگی یادداشت کنید. سعی کنید اخر شب‌ها و اوایل صبح، این صفحه را پیش روی خود بگذارید تا اهدافتان را فراموش نکنید و برای رسیدن به ان‌ها تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیرید.

6- شخصی سازی دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال:

همان طور که گفته شد، مهم‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی بولت ژورنال، انعطاف پذیری آن است. به دلیل انعططاف پذیری این دفتر برنامه ریزی می‌توانید آن را هر گونه که خود می‌خواهید طراحی کنید. بنابراین سعی نکنید از بولت ژورنال فرد دیگری کپی کنید، بلکه بولت ژورنالتان را شخصی سازی کرده و متناسب با اهداف، سلیقه و ویژگی‌های شخصی خود، آن را طراحی کرده تا یک بولت ژورنال منحصر به فرد و اختصاصی داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

7- ناامید نشوید:

یکی از مزایای برنامه ریزی به روش بولت ژورنال این است که می‌توانید با استفاده از آن، از توانایی‌هایتان بیشتر آگاه شوید. بنابراین اگر نتوانستید تمامی فعالیت‌هایی که برنامه ریزی کرده‌اید را انجام دهید، ناراحت نشوید و سعی کنید کم و کاستی‌ها را برطرف کنید.

8- از روش پاداش و تنبیه استفاده کنید:

سعی کنید هر از گاهی بعد از مواردی مانند انجام تمامی فعالیت‌های مشخص شده، انجام یک فعالیت بزرگ و سخت و… برای خود جایزه تعیین کنید. همچنین می‌توانید در صورت کم کاری، از روش تنبیه کردن نیز استفاده کنید، اما تعیین جایزه بار مثبت بیشتری داشته و موثرتر خواهد بود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در عرض یکسال تندخوان شویم؟

دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال- علی ریحانی

مزایای استفاده از بولت ژورنال

1- برنامه ریزی با بولت ژورنال موجب می‌شود رقابت سالمی با دیروز خود داشته باشید و سعی کنید هر روز بهتر از دیروز شوید.

2- با استفاده از دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال، به زودی نقاط ضعف و قوت خود را خواهید دانست. بدین ترتیب شناخت بیشتری از توانایی‌های خود داشته، برای تقویت نقاط ضعف خود تلاش کرده و از نقاط قوتتان حداکثر بهره را خواهید برد.

3- برنامه ریزی به روش بولت ژورنال، مانند نقشه و چراغ راه برای رسیدن به هدف شما است. بنابراین می‌توانید با استفاده از آن، از نگرانی‌ها و استرس خود برای رسیدن به هدف بکاهید.

4- طراحی بولت ژورنال مطابق با سلیقه و خلاقیت شما خواهد بود. بنابراین می‌توانید هر چه در ذهن دارید را در این دفتر پیاده کرده و قدرت خلاقیت خود را نیز تقویت کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

5- استفاده از روش برنامه ریزی با بولت ژورنال بسیار ساده بوده و راحت است. به همین دلیل شما می‌توانید به دور از پیچیدگی‌ها و با آرامش خاطر، برنامه ریزی‌ خود را در این دفتر انجام دهید.

7- با استفاده از دفتر برنامه ریزی بولت ژورنال، اهداف و برنامه تلاش‌هایتان مشخص شده و به همین دلیل به آرامش ذهنی و قلبی خواهید رسید.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=954
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد روش برنامه ریزی با بولت ژورنال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.