برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟ - علی ریحانی

برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟

برای کنکور چه درس هایی را بخوانیم؟ اگر اولین باری است که می خواهید در کنکور شرکت کنید شاید اطلاعات زیادی درباره درس ‌هایی که باید برای قبولی در این آزمون بزرگ بخوانید نداشته باشید. به همین خاطر طبیعی است که بپرسید چه درسایی تو کنکور میاد و بخواهید اطلاعات درستی درباره درس خواندن برای کنکور به دست آورید. شما در کنکور باید به یکسری سوالات عمومی و اختصاصی پاسخ دهید. من علی ریحانی در این فرصت راجع به دروس عمومی و اختصاصی کنکور تجربی، ریاضی و انسانی صحبت خواهم کرد.

اگر میخواهید یک مطالعه ی موثر و مفید داشته باشید، من یعنی علی ریحانی به شما توصیه میکنم که مطلب روش مطالعه صحیح و حرفه ای را بخوانید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

دروس عمومی کنکور چه درس هایی هستند؟

دروس عمومی کنکور از جمله درس ‌هایی هستند که برای شرکت در این آزمون سرنوشت ساز باید مطالعه کنید. این درس ها در همه رشته ها مشترکند یعنی شما چه در کنکور تجربی و چه در کنکور انسانی شرکت کنید باید سوالات مربوط به آنها را پاسخ دهید. در ضمن ضریب این درس ها در تمامی گروه ‌های آزمایشی به صورت یکسان می باشد. در این بخش می توانید با درس های عمومی کنکور آشنا شوید که شامل موارد زیر می شود:

ادبیات فارسی

ادبیات فارسی در مقایسه با سایر درس های عمومی کنکور بالاترین ضریب را از آن خود کرده است. تست های این درس با ضریب ۴ در کنکور ارائه می ‌شود. چنانچه بتوانید سوالات ادبیات فارسی را در کنکور به خوبی جواب دهید شانس موفقیت خود را در آزمون افزایش خواهید داد. پس لازم است در برنامه درس خواندن برای کنکور به مطالعه این درس توجه کافی داشته باشید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

عربی

عربی هم جزو درس های عمومی کنکور است که داوطلبان تمامی گروه ‌های آزمایشی باید به تست های آن جواب دهند. در کنکور برای این درس ضریب ۲ در نظر گرفته شده است.

دین و زندگی

دین و زندگی یکی دیگر از دروس عمومی کنکور است. این درس از ضریب ۳ برخوردار است. به همین خاطر توانسته است بعد از ادبیات فارسی بیشترین ضریب درس های عمومی را به خود اختصاص دهد. هنگام درس خواندن برای کنکور می توانید یک ساعت را در طول روز صرف مطالعه درس دین و زندگی کنید. با انجام این کار انتظار می ‌رود بتوانید تعداد قابل توجهی از تست های این درس را پاسخ داده و درصد بالایی در آن به دست آورید.

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی را هم باید به عنوان یکی از دروس عمومی کنکور معرفی کنیم. این درس هم مانند درس عربی دارای ضریب ۲ است. در صورتی که شما زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفته و تست های آن را در کنکور به نحوی مطلوب جواب دهید درصد بالایی از این درس را کسب خواهید کرد. به این ترتیب احتمال موفقیتتان در آزمون بالا می ‌رود.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

دروس اختصاصی کنکور تجربی شامل چه درس هایی می شود؟

داوطلبان کنکور تجربی جهت درس خواندن برای کنکور و شرکت در این آزمون باید یکسری دروس اختصاصی را مطالعه کنند.

دروس کنکور کدامند؟ - علی ریحانی

که عبارتند از:

زیست شناسی

درس زیست شناسی در کنکور تجربی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این درس بالاترین ضریب را در کنکور رشته تجربی داشته و تعداد تست های آن نسبت به سایر دروس بیشتر است. به همین دلیل به دست آوردن درصد بالای این درس در رتبه شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

فیزیک

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

 

معمولا داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور تجربی را دارند تصور می‌ کنند درس فیزیک نسبت به سایر دروس اختصاصی اهمیت کمتری دارد. این در حالیست که اگر شما بتوانید فیزیک را بالای ۶۰ درصد بزنید در موفقیتتان بسیار موثر خواهد بود.

شیمی

شیمی از جمله دروس مهم در کنکور تجربی است که مانند درس زیست شناسی یک درس مفهومی می باشد.

ریاضی

داوطلبان کنکور تجربی باید ریاضی را هم در راستای درس خواندن برای کنکور مطالعه کنند. این درس کاملا محاسباتی است و به همین دلیل خواندن کتاب های درسی برای یادگیری آن کافی نیست.

زمین شناسی

زمین شناسی هم جزو دروس اختصاصی کنکور تجربی است که البته به خاطر آن که ضریبش در اغلب زیرگروه های رشته تجربی برابر با صفر است بسیاری از داوطلبان آن را از برنامه درس خواندن برای کنکور حذف می ‌کنند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: نحوه ی درس خواندن برای کنکور

 

دروس اختصاصی کنکور ریاضی شامل چه درس هایی می شود؟

کنکور ریاضی دارای ۳ درس اختصاصی ریاضیات، فیزیک و شیمی است که در زیر می توانید با هر یک از آنها به صورت مختصر آشنا شوید.

ریاضیات

درس ریاضی برای داوطلبان کنکور ریاضی بسیار مهم است. از آنجایی که ریاضی درسی محاسباتی است برای مطالعه درست آن لازم است داوطلبان به تمرین و تکرار توجه داشته و از تست های متعدد استفاده کنند.

فیزیک

سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی حالت مفهومی-محاسباتی دارند. شما برای آن که بتوانید فیزیک را به صورت مفهومی یاد بگیرید نباید به خواندن کتاب های درسی خود اکتفا کنید.

شیمی

شیمی هم جزو دروس اختصاصی کنکور ریاضی است که باید در زمان درس خواندن برای کنکور مورد توجه داوطلبان قرار گیرد.

دروس مهم کنکور - علی ریحانی

در سال ‌های اخیر شاهد آن هستیم که تست های شیمی کنکور شکل کاملا مفهومی به خود گرفته اند.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه به درس خواندن علاقه مند شویم؟

 

دروس اختصاصی کنکور انسانی شامل چه درس هایی می شود؟

تعداد دروس اختصاصی کنکور انسانی نسبت به کنکور تجربی و ریاضی بالاتر است. کنکور رشته انسانی ۹ درس اختصاصی دارد که در اینجا به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

ریاضی

درس ریاضی از جمله رتبه سازترین درس هایی به حساب می آید که داوطلبان کنکور انسانی باید پاسخگوی سوالات آنها باشند.

اقتصاد

اقتصاد یکی دیگر از دروسی است که برای شرکت در کنکور انسانی باید مطالعه کنید. تست های این درس هم به صورت حفظی هستند و هم شکل مفهومی و محاسباتی دارند.

زبان و ادبیات فارسی

زبان و ادبیات فارسی سومین درسی است که داوطلبان کنکور انسانی باید در دفترچه سوالات اختصاصی خود پاسخ دهند.

عربی

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه کنکور پزشکی قبول شویم؟

 

درس عربی هم مانند درس ریاضی جزو رتبه سازترین درس های کنکور رشته انسانی به شمار می ‌رود.

تاریخ

تاریخ به عنوان یکی از دروس حفظی کنکور انسانی شناخته می ‌شود.

جغرافیا

جغرافیا هم مانند تاریخ یک درس حفظی است.

علوم اجتماعی

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

 

علوم اجتماعی که تحت عنوان درس جامعه شناسی هم می ‌توان از آن نام برد یکی از دروس اختصاصی کنکور انسانی است.

فلسفه و منطق

فلسفه و منطق درس های مجزایی هستند که شما باید هر یک را برای شرکت در کنکور انسانی بخوانید.

روانشناسی

شما به منظور درس خواندن برای کنکور انسانی باید درس روانشناسی را هم مطالعه کنید. تست های این درس آخرین سوالاتی هستند که در دفترچه سوالات اختصاصی کنکور انسانی باید به آنها پاسخ دهید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.