0
0

آموزش مطالعه – تکنیک‌های آموزش مطالعه برای همه سنین

آموزش مطالعه با علی پلاس بصورت کاملا رایگان به همراه فایل های PDF و پادکست صوتی رایگان + پشتیبانی رایگان و اختصاصی از علی ریحانی

آموزش مطالعه با علی ریحانی

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید مطالعه کنید، ولی به دلیل عدم تمرکز، امکان مطالعه کردن را نداشته‌اید. یا اینکه ساعت‌ها یک درس یا کتاب را مطالعه کرده باشید، ولی یک کلمه از آن متن خوانده‌شده را متوجه نشده باشید؟ چه کسی دوست ندارد که برای مطالعه کردن درست و اصولی، آموزش ببیند تا بتواند با بیشترین بازدهی، مطالعه کند! در این مقاله، قصد داریم در رابطه با آموزش مطالعه و نحوه مطالعه کردن صحبت کنیم.

بنابراین، اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنگام مطالعه، احساس خوبی ندارید یا حس می‌کنید بازدهی پایینی دارید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

توضیحات دقیق این بخش رو می تونید از طریق پادکست زیر گوش بدید

 

 برای دریافت دوره ی تخصصی آموزش مطالعه صحیح با تخفیف ویژه از سایت آموزشی علی ریحانی روی متن زیر کلیک کنید

روش مطالعه صحیح و حرفه ای

 

آموزش مطالعه برای همه سنين با علی ریحانی

آموزش مطالعه به دانش آموزان، دانشجویان و افراد علاقه مند به مطالعه

بسیاری از مردم علاقه زیادی به مطالعه دارند اما نمی‌دانند که دقیقا باید چگونه و با چه روشی مطالعه کنند. آموزش مطالعه به این گروه از افراد کمک می‌کند تا بتوانند بدون دغدغه زمان و مکان، بهترین بازدهی را برای مطالعه داشته باشند.

بسیاری از گروه‌های سنی، وقت زیادی برای مطالعه کردن اختصاص می‌دهند؛ اما به دلیل اینکه در رابطه با آموزش مطالعه چیزی نمی‌دانند، نمی‌توانند بازدهی خوبی داشته باشند. در ادامه مقاله، می‌خواهیم چند گام مهم برای مطالعه اصولی را به شما آموزش دهیم.

تکنيک های آموزش مطالعه با علی ریحانی

1. در دقیقه 90 مطالعه نکنید!

برخی از دانش‌آموزان تصور می‌کنند که اگر مطالعه خود را به روز پایانی و دقیقه‌های آخر مطالعه کنند، قطعا در امتحان خودشان موفق می‌شوند. اگر از این دسته از افراد سوال کنید که چرا این گونه مطالعه می‌کنند، خواهند گفت: «حافظه من ضعیف است و اگر چند روز قبل از امتحان درس بخوانم، همه چیز یادم می‌رود.»

یکی از نکات کلیدی آموزش مطالعه، این است که شما برای مطالعه خودتان زمان کافی داشته باشید و بدون تنش‌های زمان، مطالعه کنید. زمانی که مطالعه خود را به ساعات پایانی موکول می‌کنید، با مشکل استرس و تنش مواجه می‌شوید. در این زمان، مغز شما بسیار از فعالیت خود را برای خنثی کردن استرس انجام می‌دهد و تمرکز شما بسیار کاهش پیدا می‌کند.

اما اگر چند روز قبل از امتحان، شروع به مطالعه کنید، خیلی راحت‌‌تر به نتیجه خواهید رسید. نیازی نیست که زمان زیادی را برای مطالعه کردن در روزهای قبل از امتحان اختصاص دهید. فقط کافیست که آرام و روزی چند ساعت مطالعه منظم داشته باشید.

2. نکته ای مهم در آموزش مطالعه؛ روی یک موضوع تمرکز نکنید.

برخی از افراد در گروه‌های سنی مختلف تصور می‌کنند که اگر روی یک کتاب یا یک موضوع تمرکز کنند، راحت‌‌تر آن را متوجه می‌شوند. واقعیت این است که تمرکز کردن بر روی یک موضوع، باعث افزایش بازدهی شما می‌شود؛ اما ممکن است شما با این کار، به موفقیت دست پیدا نکنید.

مطالعات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند به چالش کشیدن مغز باعث افزایش فعالیت آن و افزایش یادگیری افراد می‌شود. بنابراین، به عنوان یک نکته کلیدی برای آموزش مطالعه باید به شما بگوییم که قرار نیست در یک روز فقط بر روی یک درس تمرکز کنید.

بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان موفق در امتحان‌های مختلف، هر روز درس‌های مختلفی را مطالعه می‌کنند. شما نیز می‌توانید با برنامه ریزی برای مطالعه کردن، ساعات روز را برای خودتان تقسیم‌بندی کنید و هر ساعتی یک درس بخوانید. این کار باعث افزایش بازدهی شما نیز خواهد شد.

3. خواندن، کافی نیست. مطالعه فعال داشته باشید!

خواندن یک درس، یک کتاب، یک جزوه، همیشه باعث موفقیت شما نمی‌شود! در رابطه با آموزش مطالعه، باید بدانیم که خواندن به معنای مطالعه کردن نیست و هر مطالعه کردنی، به معنای یادگیری نیست! مطالعه فعال باعث یادگیری شما می‌شود، نه یک مطالعه غیرفعال که فقط وقت شما را می‌گیرد.

مطالعه فعال یعنی این‌که شما به ذهن خودتان اجازه می‌دهید تا در رابطه با یک موضوع فکر کند و آن را عمیقا متوجه شود. برای داشتن مطالعه فعال، بهتر است که به یک سری نکات که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، توجه کنید.

 • زمانی که دارید مطالعه می‌کنید، از خودتان سوال بپرسید و در رابطه با یک موضوع، برای ذهن خودتان چالش ایجاد کنید. می‌توانید در یک برگه و یا کنار کتاب، سوال‌های مختلفی از متن استخراج کنید و پاسخ‌های آن‌ها را به طور کامل بنویسید.
 • برای خودتان مثال بزنید. اگر دارید یک مطلب را مطالعه می‌کنید که در رابطه با آن تجربه دارید، بهتر است که در ذهن خودتان مثال بزنید تا بیشتر با مفهوم آن مطلب آشنا شوید.
 • برای خودتان نمودار بکشید. نمودار می‌تواند باعث افزایش یادگیری شما شود و در عین حال تمرکز شما را بر روی یک موضوع بالا ببرد.
 • خلاصه‌نویسی را به صورت اصولی انجام دهید. یکی از تکنیک‌های آموزش مطالعه خلاصه‌نویسی است. اما خلاصه‌نویسی به این معنا نیست که شما عینا کلمات و جملات کتاب را دوباره روی یک برگه بنویسید تا بعدا آن را مطالعه کنید. خلاصه‌نویسی یعنی نوشتن مطالب، آن هم به زبان خودتان!

4. معلم شوید تا بهتر یاد بگیرید.

یکی از تکنیک‌های آموزش مطالعه که در اکثر موارد جواب می‌دهد، معلم شدن است! بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که اگر افراد یک مطلب را برای خودشان توضیح دهند، می‌توانند راحت‌‌تر آن را فرا بگیرند.

برای معلم شدن، فقط کافیست که یک مطلب یا یک درس را به طور کامل مطالعه کنید. حالا تصور کنید که یک کلاس روبروی شما نشسته‌اند و می‌خواهید به آن‌ها آموزش بدهید. در این زمان، باید تمامی درس‌هایی که خوانده‌اید را با صدای بلند (واقعی یا فرضی!) مرور کنید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود و بازدهی مطالعه کردن شما را بسیار افزایش می‌دهد.

همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که یادگیری از طریق گوش، بازدهی بسیار بیشتری دارد. بنابراین، با بلند صحبت کردن و آموزش دادن مطالب به یک کلاس فرضی، می‌توانید تسلط بیشتری روی موضوع مورد مطالعه پیدا کنید.

فوت و فن های مطالعه با علی ریحانی

سایت آموزشی علی ریحانی برای شما ویدیویی از یوتیوبری به نام kiki آماده کرده است که در مورد 10 روش مختلف مطالعه توضیح می دهد. این ویدیو توسط سایت علی ریحانی به صورت اختصاصی زیرنویس چسبیده دارد.

تکنیک پایانی برای آموزش مطالعه؛ از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید!

بسیاری از افراد نمی‌دانند که سیکل یادگیری چگونه است. همین موضوع باعث می‌شود که حتی با یادگیری تکنیک‌های آموزش مطالعه، بازدهی زیادی در مطالعه خودشان مشاهده نکنند. واقعیت این است که ذهن ما انسان‌ها برای یادگیری فعال، نیاز به یک چرخه یادگیری دارد.

منظور از چرخه یادگیری، موارد زیر است:

 • پیش‌مطالعه
 • گوش دادن
 • مطالعه پس از یادگیری
 • مرور مطالب

در چرخه یادگیری، شما باید از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید. در کلاس درس حضور داشته باشید تا به خوبی گوش دهید. پیش مطالعه دقیق در رابطه با یک موضوع داشته باشید و پس از اتمام کلاس درس، یک مطالعه کوتاه در رابطه با مطلب مورد نظر انجام دهید. در نهایت نیز، می‌توانید مطالب را برای خودتان مرور کنید تا تسلط شما بر روی مطالب افزایش پیدا کند.

فن مطالعه چیست؟

اگر به دنبال آموزش مطالعه اثربخش هستید ۷ نکته ساده اما مؤثر وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید:

 • مرتب کردن مکان مطالعه را برای بعد بگذارید: اگر مکان مطالعه‌تان به هم ریخته است مرتب کردن آن را به بعد از اتمام مطالعه موکول کنید؛ زیرا در این شرایط می‌توانید به مطالبی که خوانده‌اید فکر کنید و زمان مفیدتان را از دست نمی‌دهید.
 • برای شرایط مطالعه وسواس به خرج ندهید: شاید شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید در سکوت یا سر و صدا مطالعه کنید اما این تفکرات وسواس گونه را کنار بگذارید و در هر شرایطی که راحت هستید مطالعه را شروع کنید؛ به‌عنوان‌مثال به‌صورت رسمی بنشینید یا دراز بکشید.
 • سعی کنید بین موضوع مطالعه و مکان مطالعه هماهنگی وجود داشته باشد: سعی کنید حد المقدور بین موضوع مطالعه و مکان مطالعه هماهنگی و سنخیت وجود داشته باشد؛ زیرا این کار باعث افزایش بهره‌وری شما می‌شود.

فن مطالعه چیست؟ - علی ریحانی

 • لوکیشنی را انتخاب کنید که بتوانید گاها به دوردست‌ها خیره شوید: مکانی را برای مطالعه انتخاب کنید که هر از گاهی بتوانید از آنجا به دوردست‌ها خیره شوید. وقتی بین مطالعه خود وقف ایجاد می‌کنید و چشمتان را به بی‌نهایت می‌دوزید کارایی مطالعه شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. اگر چنین مکانی را ندارید، می‌توانید گاهی اوقات به سقف اتاق خیره شوید. حواستان باشد که این کار را خیلی زیاد انجام ندهید زیرا باعث حواس پرتی شما می‌شود.
 • برای مطالعه خودتان را محدود به مکان نکنید: برای مطالعه خودتان را به یک مکان خاص محدود نکنید زیرا باعث می‌شود دائماً بهانه‌ای برای مطالعه نکردن داشته باشید.
 • شرایط خواب آور را دور کنید: دمای محیط، میزان نور، فرم صندلی و سایر شرایط لازم برای مطالعه باید به گونه‌ای باشد که از خواب آلود کردن شما جلوگیری کند.
 • در هوای مناسب مطالعه کنید: هوای پر از اکسیژن در زمان مطالعه کمک می‌کند اکسیژن کافی به مغزتان برسد و آمادگی ذهنی شما بالاتر برود.

آموزش مطالعه در منزل

اغلب دانش آموزان وقتی در فضای خانه قرار می‌گیرند حس و حال درس خواندن را از دست می‌دهند برای اینکه آن‌ها بتوانند بین درس خواندن و سایر مسئولیت‌هایشان تعادل ایجاد کنند و نمرات بالایی را به دست آورند، می‌توانند از تکنیک‌های زیر استفاده کنند:

 • برنامه ریزی کنند / با سرعت دلخواه خود مطالعه کنند / استراحت داشته باشند / تلفن همراه را خاموش کنند / ذهنشان را آرام کنند
 • مکان مناسبی را برای درس خواندن انتخاب کنند / به موسیقی گوش دهند / تلویزیون را خاموش کنند / صداهای پس زمینه را از بین ببرند / یک میان وعده سالم میل کنند
 • مفاهیم کلیدی را هایلایت کنند / جزئیات مهم را خلاصه کنند / از فلش کارت‌ها استفاده کنند / برای مطالعه مجدد یا یادآوری مطالبی که خوانده‌اند زمانی را تعیین کنند / اطلاعات طولانی و پیچیده را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنند / از برگ‌های چسبان استفاده کنند / معلم دیگران شوند
 • استراحت منظم داشته باشند / در طول کلاس درس یادداشت برداری کنند / ورزش کنند / جزوه‌های خود را مجدداً مطالعه کنند / با تکالیف سخت شروع کنند / روی واژگان کلیدی تمرکز کنند
 • جوری درس بخوانند که مطالب را به خوبی درک کنند / حداقل یک هفته قبل از امتحان مطالعه را شروع کنند / یک ساعت در روز را حتماً مطالعه کنند/جزوه‌های خود را دوباره بنویسند
 • قبل از خواب درس بخوانند / داستان بگویند / مکان مطالعه را تغییر دهند / از قلم و کاغذ استفاده کنند / به خودشان پاداش دهند
 • قهوه بنوشند / با دوستانشان مطالعه کنند / مراقبه کنند

روش‌های صحیح مطالعه برای دانش آموزان

دانش آموزان برای مطالعه صحیح باید ۴ نکته را رعایت کنند:

 • هوش و حواس خود را در کلاس نگه دارند: مهم‌ترین مکان برای یادگیری “کلاس درس” است. هنگامی که دانش آموزان در کلاس حرف می‌زنند چیزی از تدریس معلم نمی‌فهمند و مطالبی که ارائه می‌شود را یاد نمی‌گیرند.
 • تکالیف خود را به موقع انجام دهند: دانش آموزان باید تکالیفشان را به موقع انجام دهند تا اگر موضوعی را نفهمیدند از معلم بپرسند، حتماً خلاصه نویسی کنند و با دوستانشان پرسش و پاسخ داشته باشند.

روش‌های صحیح مطالعه برای دانش آموزان - علی ریحانی

 • برای درس خواندن هدف داشته باشند: هدف گذاری به دانش آموزان انگیزه و انرژی بیشتری می‌دهد. این اهداف باید به‌صورت اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ترسیم شود و به گونه‌ای باشد که در برنامه روزانه گنجانده شود. هر زمان که بچه‌ها به یکی از اهدافشان می‌رسند، می‌توانند جایزه‌ای را برای خود در نظر بگیرند.
 • مکان مشخصی را به مطالعه خود اختصاص دهند: مکان به اندازه زمان اهمیت دارد. در آموزش مطالعه به این نکته تأکید فراوانی می‌شود پس فراموش نکنید که برای فرزندانتان مکان مناسبی را پیدا کنید و از آن‌ها بخواهید تا تکالیفشان را در آنجا انجام دهند.

روش مطالعه sq6r

در مبحث آموزش مطالعه تکنیکی وجود دارد به نام “sq6r” شامل مراحل زیر می‌شود:

 • بررسی کردن (Survey): در این مرحله باید مطالب درسی بررسی شود، عناوین / نمودارها و کلمات با اهمیت مشخص و برجسته شوند.
 • سؤال پرسیدن (Question): در اینجا دانش آموزان باید درباره موضوع مربوطه از خودشان سؤال بپرسند.
 • خواندن (Read): در این بخش، متن باید با دقت خوانده و سؤالات مرحله قبل پاسخ داده شود.
 • بازگو کردن (Recite / Recall): در اینجا دانش آموزان باید پاسخ سؤالات را بگویند و حتی یادداشت برداری کنند.
 • مرور کردن (Review / Revise): در مرحله نهایی بچه‌ها باید متن و جزوه خود را با صدای بلند مرور کنند.

بهترین روش مطالعه برای کنکور

اگر به دنبال ترفندهای آموزش مطالعه برای کنکور هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم خودتان را بیش از حد گیج نکنید و فقط ۳ کار زیر را انجام دهید:

 • بهترین تکنیک مطالعه را یاد بگیرید.
 • برای مطالعه خود برنامه ریزی مدون داشته باشید.
 • عادات غذایی + برنامه ورزشی + خواب را جدی بگیرید و آن‌ها را دائماً بهبود ببخشید.

بهترین روش مطالعه برای کنکور - علی ریحانی

آموزش مطالعه بدون فراموشی

آیا برای شما هم پیش آمده مطلبی را بارها و بارها خوانده باشد اما وقتی به آن نیاز دارید بفهمید که چیزی در خاطرتان نمانده و همه را فراموش کرده‌اید! این اتفاق برای اکثر مردم رخ می‌دهد. بهترین راهکار چیست؟ پیشنهاد ما این است که زمانی را به “تکرار و مرور” اختصاص دهید، از خودتان سؤال بپرسید و مطالبی که خوانده‌اید را یادآوری کنید، برای یادگیری بهتر از نمودارها / شکل‌ها و تصاویر استفاده کنید، فلش کارت‌ها را از یاد نبرید، به هیچ عنوان نگذارید مطالب روی هم تلنبار شوند و حتماً ذهنیت خود را تغییر دهید؛ زیرا ذهنیت مهم‌ترین عامل در موفقیت است. اگر دائماً با خودتان تکرار کنید که در یادگیری ریاضی خنگ هستید پس هیچ‌گاه نمی‌توانید در زمینه ریاضیات پیشرفت کنید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم که در رابطه با تکنیک‌های مهم آموزش مطالعه صحبت کنیم. مطالب ذکر شده، جزء تکنیک‌های روز دنیا برای مطالعه هستند که اگر به آن‌ها عمل کنید، قطعا بازدهی بهتری برای خواندن مطالب درسی و یادگیری آن‌ها دارید.

بنابراین، اگر تصور می‌کنید که نمی‌توانید بر روی یک موضوع و یک کتاب متمرکز شوید، می‌توانید طبق تکنیک‌های آموزش مطالعه در این مقاله پیش بروید.