0
0

ارتقا حافظه و جلوگیری از فراموشی چه روش‌هایی دارد؟

4 بازدید

راه‌های ارتقا حافظه و جلوگیری از فراموشی

ارتقا حافظه یکی از دغدغه‌های افراد مختلف، به ویژه محصلان است. در واقع ارتقا حافظه هم به موفقیت درسی و روزمره کمک کرده و هم از بروز مشکلاتی مانند آلزایمر جلوگیری می‌کند. خوشبختانه شما می‌تواند با انجام کارهایی ساده و حتی لذت بخش، ارتقا حافظه مغز خود را تقویت کرده و عملکرد آن را بهبود ببخشید. از جمله این کارها می‌توان به تمرینات ذهنی، مصرف خوراکی‌های مفید، بازی‌های فکری و… اشاره کرد. در این مطلب علی ریحانی با معرفی راه‌های ویژه و کاربردی برای ارتقا عملکرد مغز، همراه شما است. همچنین می‌توانید برای تکمیل اطلاعات خود در این رابطه، به مطلب روش تقویت حافظه نیز سری بزنید.

 

برای ارتقا حافظه چه روش‌هایی وجود دارد؟

در ابتدا باید بگوییم که برای این که حافظه‌ای قوی داشته باشید، در ابتدا لازم است بدنی سالم و مغزی سرزنده داشته باشید. به همین دلیل لازم است رژیم تغذیه صحیحی در پیش گرفته و مغز خود را به چالش بکشانید. راه‌های مختلفی برای ارتقا حافظه وجود دارد که از جمله بهترین و کاربردی‌ترین آن‌ها عبارت است از:

1- یادگیری مطالب جدید:

یکی از راه‌های سرزنده و سالم نگه داشتن مغز، کار کشیدن از آن است. بدین جهت می‌توانید با یادگیری‌های جدید به این هدف برسید. برای مثال، یادگیری یک زبان جدید، دروس جدید، بازی‌های فکری جدید و… می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند.

تقویت حافظه- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

2- ورزش کنید:

تصور عمومی این است که ورزش، برای تقویت بدن است و ربطی به مغز و حافظه ندارد. این در حالی است که ورزش کردن، با فعالیت زیاد میسر می‌شود، فعالیت زیاد نیز موجب افزایش فعالیت قلب و پمپاژ خون و در نتیجه افزایش خونرسانی می‌گردد. بنابراین مغز نیز خون بیشتری دریافت خواهد کرد که نتیجه آن، افزایش هوشیاری، افزایش تمرکز و ارتقا حافظه است.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه درس بخوانیم که خیلی سریع یاد بگیریم؟

 

3- به اندازه کافی بخوابید:

بسیاری از مسائل جسمی، ذهنی و مغزی، مرتبط به الگوی خواب هستند که حافظه نیز یکی از ان‌ها است. ارتقا حافظه یکی از مسائل مهمی است که بدون داشتن خواب مناسب میسر نمی‌شود. همچنین، خواب مناسب موجب تقویت قدرت خلاقیت، تمرکز، بازیابی و دسته بندی مطالب در ذهن و… نیز می‌شود. لازم به ذکر است که علاوه بر داشتن خواب کافی، منظم بودن الگوی خواب نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین سعی کنید حتی المقدور ساعات خواب و بیداریتان یکسان و منظم باشد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چه درس‌هایی برای رشته تجربی مهم است؟

 

4- اهل معاشرت باشید:

شاید ساده و دور از ذهن به نظر بیاید، اما معاشرت و روابط اجتماعی قوی، یک راه ویژه و بسیار موثر ارتقا عملکرد حافظه است. در واقع شما با معاشرت، تعاملات عاطفی و ذهنی برقرار می‌کنید که همین موضوع موجب ارتقا حافظه و مغز شما می‌شود.

5- دوری از استرس برای ارتقا حافظه:

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که استرس می‌تواند موجب تضعیف حافظه و فراموشی شود. به همین دلیل اگر می‌خواهید حافظه‌ای قوی داشته باشید، لازم است استرس خود را کنترل کنید.

6- مرور داشته باشید:

برای جلوگیری از فراموشی و ارتقا حافظه یکی از مهم‌ترین روش‌ها مرور کردن است. سعی کنید دروسی که می‌خوانید را به صورت دوره‌ای مرور کنید، همچنین برای جلوگیری از آلزایمر می‌توانید جزئیات زندگی روزمره را نیز مرور کنید. مرور ذهن شما به تکاپو وامی‌دارد و موجب افزایش فعالیت مغز و تقویت حافظه شما خواهد شد.

ارتقا حافظه- علی ریحانی

این مطلب را هم بخوانید: 8 راه مطالعه بدون فراموشی

 

7- تغذیه مناسب داشته باشید:

یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتقا حافظه، استفاده از خوراکی‌های مفیدی است که موجب تقویت عملکرد مغز و حافظه می‌شوند. در واقع خوراکی‌هایی برای تقویت حافظه مفیدند که ضمن رساندن میزان گلوکز کافی به سلول‌های مغز، به راحتی نیز هضم شوند. همچنین خوراکی‌هایی که دارای ویتامین‌ها، مواد مغذی و انتی اکسیدان هستند نیز برای بهبود عملکرد مغز بسیار مفید هستند. از جمله خوراکی‌های مفید برای تقویت حافظه می‌توان به مواردی مانند غلات کامل، آووکادو، مغزیجات و آجیل، توت‌ها و… اشاره کرد.

8- با بازی‌های فکری سرگرم شوید:

بازی‌های فکری یکی از راه‌های لذت بخش ارتقا حافظه است. در واقع بازی‌هایی که نیاز به فکر کردن دارند، راه بسیار خوبی برای به چالش کشیدن مغز هستند. از جمله این بازی‌های مفید می‌توان به مواردی همچون شطرنج، تخته نرد، سودوکو و… اشاره کرد.

 

این مطلب را هم بخوانید: چگونه در عرض یکسال تندخوان شویم؟

 

9- قرآن بخوانید:

خواندن این کتاب آسمانی، فواید بسیار زیادی دارد که یکی از آن‌ها تقویت حافظه است. در روایات بسیاری از آثار ویژه خواندن قرآن در تقویت حافظه صحبت شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به احادیث حضرت محمد (ص) اشاره کنیم.

10- دقت و تمرکز خود را نیز تقویت کنید:

برای این که بتوانید موضوعات و مطالب مختلف را به خوبی به خاطر بسپارید، لازم است که در ابتدا آن‌ها را به خوبی دیده، شنیده و درک کنید. بنابراین به تمامی موضوعات و مطالب، با دقت کافی توجه کنید و سعی کنید تمام جوانب و جزئیات آن را ببینید و درک کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: لیست علاقمندی‌ها

 

11- میان اطلاعات جدید و قدیم ارتباط برقرار کنید:

برای ارتقا حافظه سعی کنید وقتی مطلب جدیدی را می‌خوانید یا یک چیز جدید می‌بیند، آن را با آموخته‌ها و دیده‌های قبلی خود ارتباط دهید. حتی می‌توانید بین آن‌ها به دنبال شباهت بگردید. این کار باعث می‌شود مطالب و دیده‌های قبلی، دوباره زنده شده و در ذهن شما فعال شود، همچنین مطالب و دیده‌های جدید را به قبلی‌ها گره زده و آن‌ها را نشانه‌دار می‌کند.

ارتقا عملکرد حافظه- علی ریحانی

12- همه چیز را در ذهن خود تصور کنید:

در واقع یادگیری و به خاطر سپردن، تنها با حفظ کردن دیده‌ها و شنیده‌ها میسر نمی‌شود. یکی از راه‌های تقویت حافظه این است که مطالب که می‌خوانید را در ذهن خود تصویر سازی کرده و به این شیوه آن‌ها را بیاموزید. داشتن تصویری ذهنی از مطالب، موجب می‌شود هرچه بهتر مطالب را به خاطر بسپارید.

13- سوال بپرسید:

تحقیقات و همچنین تجربه نشان داده است مطالبی که با پرسیدن یاد میگیریم، در ذهن ماندگارتر خواهند بود. بنابراین سعی کنید هنگام تدریس و یا خواندن مطالب، از آموزگار و یا دوست خود سوال بپرسید و جواب را بازگو کنید. بدین صورت حافظه شما تقویت شده و مطلب مورد نظر بهتر در ذهن شما خواهد ماند.

14- اطلاعات را طبقه بندی کنید:

یکی از موثرترین راه‌های ارتقا حافظه، طبقه بندی اطلاعات و نظم بخشیدن به آن‌ها است. بدین صورت شما اطلاعات را مرتب و منظم مطالعه می‌کنید و آن‌ها نیز مرتب در ذهن شما قرار می‌گیرند. با چنین شرایطی احتمال ماندگاری مطالب در ذهن بیشتر شده و هدف تقویت حافظه نیز میسر می‌گردد.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=920
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
فائزه بابامیر
فائزه هستم و برای سایت علی ریحانی محتوا تولید میکنم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ارتقا حافظه و جلوگیری از فراموشی چه روش‌هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.