0
0

اهمیت برنامه ریزی در چیست؟

2 بازدید

اهمیت برنامه ریزی در چیست؟

هر فردی که رویای موفقیت دارد و می‌خواهد در مسیر رسیدن به هدف قدم بردارد، توسط دیگران، به برنامه ریزی کردن توصیه می‌شود. حتی برنامه ریزی برای انجام کارهای ساده و پیش پا افتاده‌ی روزانه نیز موضوعی است که در عصر حاضر، به همه افراد توصیه می‌کنند. در واقع برنامه ریزی مزایای متعدد و اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل است که هر فرد موفقی، آن را سرلوحه کار خود قرار می‌دهد. در واقع برنامه ریزی کردن، به فعالیت‌ها و مسیر پیش روی شما جهت می‌دهد و شما را تا رسیدن به هدف، راهنمایی می‌کند. به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی زمانی می‌تواند نتیجه بخش باشد و شما را به درستی به هدفتان برساند که کاملا اصولی و صحیح تهیه شده باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم جهت تهیه یک برنامه ریزی دقیق و اصولی برای خود، به مطلب روش برنامه‌ ریزی نیز توجه کنید. همچنین در این مطلب، علی ریحانی با روشن کردن دلایل اهمیت برنامه ریزی و مزایا آن با شما عزیزان همراه خواهد بود.

اهمیت برنامه ریزی- علی ریحانی

مزایا و دلیل اهمیت برنامه ریزی چیست؟

از آن جایی که هر فرد موفقی برای انجام فعالیت‌ها و زندگی روزمره خود برنامه ریزی دارد و همچنین سایر افراد نیز برای انجام فعالیت‌های ساده روزانه، دعوت به برنامه ریزی می‌شوند، پس مشخص است که این کار، مزیت‌های زیادی دارد. از جمله دلایل اهمیت برنامه ریزی عبارتند از:

1- تکلیف خود را می‌دانید:

اگر برنامه ریزی نداشته باشید، صبح‌ها که بیدار می‌شوید، نمی‌دانید باید چکار کنید، از کجا شروع کنید و به کدام یک از کارهای خود بپردازید. چنین شرایطی موجب گیج شدن و احساس بلاتکلیفی در شما می‌شود که قطعا ناخوشایند خواهد بود. این در حالی است که یکی از دلایل اهمیت برنامه ریزی، رهایی از بلاتکلیفی و داشتن شور و شوق و انرژی برای اجرای برنامه‌تان خواهد بود. در واقع افرادی که مطابق برنامه ریزی پیش می‌روند، کمتر دچار یاس و ناامیدی می‌شوند و پر انرژی‌تر خواهند بود.

 

این مطلب را هم بخوانید: بهترین زمان یادگیری کدام است؟

 

2- به یک فرد هدفمند تبدیل خواهید شد:

یکی دیگر از علل اهمیت برنامه ریزی این است که به تدریج شما را به یک فرد هدفمند تبدیل خواهد کرد. در واقع می‌توان گفت، در عین این که برای رسیدن به هدف نیاز به برنامه ریزی دارید، برنامه ریزی نیز شما را هدفمند خواهد کرد. علت این که به سایر افراد نیز برنامه ریزی برای کارهای ساده روزانه پیشنهاد می‌شود، این است که بعد از مدتی، این افراد برای خود هدفی انتخاب کرده و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند.

 

این مطلب را هم بخوانید: زبان عربی در اسلام چه اهمیتی دارد؟

 

3- کارهایتان را با کیفیت‌تر انجام خواهید داد:

انجام کارها با کیفیت بیشتر نیز یکی از دلایل اهمیت برنامه ریزی است. در واقع وقتی شما برای کارهای خود برنامه ریزی کرده و زمان خاصی را به هر یک از آن‌ها اختصاص می‌دهید، بعد از مدت کوتاهی قدر زمان را بیشتر خواهید دانست و سعی می‌کنید از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. به همین دلیل، به صورت ناخودآگاه تلاش می‌کنید هر کاری را با بهترین کیفیت و راندمان انجام دهید تا وقت خود را به هدر نداده باشید.

اهمیت برنامه ریزی- علی ریحانی

4- به اهمیت هر یک از کارهای خود پی خواهید برد:

یکی از علل مهم اهمیت برنامه ریزی، که در جریان تهیه کردن برنامه ریزی به آن پی خواهید برد، مشخص شدن اولویت و اهمیت کارهایتان است. در واقع در اغلب اوقات، برای برنامه ریزی، لازم است که کارهای خود را بسته به اهمیت و ضرورت انجام آن‌ها، دسته بندی کنید. این در حالی است که اگر بدون برنامه ریزی پیش بروید، ممکن است هرگز از اهمیت کارهایتان مطلع نشوید. بنابراین، یک مزیت برنامه ریزی، این است که با آگاهی از اولویت و اهمیت فعالیت‌ها، نسبت به آن‌ها به صورت متعادل توجه خواهید داشت که همین موضوع، یک برگ برنده در مسیر موفقیت شما خواهد بود.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش مطالعه برای زبان کنکور

 

5- کاهش استرس و دستیابی به آرامش:

کاهش استرس و دستیابی به آرامش نیز یکی دیگر از علل مهم اهمیت برنامه ریزی است. در واقع با مشخص کردن کارهای خود و اختصاص زمان ویژه به هر یک از آن‌ها مطابق با هدفتان، مسیر خود را خواهید دانست و اطمینان خواهید داشت که با طی کردن این مسیر به هدفتان خواهید رسید. بنابراین می‌توان گفت یک مزیت برنامه ریزی این است که آرامش خاطر خواهید داشت و استرس کمتری را تحمل خواهید کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: روش مطالعه اسلامی چگونه است؟

 

6- افزایش اعتماد به نفس:

وقتی کارهایتان را مطابق برنامه ریزی پیش می‌برید و برای کارهای عقب افتاده، تایم‌های جبرانی در نظر می‌گیرید، مطمئن خواهید شد که به تمامی کارهایتان رسیدگی کرده‌اید. به همین دلیل، آسودگی خاطر بیشتری خواهید داشت و خود را به هدفتان نزدیک‌تر می‌بینید. هرچه بیشتر پیش بروید حس مثبت‌تری خواهید داشت و اعتماد به نفستان نیز افزایش خواهد یافت که این یکی دیگر از دلایل اهمیت برنامه ریزی است.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

7- فعالیت و استراحتتان متعادل خواهد شد:

یکی دیگر از علت‌های اهمیت برنامه ریزی این است که وقتی مطابق با یک برنامه ریزی اصولی و دقیق کارهایتان را پیش می‌برید، هم می‌توانید به همه کارهایتان برسید و هم می‌توانید به اندازه کافی استراحت کنید. این در حالی است که متاسفانه بسیاری از افراد برای رسیدن به هدف خود، تا حد زیادی از استراحت، تفریح و حتی تغذیه خود می‌کاهند، البته نتیجه این کار نیز چیزی جز کاهش بازدهی جسمی و ذهنی نخواهد بود. در واقع داشتن استراحت و تفریح کافی، هم موجب می‌شود حس بهترین داشته و از عملکردتان راضی باشید و هم فعالیت ذهنی و توانایی جسمی بهتری را برایتان فراهم خواهد کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه روزی 6 ساعت درس بخوانیم؟

مزیت برنامه ریزی- علی ریحانی

8- از میزان پیشرفت و نقاط قوت و ضعف خود مطلع خواهید شد:

نظارت بر عملکرد خود، یک علت دیگر اهمیت برنامه ریزی خواهد بود. در واقع زمانی که شما برنامه ریزی می‌کنید و کارهای خود را مطابق با آن پیش می‌برید، می‌توانید وضعیت فعلی خود را با وضع سابقتان مقایسه کنید و از این طریق می‌توانید از پیشرفت، نقاط قوت و ضعیف خود آگاه شوید. همچنین می‌توانید با توجه به نقاط ضعف و قوت خود، برای روزهای آینده خود برنامه‌ای تنظیم کنید که نقاط قوتتان بیشتر تقویت شده و نقاط ضعفتان نیز برطرف شوند تا میزان پیشرفتتان افزایش یابد. در واقع، آگاهی از عملکرد خود، یک مزیت برنامه ریزی است که اهمیت زیادی دارد اما چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=1037
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اهمیت برنامه ریزی در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.