0
0

اصول دهگانه ویژه برنامه‌ریزی کنکور

8 بازدید

اهمیت روش برنامه‌ریزی کنکور در چیست؟

روش برنامه‌ریزی کنکور، یکی از مسائل مهمی است که هر داوطلبی از اهمیت آن برای رسیدن به موفقیت اطلاع دارد. معمولا داوطلبان، تا زمانی که از یک روش برنامه‌ریزی اصولی و قابل اطمینان برای مطالعه دروز خود استفاده نکنند، سردرگم بوده و نمی‌دانند از کجا شروع کنند. برنامه‌ریزی برای کنکور، در واقع نقشه راه شما است و مسیر رسیدن به گنج موفقیت را به شما نشان می‌دهد. استفاده از یک برنامه‌ریزی صحیح، موجب می‌شود که فرصت کافی برای مطالعه تمامی مباحث را پیدا کرده و همچنین به صورت اصولی و درست، تعادل بین آن‌ها را برقرار کنید. در کل برنامه‌ریزی یک مبحث ویژه در رابطه با کنکور است و هرچه اطلاعات و دانش بیشتری در این رابطه داشته باشید، سود کرده‌اید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم مطلب روش برنامه‌ریزی وب سایت آموزشی علی ریحانی را نیز مطالعه کنید.

 

چگونه برای کنکور برنامه‌ریزی کنیم؟

قطعا خودتان بهتر می‌دانید که تعداد شرکت کنندگان کنکور هر سال رو به افزایش است و رقیبان زیادی در کنکور خواهید داشت. سوالات کنکور نیز هر سال دشوار‌تر و مفهومی‌تر از سال قبل خودنمایی می‌کنند؛ بنابراین لازم است برای رسیدن به موفقیت، برنامه‌ریزی کنکور را به نحوی اصولی و کاملا درست انجام دهید. در واقع، در میان این همه رقیب و دشواری، برنامه‌ریزی صحیح، نقش یک برگ برنده را برای شما دارد. برای این که به روش صحیح و اساسی برای کنکور برنامه‌ریزی کنید، لازم است اصول ویژه‌ای را به کار بگیرید تا این برنامه مسیر موفقیت را به شما نشان دهد.

برنامه‌ریزی کنکور- علی ریحانی

اصول برنامه‌ریزی کنکور

برنامه‌ریزی خود را با هدفتان تطبیق دهید:

برای برنامه‌ریزی کنکور، در ابتدا باید به هدف خود توجه کنید و مطابق آن برنامه‌ریزی کنید. درواقع هدف شما است که چگونگی برنامه‌ریزیتان را تعیین می‌کند. مسلما اگر هدف شما رشته‌ها و دانشگاه‌های تاپ است، برنامه‌ای با ساعت مطالعه کم و اوقات فراغت زیاد، نمی‌تواند شما را به هدفتان برساند. علاوه بر ساعت مطالعه، دروسی که در برنامه خود جای می‌دهید نیز باید مطابق با هدفتان باشد. برای مثال اگر هدف شما پزشکی است، می‌دانید که ضمن اهمیت سایر دروس، باید در درس زیست، تسلط بیشتری داشته باشید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چطور با بهترین روش مطالعه آزاد کتاب بخوانیم؟

 

2- برنامه‌ریزی کنکور به صورت هفتگی و ماهانه:

برای داشتن یک برنامه‌ریزی صحیح، در ابتدا باید بدانید که قرار است در چه مدت زمانی، چه حجمی از مطالب را مطالعه کنید. به همین منظور، توصیه می‌کنیم در ابتدا طی یک برنامه‌ریزی ماهانه، مشخص کنید که چه مطالبی را طی این ماه باید بخوانید. سپس مطالب مشخص شده را، در یک برنامه‌ریزی هفتگی اصولی تقسیم کنید.

برنامه‌ریزی صحیح- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: چطور در عرض یک سال تندخوان شویم؟

 

3- بها دادن به هر درس با توجه به ضریب آن:

سعی کنید برای مشخص کردن زمان مطالعه هر درس، به ضریب آن توجه کنید. برای مثال اگر هدف شما رشته‌های زیرگروه یک علوم تجربی است، می‌دانید که درس زمین شناسی پایین‌ترین و درس زیست‌شناسی بیشترین ضریب را دارد. بنابراین لازم است که بیشترین زمان را به زیست و کمترین زمان را به زمین‌شناسی اختصاص دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس خواندن را جذاب کنیم؟

 

4- مشخص کردن تایم‌های جبرانی در برنامه‌ریزی کنکور:

یک روش برنامه‌ریزی صحیح برای کنکور، حتما باید دارای تایم‌های جبرانی نیز باشد. در واقع ممکن است موقعیتی پیش بیاید که نتوانید برنامه را به طور کامل اجرا کنید. به همین دلیل لازم است زمان‌هایی را برای جبران کردن دروس مطالعه نشده مشخص کنید که برنامه‌تان تمام و کمال اجرا شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در درس خواندن تنبلی نکنیم؟

 

5- اهمیت ویژه به مرور دروس:

در برنامه‌ریزی کنکور، مرور و تثبیت مطالب اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع یک روش برنامه‌ریزی صحیح، باید به تثبیت مطالب و جلوگیری از فراموش شدن آن‌ها نیز اهمیت دهد، در غیر این صورت، وقت و انرژی صرف شده برای مطالعه به هدر خواهد رفت. تجربه نشان می‌دهد که یک مطالعه عالی و با تمرکز بالا، بدون مرور کردن و تثبیت هیچ ارزشی ندارد، چرا که نمی‌توان انتظار داشت با یک بار مطالعه کردن، مطالب را به خوبی به خاطر بسپارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقمند شویم؟

 

 

6- برنامه‌ریزی برای تست زنی:

تست زنی برای موفقیت در کنکور یک اصل غیر قابل انکار است. در واقع تست زنی فواید زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آشنایی با سوالات، تسلط بر پاسخگویی به سوالات، تثبیت مطالب، آموزش نکات جدید، کمک به مدیریت زمان صحیح و… اشاره کرد. برای بهر‌ه‌مندی از فواید تست زنی باید آن را به شیوه صحیح و اصولی در برنامه‌ریزی کنکور خود جای دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

7- آزمون‌های آزمایشی:

آزمون‌های آزمایشی نیز یکی از مواردی است که وجود آن‌ها در برنامه‌ریزی کنکور ضروری اهمیت زیادی دارد. همان طور که می‌دانید آزمون‌های آزمایشی شبیه ساز کنکور هستند و می‌توانید با شرکت در آن‌ها عملکرد خود را بسنجید. یک روش برنامه‌ریزی صحیح، شامل آزمون‌های آزمایشی هم می‌شود، چرا که این آزمون‌ها صحت عملکرد شما را می‌سنجد، نقاط ضعف و قوتتان را به شما نشان می‌دهد و در نهایت با بررسی آزمون نیز می‌توانید نکات تازه‌ی زیادی را بیاموزید.

 

8- اختصاصی برنامه‌ریزی کنید:

لازمه‌ی قابل اطمینان بودن برنامه‌ریزی کنکور، اختصاصی بودن آن است. این بدان معنا است که شما نمی‌توانید از برنامه‌ریزی شخص دیگری استفاده کنید، بلکه باید مطابق با ویژگی‌ها و اهدفتان، یک برنامه اصولی و اختصاصی برای خود تهیه کنید. در این روش برنامه‌ریزی، توجه به زندگی و فعالیت‌های روزانه، روحیات و علاقه‌های داوطلب، هدف و… اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

9- تغذیه، استراحت و تفریح، از مهم‌ترین قسمت‌های برنامه‌ریزی!:

زمانی که شما تفریح و استراحت کافی نداشته باشید، از درس خواندن دلزده شده و با بی‌میلی به آن ادامه می‌دهد، بنابراین نباید انتظار یک بازده خوب از مطالعه خود باشید. همچنین در صورتی که تغذیه کافی و مناسبی نداشته باشید، دچار ضعف جسمی شده و این موضوع موجب اختلال در مطالعه شما خواهد شد. بنابراین لازم است که این سه مورد را حتما در برنامه‌ریزی کنکور خود جای دهید.

برنامه‌ریزی اصولی- علی ریحانی

10- استفاده از فرصت‌های کوتاه اما مناسب:

اگر قصد رسیدن به موفقیت دارید و می‌خواهید تمام تلاشتان را برای آن به کار بگیرید، پس باید در برنامه‌ریزی کنکور خود، از فرصت‌های کوتاهی که مناسب هستند نیز استفاده کنید. برای مثال می‌توان به مدت زمانی اشاره کرد که در رختخواب هستید و هنوز خوابتان نبرده است. این موقعیت، مدت زمان خوبی برای مطالعه لغات زبان انگلیسی و عربی خواهد بود و می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید. زمان انتظار در مطب پزشک و کافه و رستوران، ترافیک و… را نیز می‌توان جزء چنین موقعیت‌هایی دانست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=747
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اصول دهگانه ویژه برنامه‌ریزی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.