0
0

بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

7 بازدید

تندخوانی چیست؟

از بهترین راه ها در صرفه جویی در زمان، این است که از آموزش تندخوانی برای کنکور استفاده کنیم. با تندخواندن یک مطلب، کاملا میفهمیم که آن مطلب درباره چیست. این نکته را در نظر بگیریم که نمیتوان مطالعه سریع را با مطالعه عادی و روش مطالعه صحیح و حرفه ای جایگزین کرد. آموزش تندخوانی برای کنکور بهترین روشی است که برای کاربردی تر کردن مطالعه میتوانیم انجام دهیم. عاملی که در کسب موفقیت لازم است به دست آوردن علم بیشتر است.

بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور - علی ریحانی

بهترین روش این است که به یادگیری خود بیفزاییم که مفیدترین راه برای آن، تندتر کردن سرعت خواندن و آموختن روش های تندخوانی است. با این حال این مهم نیاز به تکرار دارد، ولی با گسترش آن میتوانید در این مهارت پیشرفت کنید. دانش آموزان معمولا در یادگیری زمان کمی را صرف می کنند و به میانگین تقریبا 300 کلمه در دقیقه برسانند. به همین علت از تندخوانی، برای سریع تر کردن مطالعه خود استفاده می کنند. یک آزمون واقعی برای تست کردن سرعت مطالعه و تندخوانی شما این است که قبل از شروع به خواندن یک قسمت، زمان سنج را فعال و شروع به مطالعه آن قسمت کنید. برای یادگیری ترفند های تندخوانی برای کنکور تا انتهای مطلب با علی ریحانی باشید.

آیا همه می توانند آموزش تندخوانی برای کنکور را ببینند؟

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: از چه موقع برای کنکور شروع کنیم؟

 

طبق تحقیقات مغز انسان توانایی این را دارد جمله های شبیه هم را مانند کلمات تکی بپذیرد که بسیار آسان تر است. شخصی که در مطاله کند است باید فعالیت ذهنی بیشتری نسبت به یک شخص تند خوان بکند که این یکی از روش های آموزش تندخوانی برای کنکور است. ولی شخصی اگر از سرعت تندخوانی بیشتری دارد، میتواند با یک بار نگاه کردن به متن کار و زمان و انرژی کمتری صرف کند. پس در نتیجه از فواید اصلی تندخوانی، می توان به کمتر کار کشیدن از چشم در هر صفحه هنگام خواندن و خستگی کمتر اشاره کرد. ما هر حرفه ای را من جمله تندخوانی را می توانیم فرا بگیریم. هر مهارتی که در نظر شما باشد مانند همین مهارت آموزش تندخوانی برای کنکور.

میخواهیم بفهمیم یک متن را چطور درک و بررسی کنیم:

– معمولا هنگام خواندن به چندین کلمه نگاه می اندازید. این کار تثبیت نام دارد.

– هنگامی که نگاهمان را به قسمت هایی از جمله انتقال می دهیم، این کار حرکت چشم نام دارد.

– در آخر جمع بندی می کنیم که زمان تثبیت و حرکت چشم برای فهم مطالب، تا متوجه بشیم توانایی خواندن چند کلمه در دقیقه را داشتیم. این ها فقط گوشه ای از آموزش تندخوانی برای کنکور بود.

اشتباه هایی درباره تندخوانی:

از اشتباه ها درباره آموزش تندخوانی برای کنکور باید به این اشاره کرد که، شخصی که به سرعت مطالعه می کند مطالب را به صورت کامل متوجه نمی شود. ولی در حقیقت خلاف این مورد صحیح است؛ به این معنی که فردی اگر در هنگام خواندن، مطالعه را قطع و دوباره از سر گیرد و این را تکرار کند و آرام مطالعه کند، ممکن است کمی خسته شود، مطالب از مغز او کمرنگ شود یا امکان این نیز وجود دارد که نتواند مطالبی را که مطالعه کرده است به خوبی درک و متوجه نشود.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه اتلاف وقت نداشته باشیم؟

 

ولی شخصی که سریع و با سرعت بالا مطالعه می کند به این علت که توانایی این را دارد که جملات شبیه به هم را ببیند و آن ها را بهم ربط دهد و معنا و مفهوم آن را نیز متوجه شود. به اضافه همه این ها تکنیک آموزش تندخوانی برای کنکور، موجب می شود هنگام خواندن درس، قسمت های بی اهمیت کتاب زودتر نمایان و فرد بیشتر روی قسمت های مهم و کاربردی تر متمرکز شود.

مزیت های تندخوانی:

مهم ترین فایده آموزش تندخوانی برای کنکور، ذخیره کردن زمان است. با تمرین و ممارست در تندخوانی و بالا بردن سرعت و مهارت در خواندن، زمان ذخیره می کنیم که می توان با این زمان ذخیره شده به دیگر کارهای روزانه پرداخت. اشخاص کنکوری به دلیل نداشتن زمان کافی برای درس خواندن و مطالعه و دیگر کار ها گله مند هستند. اگر به هر دلیلی این مشکلات و دشواری ها را داشته اید و نتوانستید که آنچنان که دوست دارید به مطالعه بپردازید، می توانید با تکنیک های آموزش تندخوانی برای کنکور در این زمینه موفق باشید و به مطالعه دقیق و دلخواه خود برسید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه وقت خود را مدیریت کنیم؟

 

برترین نحوه درست تندخوانی - علی ریحانی

این نکته حائز اهمیت است که مطالعه سریع یا همان تندخوانی، باعث افزایش سرعت تا چیزی معادل 5تا6 برابر افزایش می دهد. اگر سرعت مطالعه شما معمولی و آرام می باشد و جزو افرادی هستید که قصد دارید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید، تکنیک های تندخوانی به شما کمک موثری می کنند؛ تلاش، پشتکار،تمرین و ممارست شما در تندخوانی باعث می شود تا در خواندن مطالب درسی، بهترین نتیجه را بگیرید.

برترین نحوه درست تندخوانی:

در آموزش تندخوانی برای کنکور، این نکته حائز اهمیت است که، باید از دست یا انگشت اشاره خود مانند یک راهنما استفاده کنیم و به چشم خود بیاموزیم که با حرکت دست به دنبال آن برود. کم کم با سرعت گرفتن حرکت انگشت چشم نیز سریع تر حرکت و در نتیجه می توانیم تندخوانی کنیم. برای شروع تندخوانی، کافیست یک کتاب کوچک را برداریم و آن را برعکس کنیم و انگشت اشاره را روی خط اول قرار دهیم.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چند سال باید درس بخوانیم تا دندانپزشک شویم؟

 

دست را حرکت می دهیم و سعی میکنیم مطالب را بخوانیم. این حرکت را چندین بار به عنوان مثال 10بار انجام می دهیم. حال اگر سرعت را افزایش دهیم متوجه می شوید که اصلا نیاز به قرار دادن انگشت اشاره بر روی خطوط نیست. و الان اگر کتاب را به طور صحیح در دست بگیریم و دوباره از انگشت خود استفاده کنیم میبینیم که قادر هستیم تا حدود پنجاه درصد کتاب را سریع تر بخوانیم. این آموزش تندخوانی برای کنکور را هر روز به مدت بیست دقیقه و برای یک هفته تمرین کنید. در اوایل این کار ممکن است مغز به سختی این تمرین را انجام دهد؛ اما عادت به انجام آن می کند.

برخی روش های نادرست در تندخوانی:

حال که تکنیک تندخوانی را تا اینجا باهم یاد گرفتیم و با مزایای آن آشنا شدیم، باید با عادت های نادرست آموزش تندخوانی برای کنکور نیز آشنا شویم:

1- با صدای بلند خواندن:

برخی اشخاص این گونه فکر می کنند که با صدای بلند خواندن، موجب این می شود که درک مطلب را آسان می کند؛ اما این باور غلط است و مانع تکنیک تندخوانی برای کنکور می شود.

آموزش تندخوانی برای کنکور - علی ریحانی

2- زیرلب و زمزمه کردن:

زیرلب و زمزمه کردن یکی از عوامل اصلی جلوگیری از تندخوانی است. در این حالت مانند زمانی است که با صدای بلند برای خودتان آواز میخوانید. برای آن که از روش تندخوانی برای کنکور بیشترین بهره را ببرید بدون صدای بلند بخوانید.

 

⇐ این مطلب را هم بخوانید: چگونه انگیزه درس خواندن داشته باشیم؟

 

3- واپس نگری:

از دیگر عادات غلط می توان به واپس نگری اشاره کرد. به این معنی که شما به دفعات زیاد به متنی که مطالعه کرده اید باز میگردید و اگر به عقب بر نگردید و از اول تا آخر پاراگراف را با چشم خود نگاه نکنید نمی توانید به پاراگراف بعد بروید. بهترین روش برای بر طرف کردن این عادت غلط، آن است که شما باید فراموش کنید که ممکن است، مطالبی که خواندید را درک نکرده باشید. فقط در هنگام خواندن، تمرکز خود را روی مطالعه بگذارید. با رعایت این نکات می توانید با استفاده از تکنیک تندخوانی برای کنکور، به طور سریع تر تندخوانی کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://alireihani.ir/?p=310
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
علی ریحانی
تو میخوای به موفقیت برسی، منم میخوام تو به موفقیت برسی! پس بیا با هم این مسیرو طی کنیم! ( علی ریحانی - مدیر سایت )
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بهترین روش آموزش تندخوانی برای کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.